• 31 Mayıs 2017, Çarşamba 8:23
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Çocuklar, ağaçlar ve direkler…

Okullarımızdaki öğrenci kazaları toplumsal üzüntüyü en fazla tetikleyen olayların başında gelir. Çünkü korunmaya muhtaç çocuk, okul yönetimine riskleri yaşaması için değil, güvenli bir eğitim için emanet edilir.

Geçen hafta, başkent Lefkoşa’daki bir ilkokulumuzda 9 yaşındaki bir çocuğun tırmandığı ağaçtan düşerek yaralanması hepimizi üzdü… Acı olay, doğal olarak medyamıza ve kamuoyumuza da güncel konu olarak geniş şekilde yansıdı...

Okul dışındaki bir kaza için öğretmen sendikalarının yakın geçmişte ülkeyi sarsacak grevler yaptığına, ama sendikalı öğretmenlerin gözetimindeki ölümcül okul içi kazasında "geçmiş olsun" mesajı bile yayımlamadıklarına dikkati çeken ve bu konuda mesaj gönderen duyarlı okurlarıma teşekkür ederim… O kazanın teneffüste değil, paydostan sonra olduğu da savunulmuştur ki, bu açıklama da fiyaskodur. Öğrencilerin evlerinin yolunu tutana ve aileleri tarafından aranana dek öğretmenlerin gözetiminde olmaları gerekmez mi?

Gerçek olan şu ki, o güzelim ve vazgeçilmez ağaçlar, küçük çocukların ve öğrencilerin güvenliği adına üzerlerinde mutlaka önlem alınması gereken varlıklardır. Özellikle konu ilkokullardaki ağaçlar ise, alınacak bu önlemlerin önemi daha da büyüktür.

   *          *             *            

Çocuklar için tehlikeli tırmanışlar söz konusu ise, buyurun önce elektrik direklerinden başlayalım:

Sokakları aydınlatan elektrik direklerinin hepimizin yaşamında yeri vardır. Diğer bir deyimle yaşamımızın parçaları arasındadırlar… Sokak aydınlatması başkent Lefkoşa için İngiliz koloni yönetiminde 1920'li yıllardan itibaren genelleşmişti. O günlere kadar Lefkoşa ve tüm Kıbrıs elektrik enerjisinden yoksundu…

Elektrik direkleri başkentte genelleşirken alınan önlemler neydi? Bunu da bir anımsatalım: Çocukların ve ilgisiz kişilerin tırmanmasına olanak tanımayan önlemleri içerirdi bu direkler… Bu direklere çıkış, bazılarında sağlı sollu, demir basamaklar ile bazılarında ise, çivili ayakkabı tabanlığı ile yapılırdı... Sağlı sollu basamaklar, yerden 2-2.5 metre yükseklikten sonra başlardı. Daha alt yükseklikte basamaklar asla yoktu. Bu yüksekliğe, kurumun servis arabası üzerinde dolaşan bir gezici merdivenle ya da direk yanına ekip arabası yanaşarak basamaklara ulaşılırdı. Bunun nedeni, özellikle çocukların ve ikinci olarak da elektrikten anlamayan yetkisiz kişilerin direğe çıkmasını önlemekti.

Aynı şekilde kırsal kesimlerdeki şehirler ve köyler arası nakil hatlarındaki enerji kulelerinde de yetkisiz tırmanmalara karşı önlem alınmıştı… Belirli yüksekliklerde, kulenin çevresine insan tırmanmasına karşı yatay vaziyette dikenli teller döşenirdi. Bu enerji nakil kuleleri için güvenlik önlemleri, şehirlerarası arazideki çobanlar ve çiftçiler için alınırdı. Konutlarda da, eve bağlanan elektrik telleri insan elinin ulaşamayacağı yükseklikte olurdu. Üstelik, enerji yüklü bu kabloların önüne, insanların ölümcül tehlikeye dokunmasını önleyici duvarlar da örülürdü. Tüm bu önlemlerin alınması, yasal zorunluluktu…

*             *             *

Gelelim okullardaki ağaçlara… Bunların çocuklar için tehlikeli duruma gelmesi nasıl önlenebilir? Örneğin şu önlemler alınabilir:

1-Her ağacın yerden 2-2.5 metre yüksekliğe kadar tüm dalları budanmalı, ayrıca gövde tek dal halinde olmalıdır.

2-Her ağacın gövdesi, bu yüksekliğe kadar, ayak ve elleri sığmayacak genişlikteki gözeneklerden oluşmuş kafesle sarılmalı. Bu kafes, ağacın dikimi sırasında yerleştirilmeli ve ağaç büyüdükçe gelişen gövdeye göre değiştirilmeli.

3-Her ağaç aynı yüksekliğe kadar, alçı ile boyanıp, tutunmayı zorlaştırıcı bir dokuya kavuşturulmalıdır. Bu önlem, aynı zamanda ağacın zararlı böceklere karşı korunmasını da sağlar...

4-Herhangi bir cisimden destek alarak ağaca tırmanmayı önlemek için, okul bahçe sınırları yanına veya binalar yanına kesinlikle ağaç dikilmemelidir.

5-İlkokulların müfredatına ağaç veya tarım dersleri koyarak ağaç ve bitkiler hakkında öğrenciler bilgilendirilmelidir. Eski yıllarda okullarda uygulamalı tarım dersi vardı. Öğretmen adaylarına tarım okulunda mutlaka staj yapma zorunluluğu da getirilmişti.

6-Okulun açık olduğu saatlerde, avlunun herhangi bir yerinde kuşların ağaçlara konmasını önleyecek seslendirme cihazları yerleştirilmeli. Neden mi? Çünkü çocukların ağaçlara çıkışını teşvik eden olay, kuşlar ve ağacın meyvesi ile çiçekleridir.

7-Aynı şekilde, okulun binaları üzerine öğrencilerin tırmanmasını ve ulaşımını önleyici uygulamalar da gerekir.

Öğretim yılı tamamlanmak üzere… Okullarımız şimdi yine uzun bir yaz tatiline girecek.. Bu tatil sürecinden yararlanarak okullarımızda saydığım tüm bu önlemlerin olası öğrenci kazalarına karşı alınmasını dilemek, bilmem hayalperestlik mi olur?!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık