• 09 Eylül 2016, Cuma 8:33
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Cumhurbaşkanlığı’na gönderme…

Ülkemizin baştan başa çöplüğe dönüştürülmesi hali, hepimizin ortak ayıbına dönüşürken devlet yetkililerinin çevreye dair her söylemi artık sinirlerimizi törpülemektedir… Bu konuda edebiyat ve laf değil, eylem ve önlem gerek…

Çevre konusundaki demeçlere, söylemlere ve işe yaramaz sembolik ritüellere artık karnımız toktur… Gelecek nesillerimizin bize emaneti olan ve şu anda hepimizin bağışlanamaz ayıbına dönüşen şu zavallı çevremizi kurtarabilme adına başta siyasal sorumluluk yüklenmiş olan devlet yetkililerimiz olmak üzere hep birlikte kolları sıvayarak eyleme geçilmelidir. Çevremiz adına yoktur başka bir kurtuluşumuz…

İki yıl önce başarılı bir örneğini verdiğimiz “Lets Do It” eyleminin bu fena halde kirletilmiş ülkede daha defalarca tekrarlanması gerekir.

O eylemin organizatörü çevreye duyarlılığını her zaman gündeminin baş sırasında tutan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği idi. Birliğin Başkanı Dr. Filiz Besim’le kısa süre önce bu konuyu konuşurken ondan şunları dinledim:

“Bu eylemin devlet eliyle organize edilmesinin daha etkin olacağı, o ilk deneyimimizin bize açıkça gösterdiğidir. Cumhurbaşkanlığı’nın bu bağlamda sorumluluk ve inisiyatif üstlenebileceğini öğrenmek bizi heyecanlandırdı. Özel Kalem Müdürlüğü’yle bazı temaslarımız da oldu. Ama kaç zamandır o temasların sonucunu, yani Cumhurbaşkanlığımızın ‘Lets Do It’ için start vermesini bekliyoruz.”

Dr. Filiz Besim’in sözlerini buraya Cumhurbaşkanlığı’na bir gönderme olarak aktarıyorum. Cumhurbaşkanlığı’nın genel bir temizlik seferberliği için vereceği startı bekliyoruz.

                                                                              *      *     *            

Genel temizlik seferberliği sadece bir kez yapılıp orada bırakılamaz… Bunun defalarca yinelenmesi gerekir. Ta ki çevre temizliği ve duyarlılığı toplumsal bir bilinç olarak yediden yetmişe herkesin yaşam biçimine dönüşünceye dek.

Diğer ülkeler bu seferberliği işte bu anlayışla yapmakta ve beklenen sonuçları da almaktadırlar.               

Örneğini ülke genelinde iki yıl önce verdiğimiz “Lets Do It”, bizim yarattığımız özgün bir çevre projesi değildir… İlk kez başarıyla Estonya’da denenen ve verdiği parlak sonuçlarla çevreye dair bir ilham ve sinerji kaynağına dönüşen, başka ülkelerde de uygulanan bir projedir bu aslında.

Bu geniş çaplı uluslararası çevre projesine dair fikir, 2008’de, o zamanlar bizden çok daha kirli olan, küçük Baltık ülkesi Estonya’da yaşama geçirildi. Gerçekten, çevrecilik bağlamında müthiş bir halk hareketiydi o başlatılan eylem...

Düşünün lütfen: Kampanya için sadece 5 bin kişinin seferber olacağı tahmin ediliyordu. Oysa o düşünülenin aksine, 3 Mayıs 2008’de bir araya gelen 50.000 Estonyalı, yalnızca 5 saat içinde ülke çapında 10.000 ton çöpü ortadan kaldırarak, muhteşem bir temizlik eylemine imza attı.

Eğer oluruna bırakılmış ve seferberlik konusu yapılmamış olsaydı Estonya Hükümeti bu ülkesel temizliğin ancak üç yılda ve 22.500.000 Euro’luk bir harcamayla üstesinden gelebilirdi...

                                                               *       *      *

2008’deki bu başarılı temizlik kampanyasının yankıları hızla dünyaya yayıldı.  "Let’s Do It!" sloganıyla diğer ülkelerde de benzeri temizlenme ve arınma seferberlikleri düzenlendi. “Lets Do It” ruhu, kısa sürede “World Cleanup”a (Dünya Temizliği) dönüştü.

Şimdilerde bu ruh, daha bir kökleşerek ve yaygınlaşarak sürüyor… 2018’e dek, temiz bir dünya yaratmak amacıyla seferberliğe katılmakta olanların sayısı dünya nüfusunun yüzde beşine ulaşacak…

Biz Kıbrıs Türk halkı da o yüzde 5’in arasında neden olmayalım?

Dünyanın ve çağın dışında olmadığımızı neden kanıtlamayalım?

Bu ülkeyi gerçekten sevdiğimizi bu ülkeyi elbirliğiyle temizleyerek neden göstermeyelim?..

Sevindirici olan, iki yıl önceki genel seferberlik dolayısıyla, ülkemizin çöp haritasının çıkarılmış ve üzerine gidilecek hedeflerin belirlenmiş olmasıdır. Bilinçli ve organize bir çalışma yapılabilecektir.

Cumhurbaşkanlığı’nın organizasyonunda elbirliğiyle hareket edersek o haritayı bir genel temizlenme projesine dönüştürebiliriz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık