• 06 Ekim 2017, Cuma 9:37
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Demografi, Kıbrıs Sorunu’nun bam telidir…

Olay çok önemlidir... Ama yetkililerimizin ve aydınlarımızın bu olaya hak ettiği ilgiyi gösterebildikleri pek görülmüyor. “Demografi” kronik Kıbrıs Sorunu’nun bam telidir. Anastasiadis Rejimi bu bam telini gerdikçe germektedir. Bu gerilim aklı başında Rumları da tedirgin etmeye başladı. 
Bu rejim son yıllarda AB vatandaşlığını ve pasaportunu kendi egemenlik bölgesinde yabancılara para karşılığı satarak, 4 milyar Euro’nun üzerinde para kazandı. Güney Kıbrıs vatandaşlığı için sadece Güney’de yatırım yapmaya gerek yok… 3 yıl vadeli 2 milyon Euro’luk banka hesabı açana da kısa sürede AB vatandaşlığı ve pasaportu veriyorlar.
Olayın en ciddi boyutu şu: Terörizmin dünyada dal budak saldığı günümüzde Anastasiadis Rejimi’nin, golifa misali dağıttığı vatandaşlıkların gereklerini yerine getirebilecek ve elemanlarını AB pasaportuyla dünya ülkelerine gönderebilecek terörist örgütlerin varlığı göz ardı ediliyor.
Güney Kıbrıs'ta nüfusu 60 bini aşan Ruslar, adını “Ben Vatandaş” olarak belirledikleri bir siyasi parti kurarken, Anastasiadis Rejimi yatırım, para ve mevduat karşılığında golifa misali AB vatandaşlığı ve pasaportu dağıtmayı tam gaz sürdürüyor.
AB kimlik belgeleri çıkarcılık ve siyaset uğruna hiç bu kadar ucuzlatılmadı. Dediğim gibi, aklı başında Rumlar bile bundan artık tedirgin olmaya ve seslerini yükseltmeye başladılar. Bu konuyu gündemine alıp eleştiri ve uyarı yapan Rum medya organları da var… 
   *          *             *
KKTC makamları neden kayıtsızlık gösteriyorlar bu duruma peki? Bu kadar siyaset yoksunluğu olur mu? Bu konu derhal, profesyonel ekiple AİHM’e götürülmeli. Kayıtsızlığı, “ah, vah edebiyatı”nı ve komşuyu beylik siyasetle eleştirmeyi yetkililerimiz terk etmeli. Uluslararası alanda yankı getirecek etkili siyasetlere yönelmeli..  Adamlar işlerini çok iyi yapıyorlar. KKTC de işini çok iyi yapmalı.
Güney Kıbrıs Rum Rejimi’nin demografi konusunu nasıl istismar ettiğinin bilgileri devletimizin elinde vardır. Kanıt mı istersiniz? KKTC’nin eski Başbakanı Ferdi Sabit Soyer’in 11 yıl önce bu konuda yazdığı ifşaat nitelikli yazılar internette tüm canlılığıyla durmaktadır.
Soyer 11 yıl önce demografi sorununu elindeki istihbarat bilgilerine dayanarak gayet gerçekçi bir şekilde ortaya koymuştu.  15 Ağustos 2006 tarihinde Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in kendi kaleminden yayımlanan makalede ve yine Soyer’in Başbakan sıfatıyla 8 Ağustos 2008 tarihinde verdiği demografi sorununa ilişkin beyanatta önemli ifşaatlar vardı. Ve o günlerden bu yana Güney Kıbrıs Rum Rejimi’nin demografik yapıyı çok daha fazla bozduğu günümüzün gelişmelerinde sırıtmaktadır.
Devletimiz bu bilgilere sahipse neden kayıtsız durmaktadır? İcradan sorumlu olanların asli görevi serzenişte bulunmak değil, gereğini yapmaktır. Etkin siyasetler üretmektir.
   *          *             *
11 yıl kadar önce KKTC Eski Başbakanı Ferdi Sabit Soyer’in sunduğu belgelerde şu gerçekler yer almaktaydı: 
•Güney Kıbrıs’taki seçmen kütüklerinde hiç kimsenin doğum yeri yazmamaktadır.
•Güney Kıbrıs’taki “Pontuslular Derneği Başkanı” 30 Bin oya sahip olduğunu beyanla siyasi şantaj yapmıştır.
•Yunanistan’da ev ve araç alımları gibi işlemlerde “KC” (Kıbrıs Cumhuriyeti) yurttaşlarının vergi muafiyet avantajları vardır. Bu nedenle Yunanistan’da bu ayrıcalıktan yararlanmak caziptir ve yaygındır.
•Gasp edilmiş “KC” sıfatlı “ Bakanlar Kurulu” Kararıyla güneyde görev yapan gelmiş geçmiş bütün Yunanlı subay ve erler otomatikman vatandaş yapılmıştır.
•AB İstatistik Enstitüsü’nün verileri ile GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) istatistik verileri arasında gerçekleri saklamaya yönelik çelişkiler vardır.
•Güneyde kayıtlı 30 Bin Rus şirketi vardır.
•Son yıllardaki her 3 evlilikten biri yabancı ile yapılmaktadır.
•Evlilik yolu ile vatandaş olanların sayısı gizlenmeye çalışılmaktadır.
•GKRY ırkçılık boyutundaki yaklaşımıyla, insani boyutu dışlayan bir tavır sergilemektedir.
•Bizim nüfus ve seçmen kayıtlarımızda gerekli hassasiyet ve şeffaflık sağlanmıştır. Ama Güney’de sağlanmamıştır.
 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık