• 27 Haziran 2017, Salı 10:08
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

DNA fırtınası ve Cemal Gürkan…

Tam da tarihi Kıbrıs zirvesinin ve olası bir referandum kararının öncesinde, Rum propagandacılar çok sinsi bir şekilde DNA algı operasyonuna giriştiler... Bomba atılmış gibi ortalık birden bire karıştı… Kafalara kancalanmak istenen kuşkular açısından, beklenen sonuç da alındı…

Algı operasyonuna adı bilinçli olarak karıştırılan hassas yaratılışlı Cemal Gürkan'ın gündemi tam anlamıyla sarsan bu olay nedeniyle hayatının en sıkıntılı günlerini yaşadığını beni telefonla aradığında anladım. Sıkıntısı şundan kaynaklanmaktadır ki, Cemal Gürkan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kayıp Şahıslar Komitesi DNA Laboratuvarı Yöneticisi olarak şimdiye dek yaptığı hiçbir açıklamada, Rum algı operasyonuyla önümüze sürülmüş olan iddialar türünden görüşlere imza atmamıştır. Onun bu konulardaki bilimsel saptamaları ve görüşleri farklıdır.

Telefonda beni aradığında kendi aile köklerinin Anadolu’ya ve özellikle Konya’ya uzandığını açıklama gereğini duyan Cemal Gürkan, yanlış anlamaların adıyla özdeşleştirilmesinin haklı tepkisi ve üzüntüsü içindeydi.

Onun hakkında kısa bir bilgi vermem gerekirse, kendisi toplumsal kültürümüze araştırma ürünü önemli katkılarıyla efsaneleşen merhum yazarımız Haşmet Gürkan'ın oğludur. Türk - Rum Ortaklık Cumhuriyeti döneminde yeni nesillere ayrıntılarıyla ve objektif şekilde anlatılmayan esrarengiz bir cinayete kurban giden avukat ve gazeteci - yazar Ahmet Gürkan'ın da yeğenidir.

Tanınmış Gürkan ailesinin yeni nesil oğlu olan sevgili Cemal Gürkan'ı ben dürüst, duyarlı ve samimi genç bir bilim adamı olarak tanıdım. Gerçekçi bilimsel açıklamalarına gazetemdeki köşemde muhtelif vesilelerle yer verdim. Babasına ilişkin araştırma ve yazılarımda bana seve seve kaynaklık etti. Aşikâr olan, Rum propagandası  onun gibi bir kimliğin adını bu DNA olayına komplocu zihniyetle karıştırmakla vuracağı kuş sayısını artırma amacındadır...

*             *             *

Telefon konuşmamızın hemen sonrasında, DNA araştırmalarının sonuçlarıyla ilgili basınımızda da yayımlanmış açıklamalarının dosyalarını internet üzerinden adresime gönderdi. Bu dosyaları bir kez daha dikkatlice okudum. Ve yeniden gördüm ki, Rum algı operasyonundaki iddialar Cemal Gürkan’ın bilimsel saptamalarından oldukça farklı… Rum propagandasının Cemal Gürkan’ın yayımlanmış saptamalarını alıp kullanması çok kolaydır. Çünkü bunlar hem internet web sayfalarında ve hem de çeşitli uluslararası bilimsel dergilerde ve platformlarda yayımlanan makalelerdir.

Cemal Gurkan’ın konuyla ilgili araştırmalara getirdiği açıklamaları bir kez daha okuyunca şunu gördüm: Kıbrıs kapsamlı DNA sonuçlarının biz Kıbrıslı Türklerden çok kendilerini “saf Helen” olarak içselleştiren Kıbrıslı Rumları düşündürmesi ve etkilemesi gerekir… Çünkü genel olarak Kıbrıslılar üzerindeki en büyük gen etkisi Anadolu’dan ve Ortadoğu’dan gelmektedir. Cemal Gürkan’ın saptamalarının genetik alanında en prestijli akademik yayın organlarında yer almasının önem taşıyan bir yönü daha vardır. DNA Laboratuarı’nda yürütülen çalışmaların uluslararası standartlarda yeterliliğini kanıtlamış olması, bu tür bilimsel ortamlarda yayın yapabilmenin temel gereğidir... O nedenle onun yayımlanmış bilimsel saptamalarına hiç kimse kuşkuyla bakamaz.

Cemal Gürkan’ın bilimsel araştırmalarını kamuoyuna yansıtan resmi açıklamalarına baktığımızda Kıbrıslı Türkler kendilerine özgü genetik bir yapıya sahiptirler. O yapı Güney’de toplanmış nüfustan farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler genelde en çok Anadolu ve tabii ki bazı Doğu Akdeniz nüfuslarına benzerlik göstermektedir.

*             *             *

Sonuç olarak altı çizilmesi gereken gerçekler şunlardır:

İnsan topluluklarının bir arada durmasının ya da ayrışmasının temelinde genleri yatmıyor. Bu toplumsal duruşta, nesilden nesle süregelen kültürel hafıza yatmaktadır. Topluluklar kendilerini hangi kültürel hafızanın mensubu hissederlerse esas kimlikleri işte orada yatar. En doğru yaklaşım, insanları kendilerini ne olarak hissediyorlarsa o hissiyata bırakmak ve buna saygı duymaktır.Kuzey Kıbrıs’taki genel kimlik hissiyatı net ve resmi olarak  “Kıbrıslı Türk” gerçeğine odaklanmıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek