• 02 Mayıs 2017, Salı 8:09
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Federasyon siyasal eşitlik ve paylaşım demektir…

2018 seçimine endekslenen Rum Lider Nikos Anastasiadis’in siyasal çözümden uzaklaşmakta olduğuna ilişkin KKTC Cumhurbaşkanlığı açıklaması, malûmun resmen ilanı olmuştur.

Köyün minareleri zaten kaç zamandır görülmekteydi…

Şu var ki, Rum tarafının siyasal çözümden uzak durmasının tek nedeni seçim olamaz. Kendimizi bir de bu gerekçeyle aldatmayalım…

50 yıldır bu görüşmeler serüveninin içindeyiz. Buna karşın ne 1974 öncesinde, ne de 1974 sonrasında masadan çözüm üretilemedi. Ortaya çıkan nice çözüm planı da Rum tarafınca reddedildi. 

Bu karanlık tablonun tek açıklaması vardır, o da şu:  Rum komşularımız  Türk tarafıyla ortak bir yaşamı paylaşmaya hazır değillerdir!..

   *          *             *

Acı gerçek şu ki, Rum komşularımızı böylesi bir siyasal çözüme hazırlayacak etkin aktiviteyi de hiçbir Rum siyasetçi gösteremedi.

Bizim tarafta siyasal çözüme samimiyetle inanmış siyasetçilerin ve insanların sayısı oldukça çoktur. Rum siyasetçiler, onlarla siyasal çözüm adına samimi bir dayanışma içine girmektense, zamana oynamayı yeğlediler. Ve zamana oynarken, onlarla da oynadılar!..

Kendileriyle oynanan siyasetçilerimizin kimisi isyan edip “bizimle uzlaşmazlarsa başka seçeneklerimiz var”, kimisi “kendimi  Sarayönü Meydanı’nda asayım mı?”, kimisi de “kandırıldım” dedi..

Zamana oynayan Rum tarafı masada resmen yan çizdi ya, bizim içimizdeki "kronik barışçılar" hemen nüfusta adanın yüzde 80'ini oluşturan Rumlardan çok fazla ödünler istediğimizi öne sürmeye başladılar.

Anlayacağınız, onlara göre  suçlu olan ve görüşmeleri çıkmaza sokan yine bizim taraf!.. Bu mantığın yalın gerçekler ışığında analiz edilmesi gerekir…

   *          *             *

Rum uzlaşmazlığı sayesinde havanda biteviye su dövmeye dönüşen şu bitmez – tükenmez görüşmeler 1968'de başlamıştı... Türk ve Rum liderler, Rauf Denktaş ile Glafkos Klerides arasında…

1974'e gelinceye değin siyasal çözüm adına beklentilerimiz neydi ki Rum tarafından? Birleşmiş Milletler’in Ortega Raporu’nu hasıraltı etmeyenler net biçimde görürler ki,  1974 öncesinde Türk halkı ağır mağduriyetlerin korkunç sarmalındaydı. Ve Türk halkı, bu sürdürülemez durumun aşılabilmesi adına masada Rum tarafından mütevazı beklentiler içindeydi...

İşte o mütevazı beklentilerimizi bile bize o günlerin koşullarında vermeyenleri şimdi bizim bugünün şartlarında bonkörlüğe zorladığımızı öne sürmek federatif bir zihniyetin değil, halkımızdan çalınanlarla Rum ulusal devletine dönüştürülen şu ırkçı üniter Güney Kıbrıs rejiminin doyumsuzluk felsefesinin savunuculuğudur.

Hedefimiz ve idealimiz federatif sistemse, elbette ki o sistemin eşitlikçi ruhunun peşinde olacağız...

   *          *             *

El insaf… Rum tarafını neden bonkörlüğe zorlamış olalım ki? Federasyonlar “eşit taraflar” arasında kurulmaz mı? Ve Kıbrıs sorununa federatif bir çözüm arandığına dair taraflar arasında imzalanmış mutabakatlar yok mu?.. Ta 1977’deki Denktaş – Makarios Anlaşması’nın öz içeriği de bu değil miydi?

Dr. Nazım Beratlı dostumun da olayın bam teline basarak aynen dediği gibi,   “O günlerden beri güya ‘federasyon’ görüşülüyor!.. Şimdi kırk yıl sonra, dönüp, 14 Temmuz 1974 noktasına geldiysek, bir Helen ulus devletçiği içinde, genişletilmiş hakları olan bir Türk azınlık teklifini de ‘ben almayayım’ be sör. Bunları söylemek için içimizdeki barışçılara gerek yoktur…100 yıldır çözüm karşıtı Rumlar bunu söylüyorlar zaten...”

Yüzde 80 nüfusa karşı Türk beklentilerinin aşırı olduğunu savunanlar, kendilerini bir de “federarifruh”un savunucusu olarak göstermezler mi!.. “Ört ki ölem” demiş adam…

Bu nasıl bir federatif ruhtur ki , federasyonların siyaseten eşit taraflar arasında kurulduğunu ıskalamaktadır?!..

Bir federasyonda devletteki haklar nüfusa göre düzenlenmez. Dengeli bir yaklaşımla, eşitliğe ve federatif hukuka göre düzenlenir. Federasyonu oluşturacak olan iki halk eşit kabul edilir ve devlet de buna göre paylaşılır…

Şimdi bu görüşte olmayanlar, demek ki görüşmelerin bugüne dek hangi zeminde sürdürüldüğünü bilmedikleri gibi, federasyonun niteliklerini de bilmiyorlar. Veyahut biliyorlar da, duruma göre ahkâmlarını kesiyorlar…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık