• 09 Kasım 2016, Çarşamba 7:34
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Filistinlileştirilme...

İş dünyamızın duayeni 85'lik Hüseyin Şevketoğlu'yla derin sohbetim oldu. Pırıl pırıl belleği ve zekâsıyla, tükenmeyen enerjisiyle hâlâ işinin ve personelinin başında olan Şevketoğlu şunları söyledi bana: “Sağlam güvenceli bir çözüm olmazsa Rumlar bizi kısa sürede silahsız da bitirirler. Onları çocukluğumdan beri iyi tanırım. Ekonomi ve ticaret yetenekleri çok gelişmiştir. Bu yeteneklerini ırklarından tevarüs ettiler. Bakmayınız onların Elenliği fanatikçe özümsemiş olmalarına. Onların Elen kanı yüzde 10'u geçmez. Esas kökenleri Finikelilerdir. Finikeliler ise tarihin tanıdığı en başarılı ticaretçilerdir. Bugünün Rum halkı, işte ticaretin ve ekonominin piri Finikelilerin Kıbrıs'tan geçerken buralarda bıraktığı nesildir."

Hüseyin ağabey, çok da ilginç örnekler verdi bana, Rum komşularımızın ticaret yeteneğine dair… Bunlardan biri büyük bir Rum ticarethanesindeki yaşanmışlığıdır. Şevketoğlu’nun balık avında da kullandığı şirin bir teknesi var. İşte o teknesine KKTC’de bulamadığı bir yedek parça için bu ticarethaneye gider. Öylesine güzel Rumca konuşmaktadır ki, üst kata yanına çıktığı işletme müdürü onun Türk olduğunu anlamaz. Birdenbire aşağıdaki mağaza bölümünde bir tartışma çıkar. Bir Kıbrıslı Türk gelmiş, aldığı yedek parçanın işine yaramadığı gerekçesiyle, o parçayı değiştirmek istemektedir. Rum satıcı kurcalandığı gerekçesiyle ikinci el saydığı parçayı kabul etmemektedir. Tartışmayı duyan müdür yukarıdan o satış elemanına seslenir: “Sorun çıkarma, ver müşterinin istediği parçayı ve sen de hemen yanıma gel.”

Talimatı yerine getiren satış elemanı üst kata, müdürünün yanına koşar. Müdür ona şu telkini yapar:

“Neden öyle davrandın? O adam bizim sürekli müşterimiz. Şimdi sen geri aldığın o yedek parçanın fiyatını bir yere not et. Daha sonraki gelişlerinde ona diğer satacaklarımızdan, hiç hissettirmeden ve yavaş yavaş adamın borcunu tahsil edersin.”

Nasıl ama komşunun ticaret yöntemi?

*             *             *

Hüseyin Şevketoğlu bana komşularımızın bu ticari yeteneklerini anlatırken benim kafama yine o kronik kaygı gelip çivi gibi çakıldı… Kıbrıslı Türklerin bu topraklarda Filistinlileştirileceğine ilişkindir bu kaygı...   1837 yılında Filistin'de 9000 Yahudi yaşamaktaydı ve topraksızdılar... 1860'da ilk Yahudi yerleşim yeri kurulur. Ve Filistin'e Yahudi göçü hızlanır. Kısa süre içinde nüfusları 42.000 olur… 1882’de parasını Filistinlilere ödeyerek 30 bin dönüm toprak satın alırlar. Arapların topraklarını satmaktaki hevesleri görülünce, zengin Yahudiler daha fazla toprak alması için Filistin'deki soydaşlarına yurtdışından para göndermeye başlarlar.. Fiyatların yükseldiğini ve topraklarının da değerlendiğini gören Araplar hızla toprak satmaya ve lüks hayat yaşamaya başlarlar… Onlar kazandıkları paralarla eğlenirken, bölgede bir Yahudi devleti kurma projesi sinsice gelişmektedir. 1918'de Filistinli Araplardan satın alınan toprak miktarı 48.000 dönüme ulaşır... En verimli, en sulak araziler Yahudilerin eline geçmektedir... Yahudi sayısı 56 bine ulaştığında, Filistinli sayısı 644 bindir.. 1931'de Yahudi sayısı 175 bin olur... Yahudi sermayesi oluk gibi Filistin’e akmaktadır… Tarımsal alanların 3’de birini ele geçirirler..1935’e gelindiğinde artık ticaret ve sanayi de ellerindedir. Üretimden ve topraklarından koparılan Filistinliler, işsiz kalmaya başlar… İngiltere, Amerika ve Fransa gibi ülkeler ve dünya çapında zengin Yahudiler kesenin ağzını daha bir açarlar. Bol para gönderip işsiz – güçsüz Araplardan toprak alımını hızlandırırlar. Yahudi tapusuna geçen topraklarda yerleşim yerleri inşası büyük ivme kazanır. O yerleşim birimlerinin dışarıdan aldığı göçle Yahudilerin nüfusları artar. 1936-39 arasında Filistinliler en sonunda uyanırlar... İsyan çıkarırlar. Ancak artık çok geç kalınmıştır... Güçlenen Yahudi toplumu, dış destekle Filistinlileri yener... Silahlanmayı yoğunlaştıran örgütlü Yahudiler, Filistin köylerine saldırırlar ve katliamlarla geri kalan toprağı da ellerine geçirirler. Filistinliler kendi topraklarından sürülürler… Bugünkü durum: Çok güçlü İsrail devletinin gölgesinde, Filistinliler atalarından kalan topraklarının sadece yüzde 5’ine sahiptirler. Gerisi Yahudilerin!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık