• 13 Nisan 2017, Perşembe 8:54
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Gönyeli, Belediyecilik ve Ahmet Benli…

Hükümetlerin ömrünün bir buçuk yılı geçmediği bir demokraside bunca zamandır Gönyeli Belediyesi’nin başında tüm gücüyle durabilmeyi başaran Ahmet Benli, gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında yeniden başkanlığa aday olup olmayacağına ilişkin soruya da muhatap oldu. Yanıt olarak, bir ikilem içinde bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı da yürütmekte olan Benli, şöyle konuştu:

“Bir yanda görevime bir dönem daha aday olma heyecanım var, öte yanda da artık aileme daha fazla zaman ayırma sorumluluğum.”

Başarıyla yürütülen her görevin bir bedeli varsa, Benli; bunca yıllık bir hizmet döneminin arkasından o bedeli şimdi ailesini ihmal etmek olarak görüyor.

Kişisel gözlemimim mi? O gözlemim Benli’nin hizmet heyecanının daha ağır basacağına ve ailesini bir süre daha ihmal etme pahasına gündemindeki projeleri gerçekleştirebilmek için yeni dönemde de göreve talip olacağına dairdir… Üzerinde kafa yorup çalıştığı projeler öyle 2 yılda tamamlanabilecek türden değildir çünkü…

                                                               *             *             *

Benli’nin açıkladığı projeleri ayrıntılarıyla kamuoyuyla buluşturmak habercilerimizin görevi. Köşe yazarları olarak bizim görevimiz anlatılanların yorumunu ve değerlendirmesini yapmak. Ahmet Benli’nin felsefesi ve vizyonuyla bu konuda köşe yazarlarına zengin malzeme sunduğu da bir gerçek…

Benli, yaptıklarıyla övünen ve övündükçe çok daha fazla şeyler yapmak isteyen bir hırsa sahip olduğunu saklamıyor. Onun bu özelliğini son basın toplantısında da gördük.

“Köyden kent”e, halktan toplanan vergilerin hizmet ve eser olarak yeniden halka dönmesi ilkesinden hareket ederek göreve başlayan Ahmet Benli’nın belleklerden silinmeyen sloganıydı. Aradan geçen zaman içinde sözde kalmayan bu sloganın altının muhteşem biçimde doldurulduğu görüldü. Medyayla ilişkileri çok iyi olan Benli, düzenli medya buluşmalarıyla yapılanları halka yansıtmaya, kamuoyunun düşünce ve beklentilerini medya mensuplarından dinlemeye özen gösteren bir politikacı. Kendini verilemeyecek hesabı olmayan bir hizmet adamı olarak görüyor ve medya önüne hiç çekinmeden çıkıyor. Medya mensupları da, onunla ilişkilerinden memnun. Çünkü karşılarında kendilerinden uzak duran bir politikacı yok ve soruları da hiçbir zaman yanıtsız kalmıyor.

Benli, başarının önemli sırlarından birinin ekip çalışması olduğunun altını çizerken, gerek belediye meclisi üyeleriyle, gerekse maiyetiyle uyum içinde çalıştığına vurgu yaptı, onlara teşekkür etti.

Gönyeli’nin gözle görülür büyümesi ve çağdaş yaşam olanaklarıyla donatılması ülkemizin sevindirici gerçeklerinden biri. Bu durum herkesten fazla Benli’yi sevindirmektedir ki, Gönyeli’yi KKTC’nin başkenti olmaya layık gördüğünü hiç de gizlemiyor…

Dikkat buyrulsun: Nüfusu 3 bin olan bir köy kentleşme sürecinde gelişip büyürken nüfus da şimdilerde 25 bine dayandı… Gittikçe büyüyen bu nüfusa alt yapısı ve üst yapısıyla mutlu yaşam ortamları sağlanırken, Gönyeli de tercih edilen bir yerleşim bölgesine dönüştü. Buna “markaya dönüşmek” de denebilir…

                                                               *             *             *

Benli, belediyeciliğin beyni olan kuralı şöyle açıklıyor:

“Sosyal durumu çok yüksek insanla, sosyal seviyesi çok düşük insanı yan yana yaşamaya zorlarsanız, ikisi de mutsuz olur. Sosyal sınıfları ayırmaya kalkıştığınızda ise gettolar oluşur.”

Sosyal sınıfların uyum içinde yaşamasını sağlayan düzenin Gönyeli belediye sınırları içinde gerçekleştiği bir gerçek. Yüzde 96 oranında bir vergi tahsilatı başarılırken bu durum Gönyeli’nin Belediye Başkanı’na “yatırımlarımızı ve hizmetlerimizi öz kaynaklarımızla gerçekleştirebiliyoruz” diyebilme şansını tanıyor .

Gönyeli Belediyesi’nin 2001’deki bütçesi 1,436,832.09 iken; bu rakam 2017’de 37,909,169.02’ye ulaştı. Personel sayısını soracak olursanız, o da 47’den 159’a ulaştı…

Hizmet dönemi boyunca ülkeden çeşitli hükümetin gelip geçtiğini belirten Benli, hükümetlerle olan ilişkileri konusunda “Halka ulaşacak bir hizmeti hiçbir hükümet engelleyemez. Engellemeye kalkışan hükümet, siyaseten kaybeder” diyor.

Fırsatı bulmuşken ülkemizdeki belediyecilik anlayışı üzerinde de konuştuk. Belediye sayısının azaltılması gerektiği görüşüne benli de katılıyor. Dış temaslarından örnek verirken Yunanistan’da 5800 olan belediye sayısının 1300’e düşürüldüğüne dikkati çeken Ahmet Benli, bizdeki belediye sayısının da azaltılması ve belediyeciliğin reforme edilmesi gerektiği görüşünde. Köylerin belediyelere bağlanmasının önemli bir atılım olduğunu anımsatan Benli “Ama bunun siyasal bedeli vardı ve bu bedeli Ferdi Sabit Soyer hükümeti görevden giderek ödedi” dedi.

Kıssadan hisse ile bitireyim yorumumu: Reformlar adına yöneticilerimiz siyasal bedel ödemeyi göze alabilmeliler!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık