• 12 Mayıs 2017, Cuma 9:56
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Güncel gözlemler…

İKBAL: Yakın geçmişte Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki temaslarım sırasında şimdi orada öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Turgay Avcı ile karşılaşmıştım. Siyasetin derinliklerine de daldığımız sohbetimizde, bakanlık, parti genel sekreterliği ve kurduğu partinin de genel başkanlığını yapmış olan Avcı bana şu anekdotunu da anlatmıştı:
“Seçimden sonra yeni meclis ilk oturumunu yapmış, seçilenler kürsüde ant içmektedirler. Andını tamamlayanlardan biri ki kamu görevinden gelmekteydi, yanımdaki koltuğa ‘oh be’ diye çöktükten sonra şunları söyledi: ‘İşte bu iş tamam… Şimdi milletvekiliyim… O kürsüye artık hiç çıkmasam da olur. Nasıl olsa emekliye ayrıldıktan sonra milletvekili emeklilik maaşını da, milletvekili emeklilik ikramiyesini de garantiledim. Ve gerçekten de o kişiyi milletvekilliğinin sonuna dek bir daha kürsüde göremedik…”
Şimdi nereden mi geldi aklıma Turgay Avcı’nın bu anekdotu? Seçilmişlerimizle ilgili bir ilginç tabloyla daha yüzleşince geldi…
Cumhuriyet Meclisi'ndeki 50 milletvekilinin 32'si başbakanlık ve bakanlık yaptı. Siyaset ve demokrasi tarihinde böyle bir tablo yoktur. Ve eminim ki geriye kalan diğer 18 milletvekili de bu meclis görev süresini doldurmadan ya başbakan, ya bakan olur!... 40 yılda 39 hükümet görmüş bir ülkenin olağan halleridir bunlar...
Bu ülkenin parlamentosu kişilerin ikbal aracı olmamalı… Hele o kişilerin bazıları bal yapmaz arılar ise!
   *          *             *
KÜLTÜR MİRASI: Bedesten’deki  bir etkinlik için yine oralarda, Lefkoşa’nın yüreğindeydim... Mayıs’ın akşam serinliğinde arabamı uygun bir yere park ettikten sonra nice tarihi olaya tanıklık ve mekânlık etmiş olan Selimiye Meydanı’na yürüdüm. 
Her hallerinden Avrupalı oldukları anlaşılan kadınlı erkekli gruplar zemini parke döşeli Selimiye Meydanı’nı dikkatle turlamakta ve fotoğraflar çekmekteydiler. Gruplardan biri yarım inşaatın yanındaki enkaza dönüşen iki katlı kerpiç binanın karşısında şaşkın ve üzgün çakılıp kaldı… Avrupalıların aralarında neler konuştuklarını uzaktan duymadım… Ama gizemli etkisine girdikleri o tarihi meydana bu salaş görüntüyü hiç de yakıştırmadıklarını uzaktan bile duyumsayabiliyordum. Yüzlerce yıllık nice tarihi yaşanmışlığı fısıldayan Selimiye Meydanı’nın düzenlenmesinden sorumlu olan makamların, o meydanda “çürük diş” misali duran yıkıntılarla da ilgilenmesini dilerim.
Türk Bankası'nın çok güzel bir seçimle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) temsilcileri onuruna Lefkoşa Bedesten'de verdiği resepsiyona gitmiştim o gece… Meydanda karşılaştığım Avrupalılar da etkinliğin Güney’den gelen davetlileriydiler…
Resepsiyon atmosfer açısından muhteşemdi. Resepsiyondan önce, resepsiyon sırasında ve resepsiyon sonrasında Avrupalı davetli bankacıların bölgenin kültürel mirası karşısında nasıl büyülenip etkilendiklerini görmek beni son derece keyiflendirdi... Konukların daha içkilerini yudumlamadan başları dönmüştü... Bol bol fotoğraf çeken ve çevreyi dikkatle inceleyip sorgulayan Avrupalı bayan bankacı bana "bir açık müzenin ortasına gelmişiz" dedi.
Yaşam mekânımıza dönüşmüş daha nice açık müze vardır ülkemizde. Bu kültürel miras zenginliğimizin üzerine titremeliyiz. “Bu mekânları gezen yabancıların yüzlerindeki ifadeye ve beden dillerine bakmak bile, sahip olduğumuz zenginliğin önemini anlamaya yeterlidir” diye düşündüm o resepsiyon gecesinde… Ama bu kültür miraslarını korumak bağlamındaki yetersizliğimiz, sıkça acı örnekleriyle gözlerimizin önüne serilmektedir, ne yazık!..
   *          *             *
GERİYE DÖNEN PROJE HİBELERİ: Geçen gece bir grup genç iş adamımızla birlikteydim…  Ülkeleri için yararlı işler ve yatırımlar yapma arzusuyla tutuşan, ama önleri olanaksızlıklarla tıkanan gençlerimizdir bunlar… Girişimci ruh taşıyan, vizyon sahibi kişiler… Başarılarını kendi iş alanlarında kanıtlamış olan bu genç girişimcilerin düşünceleri kıvılcımlar saçmaktaydı… Sözü Türkiye’den projelerde kullanılmak üzere devlete hibe olarak gönderilen, ama devlet kadrolarında proje üretecek ekipler bulunmadığından dolayı tekrar Türkiye’ye geri dönen yüz milyonlarca liraya getirdiler. Ve aynen şunları seslendirdiler:
“Ülkemizdeki AB Proje Ofisi, sivil toplum örgütlerimize AB ajandasına uygun projeler adına her yıl yüklü miktarda kaynak aktarmaktadır. Bu durum, devlet kadroları dışında proje üretme yeteneğine sahip insanlarımızın varlığına dair önemli bir göstergedir. Peki, Türkiye Cumhuriyeti de benzeri bir ofisi sivil toplum örgütlerimiz ve iş adamlarımız için neden oluşturmuyor?  Devlet kadroları dışındaki üretken beyinlerimize bir şans kapısı neden açılmıyor? Yazık değil mi geriye dönen o yüz milyonlara? Projelerimizin yaşama geçirilmesi adına bizlere bu olanak sağlansa ülkemizde büyük dönüşümler başlar.”
Yabana atılacak bir düşünce değildir bu. Umarım ilgililer başlı başına bir proje olan bu düşünceye duyarsız kalmazlar.
   *          *             *
SOSYAL SORUMLULUK: Hanzade Özbaş... Osmanlı Hanedanı'ndan gelen uygar bir Türk aydını, başarılı bir iş kadını ve gazeteci... Türkiye'deki turistik yatırımlarının yanı sıra şimdi Merit Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak aramızda. "Çalışmak, başarmak ve iyilik etmek yaşamın gerçek mutluluğudur" diyor. Hayır kurumlarımızı desteklemek adına yüksek katılımlı etkinlikleri arka arkaya düzenlerken, KKTC iş dünyasına da sosyal sorumluluk projeleri bağlamında ilham ve sinerji verme çabasında. Dilerim, Hanzade Özbaş'ın sosyal - kültürel yaşamımıza ve iş dünyamıza dönük bu çabaları süper başarılı olur ve sosyal sorumluluk projelerinde bir patlama yaşanır.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık