• 06 Mart 2018, Salı 8:55
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Gündemi sallayan örtülü ödenekler…

“Örtülü ödenek”, kaydı olmayan ve hesabı sorulmayan harcamalar kalemi demektir… Demokrasinin ve hukuk devletinin şeffaflık ilkesine aykırı bir harcama türü… O nedenle, bütçe görüşmeleri komite aşamasındayken, “hane halkına yardım” başlığı altındaki örtülü ödenek kalemleri gündemin sıcak başlıklarından birine dönüştü...

Patlayan eleştiriler üzerine Başbakan Tufan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, açıklamalar yaptılar. Erhürman o kaleme hiç dokunmayacağını belirtirken, Özersay kriterleri belirlenmeden örtülüden ödeme yapmayacağını duyurdu…

Da, hemen akla gelen soru şu: “Bu ödenekler neden konuldu öyleyse ilgili bakanlık kalemleri arasına?” Değil mi ama?... Yasa hükümet tarafından hazırlandı… Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü… Hükümetçe onaylanıp  meclise havale edildi... Bütçe yasası, o yeni içerikleriyle birlikte tepeden inmedi yani...

2 Mart tarihli gazetelerimizin manşetlerinin bir yanında araç kullanımına ilişkin halka geçirilen okkalı zamlar, diğer yanında ise Cumhurbaşkanı'nın yanı sıra koalisyon ortağı parti başkanlarının da okkalı örtülü ödenekle donatıldıklarına ilişkin bütçe yansımaları vardı. Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödeneği 1 milyon 300 bin TL'ye yükseltilirken Tufan Erhürman'ın, Kudret Özersay'ın, Serdar Denktaş'ın ve Cemal Özyiğit'in makamlarına da yarımşar milyonluk örtülü ödenek konulmuştu...

Harcanmalarında hesap verme zorunluluğu olmayan bu örtülü ödenekler demokrasinin şeffaflık ilkesi bağlamında da kitlesel tepkiye neden oldu... Her makamın zaten açık yasal bütçesi var. İzaz - ikramlar ve yolluklar dahil her harcama kalemi, belirli kaynaklarla donatılır… Bir daralma olduğunda ek bütçe istenebildiği gibi, Türkiye'nin proje karşılığı astronomik hibeleri de vardır...

Öyleyse ne gereği var bizimki gibi yoksul bir ülkede toplam 3 milyon 300 bin TL'lik örtülü ödeneğin? Böylesi bir kaynakla neler yapılmaz bu ihtiyaçlı ülkemizde...

Tartışmalar sürerken Meclis Eski Başkanı Sibel Siber’in sosyal medya hesabından yaptığı “Örtülü Ödenek” bağlamlı paylaşımları dikkati çekti.

Siber, sosyal medyada örtülü ödenek fırtınaları eserken gerek 3 Ekim 2016’da ve gerekse 2017 bütçe görüşmelerinde örtülü ödenek konusunda kürsüde yaptığı ve tutanaklara geçen konuşmalarından pasajlar sunmak gereğini duydu.

Siber o konuşmalarında Demokratik Hukuk Devleti’nde şeffaflık ve hesap verilebilirliğin esas temel olduğunu vurgulayıp şöyle diyor:

“Devlet için harcanan her kuruşun denetime açık olması gerekir. Devlet bütçesindeki bir ödeneğin hangi maksatla nereye harcandığını, harcamayı yapan siyasi dışında kimsenin bilmemesi hem şaibe yaratır, hem de demokratik hukuk devleti kurallarıyla bağdaşmaz.”

“Örtülü ödenek” diye adlandırılan bu tarz kalemlerin çağdaş hukuk devleti kurallarına göre yeniden düzenlenmesi gereğini savunan Siber, 2017 bütçesinin görüşülmesi sırasında konu üzerinde daha bir ayrıntıyla durarak şunları seslendiriyordu:

“Sosyal Devlet’te ‘Hane Halkına Yardım’ kaleminden vatandaşa yapılacak yardım; kriterlere bağlı olarak kurumsal bir yapı içinde olmalı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde ‘hane halkına yardım’ kaleminin devletin bir kurumunda toplanmasını ve kriterler ölçüsünde ihtiyaçlı olanların belirlenerek yine kurumsal bir mekanizma içinde düzenlenmesini öneriyorum. Sosyal devlet ve kurumsallaşma bunu gerektirir. Aksi halde popülizm ve partizanlık öne çıkabilir. Bu da vatandaşların yasalar önünde eşitlik ilkesini, hak ve adaleti zedeler.”

Ama Siber’in uyarılarına karşın, bu kalemlerin yeni mali yılda tek çatı altında toplanmasına önem verilmedi.

Bu arada Milli Eğitim ve Kültür eski bakanı Özdemir Berova’nın da örtülü ödenekle ilgili paylaşımı kamuoyumuza yansıdı. Berova sesini şöyle yükseltti:

“Bakanlık bütçesine eklenen beşyüz bin TL hane halkına yardım ödeneği hakkında sayın bakan Cemal Özyiğit’in görüşünü sordum. Özyiğit bu hükümetin dörtlü koalisyon olduğunu ve kendilerine düşen bu ödeneği kullanacağını ifade etti. Yani şu anda Eğitim Bakanı’nın iki dudağı arasında kullanabileceği beşyüz bin TL’si var. İhtiyaç sahibi halkımıza ve velilerimize duyurulur.”

Ve son söz: İhtiyaçlı hane halkına ödeme yapılacaksa, bu görev sosyal hizmetlere bakan kurumsal birimlerindir, siyasetçilerin değil.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık