• 27 Mart 2018, Salı 8:23
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Gündemin içinden…

   TİYATRONUN DERELERİ: Dünya Tiyatro Günü’nü bugün, tarihinin her aşamasında, en zor koşullarında bile tiyatro aşkını terk etmeyen bir toplumun haklı gururuyla kutluyoruz… Güzelyurt’tan Karpaz’a, Beşparmak eteklerinden Mesarya’ya, üniversite sahnelerinden köy meydanlarına dek tiyatro kurumlaşmalarının gerçekleştirildiği, her yıl yankı ve iz bırakan tiyatro festivallerinin düzenlendiği bir coğrafyadayız, ne mutlu bize…
   Tiyatronun toplumun ve insanın aynası olduğunu en anlamlı şekilde duyumsatan etkinliklerimiz her yıl biraz daha fazla yaygınlaşıyor. Başkent Lefkoşa’daki yanık Devlet Tiyatroları binası ve yarım kalmış Belediye Tiyatro kompleksi karkas halde oralarda durduğu halde!..Neden bu üzücü manzaralar peki? Demek ki,kültürel yatırımlardan da sorumlu olan yöneticilerimiz, halkımızın geleneksel tiyatro sevdasıyla örtüşen duygular ve eğilimler taşımıyorlar!..
   Bir nostalji yapayım mı?..Benim tiyatro sevdam 7 yaşındayken başladı. Baf Kasabası’nda yazlık Titania Sineması’nın sahnesinde izlediğim o yarı müzikal oyunla... Baf Ülkü Yurdu gençlerinin sahneye koyduğu bir oyundu bu… Türk Kurtuluş Savaşı’ndan bir kesiti sunmaktaydı. Bugünmüş gibi anımsıyorum; sahneye çıkacak kadın bulamadıklarından, kadın karakterler de erkekler tarafından canlandırılmıştı. O oyunda oyuncuların koro halinde seslendirdikleri “Ordu’nun Dereleri” adlı Anadolu türküsü hâlâ kulaklarımda çınlar.
   Bu anlamlı günde tiyatronun derelerinin daha bir çağıldayarak akmasını diler, tiyatro sanatına kendini adamışları, ister tiyatrocu, isterse izleyici olsunlar, ayakta alkışlarım…
   *          *             *  

    KÜLTÜR YATIRIMLARI GÜZELDİR: Başbakanımız Tufan Erhürman'ın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasının yapımı için karar alındığını açıklaması çok güzel... Gönülden kutlarım...
   Başkentimizde hâlâ orada yanık duran Devlet Tiyatroları salonu ve Belediye Sarayı arkasında karkas aşamasında yarım kalmış çok amaçlı kültür binası konusundaki hükümet görüşlerini de en kısa sürede dinlemek isteriz tabii ki... Kültür yatırımları güzeldir ve gereklidir.
   Derviş Eroğlu döneminin Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından sevgili Özer Kanlı’nın anımsatmasıdır: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Lefkoşa’daki Vakıflar’a ait eski sinema salonunun restore edilmesi ile bir konser salonuna kavuşması için 3 yıl önce gereken görüşmeler ve proje çalışmaları yapılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Yasası da Eroğlu döneminde geçirilmişti.
   *          *             *
   DÖVİZ KRİZİ: Başbakan Tufan Erhürman, cuma günkü basın toplantısında, döviz krizine ilişkin düşüncelerini de seslendirdi. KKTC Merkez Bankası'nın yapacağı çalışmayı Ekonomik Koordinasyon Kurulu kararlarının yanına koyarak döviz krizinin hafifletilebilmesi bağlamında bazı çareler üretebileceklerini açıkladı.
   Tayfun misali esen ve canlar yakmaya başlayan döviz krizi konusunda bizim KKTC Merkez Bankası'ndan bir şeyler umanlar, bu çok önemli kurumun başkanlık makamının kaç zamandır boş olduğunun farkında mıdırlar acaba? Bu dokunuşla bu konuda bir farkındalık yaratmak istedim, hepsi o kadar!...
   Bu arada Merkez Bankası 2017 yıllık raporunu yayımladı.
   KKTC Merkez Bankası bilançosu aktif toplamı 2017 yılında yüzde 29,7 oranında artarak, yılsonu itibarıyla 8.370 milyon TL’ye yükseldi.
   Söz konusu dönemde öz kaynaklar toplamı 588,1 milyon TL’ye, banka nezdinde tutulan yasal karşılıklar 1.729 milyon TL’ye, bankalar arası para piyasası işlemleri ise 2.381 milyon TL’ye ulaştı.
   Bu arada, 2016 yılında 133,9 milyon TL olan Merkez Bankası kârı, 2017 yılında yüzde 51,8 oranında artarak, 203,2 milyon TL seviyesine yükseldi. Bu rakam bir yıllık kârı vurgulamaktadır. Merkez Bankası çalışmalarının iyi gittiği rapordan çıkan sonuçtur.
   *          *             *
   ET: Erkut Şahali bakanımız "gündemimizde et ithali yok" dedi. Güney'den kaçakçılık zaten tam gaz,tüketicilerimizin çoğu da etini Güney’den daha ucuza tedarik etmekte; öyleyse ithalata ne gerek var?..
   Gelgelelim, ithal etin sağlıklı oluğundan eminiz, kaçak etin sağlığı ise ciddi şekilde tartışılır. Yakalanan kaçak etlerin hangi koşullarda taşınmakta olduğunu görmemiz bile bu etlerin sağlık kriterlerine ne denli uyumlu olduğunu anlamımıza yeterlidir.
   Söz et sağlığından açılınca bizim tarafta da etlerin salhaneden tüketiciye ulaştırılıncaya dek hiç de hijyen olmayan bir zincirden geçtiğini vurgulamamız gerekir. Cemal Bulutoğluları döneminde inşa edilen modern salhanenin neden hâlâ devreye konulamadığı ise, muamma konularımızdan biri olmayı sürdürüyor.
  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık