• 26 Şubat 2018, Pazartesi 9:10
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Hep gündemde olan konu: Maraş’taki vakıf malları…

20 Şubat Salı günü GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi’nde yapılan panelde, Kıbrıs Türk halkının en büyük zenginliklerinden biri olan Maraş’taki Vakıf mallarının durumu bir kez daha gündeme geldi...
   Ne yazık ki bu zenginlik şu anda çalınmış mülkümüz olarak kayıplar hanemizdedir.
   Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Taner Erginel, araştırmacı Dr. Nazif Öztürk ve akademisyen Prof. Dr. Derviş Deniz panelin konuşmacılarıydı…
   Paneli izleme fırsatını bulamadım, ama daha önceki aydınlatma etkinliklerinin yabancısı değilim.
   Sıkça ilgi ve tartışma odağına dönüşen oradaki Vakıf Malları, hayalet kent Maraş’ın kaderiyle, hatta Kıbrıs sorununun geleceğiyle çok yakından ilgili.
   Kim ne derse desin, eldeki tapu belgeleri kapalı Maraş’ın tümünün 3 vakfa ait olduğunu kanıtlamaktadır. Bu kanıtları çürütebilecek bir belge ortaya konulamaz…
   Söz konusu bu 3 vakıf Lala Mustafa Paşa Vakfı, Abdullah Paşa Vakfı ve Bilal Ağa Vakfı’dır. Yüzde yüz vakıf malı olan Maraş’taki topraklar çeşitli yasadışı oyunlarla yabancı yatırımcıların üzerine geçirildi.
   *          *             *
   1878’de Kıbrıs Osmanlılar tarafından İngilizlere kiralandığında, İngilizler vakıf mallarını, vakıf kanunlarına göre yöneteceklerine ilişkin imza atmış olmalarına karşın, ahitlerine bağlı kalmadılar. Tam bir emperyal yaklaşımla, zaman içinde Türk vakıf mallarını talan ettiler, peşkeş çektiler…
   Oysa uluslararası hukukta da geçerli olan vakıf kanunları, vakfedilmiş malların hiçbir şekilde ve hiçbir nedenle başkalarına devredilemeyeceğini, armağan ve hibe olarak verilemeyeceğini  öngörür.
   İngiliz sömürge yönetiminin bu kanunları özümsediğine ilişkin Osmanlı makamlarıyla imzaladığı 1878 tarihli anlaşma da vardır…
   Keza Lozan Anlaşması da, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş anlaşmaları da vakıf mallarının geçerli vakıf yasalarına göre korunacağına dair sarih maddeleri içerir.
   *          *             *
   Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter çalınmış Vakıf mallarını yeniden halkımıza kazandırabilmek için yoğun çabalar sergilemektedir. Kendini bu davaya adeta adamış durumda…
   Prof. Dr. Benter, çeşitli vesilelerle yaptığı açıklamalarda, Maraş’taki arazilerin 3 vakfa ait olduğunu uluslararası mahkemelerde de kanıtlayabileceklerinin altını çizmiştir.
   Geçen yıl Lefkoşa’daki bir otelde düzenlenen ve benim de hazır bulunduğum bir basın toplantısında yapılan son çalışmanın verileriyle yüzleştirilmiştik.
   O basın toplantısında, 1571’den 1974’e kadar tüm Vakıf Mallarını kapsayan çalışmada 2 bin 443 kütük defteri, 13 bin dosya ve 8 milyon belge incelendiği bilgimize getirilmişti. Bu yoğun incelemelerden üretilen 20 Milyon verinin hepsi de şimdi bilgisayar ortamına geçirilmiş durumda.
   Dolayısıyla bilgisayar ortamına girildiğinde Maraş’taki hangi parselin zaman içerisinde hangi işlemlerden geçtiği de açıkça ve anlaşılabilir şekilde görülebilmektedir. 
   Çalışmanın kapsamına bir bakar mısınız: Helen bu konuda dijital ortamda 424 bin belge ve fotoğraf içeren 1744 gigabyte bilgi var.
   *          *             *
   Kapalı Maraş’ın Vakıf arazisi olduğuna ilişkin yargı kararı bulunduğunu da İbrahim Benter’in açıklamalarından öğrendik. Benter diyor ki:
   “Kapalı Maraş içinde 1974’den sonra şans eseri bir binada vakıf mallarının kütükleri bulundu. Mağusa Kaza Mahkemesi bu kütükleri inceleyerek, 2002 ve 2005’de tespit kararı aldı. Mahkemenin aldığı karar Kapalı Maraş’ın Vakfın Malı olduğunu söylemektedir. Buna ek olarak, Aralık 2016’da 3 yargıçlı Yüksek İdare Mahkemesi de bir karar alarak Mağusa Kaza Mahkemesi’nin Kapalı Maraş’ın Vakıf Malı olduğuna ilişkin kararını onayladı ve tescil etti.”
   İşte size yargı kararları da…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık