• 22 Mart 2018, Perşembe 8:34
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Her şeyin başı sağlık…

   Pek çoğumuzun ilgi ve merakla beklediği Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşmeleri, geçen Cuma gecesinin ilerleyen saatlerine dek sürdü ve bütçe geçti. Oylamadan önce bir saate yakın konuşan Sağlık Bakanı Filiz Besim, sağlık sistemimizin var olan tablosunu çizerken, bu tablonun olumsuzluklarını gidermek için atmaya başladıkları adımları da açıkladı. Konuşmasının bir yerinde “bu bozuk sistemi değiştiremezsek bırakıp giderim” dedi.
   Gecenin ilerlemiş vaktine rağmen milletvekillerinin büyük çoğunluğunun salonda olmasını sağlık meselemize gösterilen duyarlılığın ve bu duyarlılıktan üretilecek çözümlerin işareti olarak algılamak isterim. Her şeyin başı sağlık olduğuna göre sağlık sistemimize çağ atlatmak birincil yükümlülüğümüzdür. Ki şu anda bu sistemimizin çakılıp kaldığı çağ hiç de iç açıcı değildir.
   Hazinenin başındaki Maliye Bakanlığı’nı saymazsak, Sağlık Bakanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sonra 423 milyon 114 bin 200 TL ile en yüksek bütçe öngörüldü. Milli eğitime öngörülen bütçe ise 753 milyon 762 bin 300 TL… Fikrimi sorarsanız, her iki bütçe de yetersiz. Keşke olanak olsa ve daha fazla kaynak ayrılabilse. Hem eğitime ve hem de sağlığa…
   Ama bir umut var. Filiz Besim konuşması sırasında satır aralarında açıkladı. Yakında Ankara’ya ziyaretleri var. Bu ziyaretin sağlık bağlamındaki beklentilerimizi gerçekleştirmesini dilerim. Türkiye’de sağlık sisteminin rayına oturtulmasında önemli rolü olan Kıbrıs işlerinden de sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ Ankara’da yeni sağlık bakanımızı bekliyor.
   Filiz Besim, meclis kürsüsündeki ilk ayrıntılı konuşmasında çok beklediğimiz genel sağlık sigortasına değinmedi. O konudaki değinmesini daha sonra Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaparak genel sağlık sigortası yasasının uygulanabilmesi için gerek bu bakanlığın, gerekse diğer bakanlıkların işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Otomasyona verdikleri önem üzerinde ısrarla durdu. Ki otomasyonsuz bir sağlık sistemi günümüzde zaten düşünülemez. Bir hekim tedavilerini uygularken iletişimin alt yapısı bilgisayar ekranında hastasının da, hastalıkların da, tedavi süreçlerinin de, ilaç servislerinin de durumunu ve dökümünü net biçimde görebilmelidir. Sağlıklı bir iletişim sadece kaosu ortadan kaldırmakla kalmaz, etkin ve ekonomik sağlık hizmetini de sağlar. Bakanın vurguladığına göre otomasyondan yoksun sistemde milyonlarca TL değerinde ilaç her yıl heba olup gitmektedir. Besim’in Devlet Planlama Örgütü’ne sağlıktan hiçbir veri gitmediğini belirlediğini açıklaması şok etkili bir vurguydu.
   Online bilgisayar sisteminin teknik kalitesinin mutlaka ıslah edilmesi gerektiği şimdi burada gözlemlerime dayanarak yapmak istediğim öneridir. Hekimlerin masasındaki modası geçmiş bilgisayarların çoğu zaman çalışmadığına tanıklık edenlerdenim. Merkezlerdeki devlet hastanelerinin yükünü azaltmak için birinci basamak servislerde başlatıldığı açıklanan çalışmaların başarıya ulaşması dileğimizdir. Ama elde yeterli hekim ve hemşire olmadığını da yine bakanın söylemlerinden anlıyoruz. En az 40 tane diyaliz hastasının bulunduğu Güzelyurt’a bir diyaliz servisi kurulması için atılan adım başarılı olursa, bu gelişme diğer bölgeler için de sinerji oluşturacaktır. Güzelyurt devlet hastanesi inşaatının beklenen hızda ilerlemediği bakanın açıklamalarından anladığımızdır. Büyük bir sığınağı da içeren birinci etabın tamamlanmasına karşın ikinci etaba geçiş uzun süredir bekletiliyormuş. Bakan, o büyük sığınak olgusunu, proje kaynağının sığınak vergilerinden gelmesine bağladı. Ama şurası bir gerçek ki, ateş kes anlaşmasının bile olmadığı bu netameli ülkede sığınaklar hiç de ihmale gelmez.
   Hastanelerin acil servislerinin birbirinden kopuk çalıştığını da,  112 acil servisine gereksiz siyasal atamalar yapıldığını da bakandan dinledik. Oysa göz önünde en fazla faal olan acil servisler ile 112’dir. Demek ki bu duyarlı sağlık hizmetini çok daha etkin duruma getirmek gerek. Dışı bizi, içi bakanı yakıyor!..
   Besim’in Lefkoşa’ya yapılacağı söylenen yeni devlet hastanesi konusunda hiçbir proje bulamadıklarına ilişkin açıklaması ise sanırım konuşmasının sansasyonu idi. Bakan en sert sitem ve eleştirisini,  yanan devlet laboratuvarının sigortasının ödenmesinde gerekçeler ve itirazlar öne süren o sigorta şirketine, buna rağmen, devletin diğer kurumlarının da sigortalanması konusunda yaptı.
  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık