• 09 Ağustos 2017, Çarşamba 8:30
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

İyilik etkinlikleri / akıl okulu…

İYİLİK ETKİNLİKLERİ: İlgi gittikçe artıyor… Hayır kurumlarımızı destekleme amacını taşıyan, sosyal sorumluluk projesi nitelikli defileler dizisinin son halkasına bu kez 6 Haziran Pazar gecesi Merit Park Otel'in o çok geniş bahçesi ev sahipliği yaptı... İlgi ve kalabalık büyüyünce ve dekorlu teatral bir etkinlik tasarlanınca, etkinliklerin devamı Merit Park’ın deniz kıyısındaki geniş bahçesine taşındı...

Merit International Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş’ın girişimleriyle gerçekleşmekte olan “iyilik etkinlikleri”, bahçeyi hıncahınç dolduran ve tümü aldıkları biletlerle katkıda bulunan kalabalık tarafından beğeniyle izlendi. KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen gecede, açık artırma bir rekora tırmandı. Açık artırmaya sunulan kadın giysisi 115 bin TL’ye, erkek giysisi ise 75 bin TL’ye alıcı buldu. Bilet satışından elde edilen gelir henüz açıklanmadı. Ki, iyilik etkinliğine katkı adına blok bilet satın alanların sayısı da hayli kabarıktı.

Defilesini teatral bir havada sunan dünyaca ünlü Türk modacı Hakan Akkaya, başarılı mankenleriyle birlikte dakikalarca alkışlandı. Sahne açıldığında göz doldurucu bir dekorla yüzleşildi... Üç katlı dekorun balkonlarından ve merdivenlerinden inen kadın ve erkek mankenler senaryosu özenle yazılmış bir gösterinin figürleriydiler…

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’in açılış konuşmalarında, elde edilen gelirle, Lefkoşa Çağlayan’daki Çocuk Yuvası’nın çağdaş dönüşümüne destek sağlanacağının müjdesi vardı...

*             *             *

AKIL OKULU:  Duayen turizmcimiz John Aziz kent, yaşanmış ve tarih olmuş bunca acı olaydan sonra eşitlikten ve güvenceden yoksun bir ortamda Rum tarafıyla ortak bir siyasal çözümde birleşmenin mümkün olmadığını savunan mektuplar yağdırıyor bana… Karşılaştığımızda da, mektuplarında anlattıklarının ayrıntılarına giriyor… Aziz Kent, yaşanmışlıkları ve deneyimleriyle duruma katkıda bulunma çabasında… 1974 öncesinde Lapta’daki Celbrity Otel’i inşa ederken Rum yetkililerin inanılmaz zorlukları ve engellemeleriyle karşılaştığını belirten Aziz, o zorlu dönemi unutamıyor… “Eşitliğimiz ve güvencemiz olmadan tekrar öyle bir ortama dönülecekse, eksik olsun öyle çözüm” Diyor. Ve şunu ekliyor: “Eşitlikten ve güvenceden yoksun bir siyasal çözümde sakınca göremeyenlerimiz için bir akıl okulu açmak isterim.”

İşte tam da bu ortamda bir diğer duayenimizden, kıdemli basın emekçilerimizden Özcan Özcanhan’dan aldığım mektup, Aziz Kent’in anlatmak istediklerine açıklık getirecek niteliktedir... Özcanhan’ın Aziz Kent’e dair ilginç mektubunu paylaşıyorum: 

“Ben, 1963 olayları başlayana kadar, önce İngiliz sömürge döneminde, daha sonra da Türk – Rum ortaklık cumhuriyetinde ‘Town Planningand Housing’ (Şehir Planlama ve İskân Dairesi) görevlisiydim. O dairede ‘BuildingInspector’ idim. Con Aziz, Cumhuriyet döneminde, ‘Celebrity Otel’ i inşa etmek için başvurur. Bu başvurularla ilgilenen, Ioannides, Fedenos, Sakkides (Genel Müdür ve yardımcıları) ile çalışıyordum. Aziz Bey’e her türlü zorluğu ve engellemeyi sıraladılar. Ancak, Aziz Bey’e zaman kaybettiren bu engellemelerin hepsini de kanunlara dayanarak yaptıklarını öne sürdüler… Hiç esnemiyorlardı… Aziz Bey mücadelesini sürdürdü. Dairemize sonraları tayin edilen Hakkı Atun ve Erkan Emel’ in de yardımları ve ısrarlı takibi sonucu gereken inşaat izinlerini alabilmişti...

Elektrik ve su dairelerindeki Rum yetkilileri de, ona engellemeler çıkardılar. Ancak büyük mücadele sonucu gerekli izinleri verdiler. Bu engellemeler ve zorluklar karşısında hiç yılmadığını gördüğüm Aziz Kent, daha sonra ‘Chateu Lambousa'yı da inşa etti. Bravo... Gün geldi, daha sonraki yıllarda, bizim yöneticilerden de az çekmedi hani... Bunların bilinmesinde yarar vardır.  Yaşadıklarının detaylarını kendisi açıklarsa daha iyi olur.

Ortaklık Cumhuriyeti zamanında Building Inspector, sonraları gazeteci-yazar-araştırmacı Özcanhan’dan selam ve saygılar. (İngiliz sömürge döneminde Genel Müdürümüz Wyndier Morris, yardımcısı Arthur Head idi. Cumhuriyet döneminde Genel Müdür Nikos Sakkides oldu… Abdullah Mulla Ali (Onar), Hakkı Atun ve Emel Erkan Cumhuriyet dönemi başlarında dairemize tayin edilinceye kadar, hep İngilizlerin idaresinde çalıştım.)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık