• 09 Haziran 2017, Cuma 8:16
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Kutlay Erk’ten bir dönem analizi…

Daniş Karabelen – TMT ilişkilerini de irdeleyen biyografik yazım üzerine Kutlay Erk, Rauf Denktaş’ın anılarından yola çıkarak o konu üzerindeki düşüncelerini yazıp gönderdi. İlgiye teşekkür ederim… Tarihi portrelerin ve dönemlerinin objektif şekilde incelenmesine ışık tutacak her çalışma toplumsal belleğimizin sağlıklı şekilde oluşturulmasında önem taşır. Kutlay Erk’in ilettiği görüşleri bu düşünceyle paylaşıyorum:

“1959 Londra - Zürih antlaşması imzasına giden süreçteki genel durum: Antlaşma taslağında mutabakat neredeyse tamamlanmış, konu anayasayı hazırlamak safhasında. Anayasa da tamamlanınca antlaşma imzalanacak ve asker de Kıbrıs'a çıkacak.

Başbakan Adnan Menderes'in ordu ile sorunları var, darbenin ayak seslerini duyduğu günler... Umudu, asker Kıbrıs'a çıkarsa bu önemli bir ulusal - militer başarı olacak ve belki Menderes ile ordu arası düzelme sürecine girecek. Dolayısıyla Menderes bir an önce anayasanın bitmesini bekliyor.

Rauf Denktaş ve Nihat Erim konu üzerinde Rum ve yabancı uzmanlarla çalışıyor. Ama dahil oldukları Özel Harp Dairesi ve dolayısıyla derin devlet onlara konuyu uzatmalarını söyler... Asker, Menderes'in Kıbrıs konusunu bitirmesini istemiyor. Darbeden sonra kendileri yapıp, iyi imaj kazanmak stratejileri var. Dolayısıyla Denktaş - Erim ikilisi işi uzattıkça uzattı, ama Menderes de bundan rahatsız. O nedenle Denktaş'ı Ankara'ya görüşmeye davet etti.

Denktaş Bey kitabında bu sahneyi anlatıyor: Odada Daniş Paşa da var. Menderes anayasa çalışmasının bir an önce bitirilmesi arzusunu söylüyor Denktaş'a da eğer anayasa hukuku üzerinde uzun uzun çalışmak istiyorsa kendisine bir üniversitede anayasa hukuku üzerinde çalışacak imkânı yaratabileceğini söylüyor. Adnan Menderes Denktaş Bey’e konunun gereğinden çok uzadığını ve artık bitirilmesi, sonuçlanması gerektiğini söyler.Ve Karabelen Paşa'ya dönüp ‘öyle değil mi paşam?’ der.

Karabelen Paşa da Menderes'i onaylayınca Denktaş Bey Özel Harp Dairesi'nin ve derin devletin ve askerin kendisini terk ettiğini anlar (yanılmıyorsam kitabındaki ifade, ‘beni sattılar’ demeye gelen bir cümle idi). Onun üzerine Nihat Erim ile görüşerek anayasayı hemen tamamlarlar ve Londra - Zürih Antlaşması imzalanır.”

Kutlay Erk’in seslendirmeye çalıştığı anılar Rauf Denktaş’ın “12’ye 5 Kala” adlı kitabındadır. Erk, bu anıları o kitabı kaynak göstererek aktardıktan sonra özel notlarını şöyle sıralıyor:

“1) Bu durum sonrasında Karabelen Paşa'nın Menderes hükümeti yanında saf tuttuğu anlaşılır. Özel Harp Dairesi bundan rahatsız olur. Hükümetin kendisine görev verirken aslında beklentisi, ayak seslerini duydukları darbeden erken alarm alabilmekti. Asker bu nedenle, çok saydığı Karabelen Paşa'yı dışlamaya başladı.

2) 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra Daniş Karabelen Paşa aktif görevler alamadı.

3) Özel Harp Dairesi'nin hukukçu beyinleri olan Denktaş Bey ve Nihat Erim derin devletin de beyni olarak askerle ilişkisini hep sürdürdü, biri Kıbrıs içinde, diğeri Türkiye içinde... Nihat Erim'in başbakanlığı bu ilişkiden kaynaklandı.”

Benim özel notum: 27 Mayıs ihtilalinden sonra TMT’yle ilgili subayların Ankara’da dışlanmış olduklarını Albay İsmail Tansu da “Aslında Hiç Kimse Uyumuyordu” adlı çok satan kitabında ayrıntılı olarak yazmaktadır.Ve hatta bu durumu görüşmek ve çözüm üretmek üzere ihtilalci subaylardan, Milli Komite Üyesi, Kıbrıs kökenli Albay Alparslan Türkeş’i ziyaret ettiğini, ondan da anlayış gördüklerini belirtmektedir…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık