• 02 Ekim 2017, Pazartesi 8:32
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Mal tazmin komisyonu bir an önce çalıştırılmalı…

KKTC'deki büyüklü küçüklü tüm oteller ve turistik tesisler... Ve bunlar hakkında en ayrıntılı bilgiler... Düğmeye basmak gerektiğinde, hepsi çarşaf misali Rum medyasında. Bu kadar ayrıntılı bilginin bizim makamların elinde bulunduğundan doğrusu kuşku duyarım.

Rum istihbaratı çok iyi bir performansla bizim tarafı hallaç pamuğu gibi savurmakta. Bakalım ellerinde daha ne bilgiler var!..

Komşumuz son derece etkili çalışıyor. Acaba bu adada kimlerle dans ettiğimizin farkında mıyız? Adımlarımızı bu dansa uygun biçimde atabilmekte miyiz?.. Bu sorulara olumlu yanıt verebilmek olanaksız…

Oteller listesine dair ayrıntılı bilgilerin Rum medyası aracılığıyla önümüze serilmesi, komşunun hiç de uyumadığına ve harıl harıl çalışmakta olduğuna ilişkin almamız gereken birinci derstir.

Ama ikinci bir ders daha çıkarmamız gerekir bundan. O da şu: KKTC’deki Rum taşınmazlarının koçanlarını mümkün mertebe Türkleştirmeliyiz.

Kaç zamandır atıl durumda olan KKTC’de Mal Tazmin Komisyonu’nu artık hiç zaman yitirmeden devreye koymalıyız. Bu komisyonun oluşturulması, uluslararası hukuk alanında Kıbrıs Türk halkı lehine üretilmiş ender kararlardan biridir… Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden bu tarihi kararın çıkmasını sağlayanlarımız önemli bir başarıya imza atmışlardır.

Gelin görün ki, bize altın tepsi içinde sunulan bu uluslararası haktan yararlanma becerisini hem popülizm ve hem de küçük çıkarcılık hesapları yüzünden gösteremiyoruz… Ve bir de bakıyoruz ki Kıbrıs sorununa siyasal çözüm konusunda edebiyat paralayanların en beylik gerekçesi “uluslararası hukuk içinde yer almak” oluyor… Hadi canım siz de!..  İşte önemli bir konuda uluslararası hukuk içine çekildik… Gelgelelim ki biz,  sunulan bu şansı yüzümüze gözümüze bulaştırıyoruz…

Mal Tazmin Komisyonu’nun temel öngörüsü ve icraatı tazminatlarının ödenmesi suretiyle kuzeydeki Rum mallarının Türkleştirilmesidir… Güney Kıbrıs Rum Rejimi’nin, Rum Ortodoks Kilisesi’nin ve Güney’deki fanatik çevrelerin tüm tehditlerine ve engelleyici girişimlerine karşın Kuzey’deki malını Türlere satabilme adına binlerce Rum Uluslararası Hukuk’ta yeri olan Mal Tazmin Komisyonu’na başvurmuştur… Başvuru sayısı 6327…  Rumlara ödenen tazminat paralarının tümü Türkiye’den geldi…

Ama bir noktadan sonra olanlara bakınız: 

179 milyon 360 bin 871 sterlin ödenmek suretiyle 837 başvurunun sonuçlandırılmasının arkasından bu Komisyon’un işlemleri birden bire donduruldu… Çünkü şimdiye kadar tazminatların tümünü ödeyen Türkiye, Rum mallarına yerleşmiş olan Kıbrıslı Türklerin de bu tazminat ödemelerinde ellerini azıcık taşın altına koyması gerektiğini düşündü… Bunu sağlayacak olan “Katkı Yasası”nın KKTC hükümetleri tarafından üretilmesini istedi…

Tasarısı da hazırlanan o “Katkı Yasası”nda öngörülen miktar da öyle ahım şahım bir şey değildir ha… “Şerefiye Vergisi” diye adlandırılabilecek türden minicik, sembolik bir miktar… Tazminatların büyük bölümü Türkiyeli vergi mükelleflerinden sağlanan paralarla ödenecek. Azıcık bir miktarı da Rum mal sahibinin devredeceği taşınmazı “Türk koçanlı taşınmaz” olarak sahiplenecek olan Türkler karşılayacaktır… O miktar, ödenecek tazminatın tümünün yüzde 20’sini geçmez…

Sorun işte burada patladı… Ve 2014’ten bu yana Mal Tazmin Komisyonu stop etti… Hükümetlerimiz ve siyasetçilerimiz maalesef popülist… Seçmen ve oy olarak gördükleri insanlarımızın minicik şerefiye vergisiyle tedirgin edilmelerini göze alamadılar… Oy kaybedebilecekleri kaygısına kapıldılar… “Katkı Yasası”nı Cumhuriyet Meclisi’nden geçirmeye yanaşmadılar… Ve böylece Kıbrıs sorununun temel taşlarını oluşturan “Mülkiyet” ve “Toprak” konularında lehimize başlayan ve uluslararası hukukta yeri olan tarihi bir gelişmeyi durdurdular…

Bizim taraf bu basiretsizliği gösterirken bir de Güney Kıbrıs’ta KKTC’deki Mal tazmin Komisyonu’nun çalışmalarını felç etmek için alınan önlemlere bir bakalım:

Kuzey’deki Rum mallarının Rum’dan Rum’a satılabileceğine, bu malların Rum bankalarınca ipotek olarak kabul edilebileceğine ve Rum kamu görevlilerinin Kuzey’deki mallarını satamayacaklarına ilişkin yasal düzenlemeler yapıldı. Kilise ve diğer finans kurumları malını satma ihtiyacında olan Rumlara yanaştılar. Korkutucu ve utandırıcı girişimler de gündeme gelince komisyonun felç hali daha bir ağırlaştı.

“Katkı Yasası” yaz rehavetinden sonra çalışmalarına yeniden başlayan Cumhuriyet Meclisi’nin öncelikle ele alıp yürürlüğe sokması gereken tasarıdır. Mal Tazmin Komisyonu’nun bir an önce çalıştırılması ve mülk sorununa çözümler üretmesi gerekir.

Otellerle ilgili izolasyoncu Rum atağı, mülk sorununda bizi yeni sürprizlerin beklediğinin işaretidir. Bu işareti doğru okumak ve gereklerini yapma adına kolları sıvamak bizi bekleyen acil görevdir. Siyasal çözüm umutlarının bir kez daha söndüğü bu ortamda, malını Türklere satma eğilimindeki Rumların sayısında artış olacağı da kesindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
6 GÖNYELİ SK 11 6 1 4 6 19
7 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
8 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 11 5 2 4 8 17
10 LEFKE TSK 11 4 3 4 -2 15
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 11 2 1 8 -14 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık