• 02 Şubat 2017, Perşembe 7:56
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Mini yorumlar…

KOP OLAYINI ANIMSAMAK: Rum komşularımızın bizi kendilerine yama yapmaya bile layık görmediklerini futbol sevdalılarımızın KOP’la birleşme uğraşlarında açıkça görmüştük. Kalıcı barışı ve çözümü öngören görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının önsözü de işte o KOP olayı idi. Eğer o olayın verdiği net mesajları okuyabilme beceriksizliğini göstermemiş olsaydık, Cenevre zirvesine kadar ulaştırılan ama yine de sonuçlandırılamayan görüşmelerde bu kadar düş kırıklığı yaşanmayacaktı.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu İngiliz Sömürge Yönetimi döneminde kuruldu. O nedenle uluslararası kabul görmesi gerekir. Tıpkı o dönemde kurulan Lefkoşa Türk Belediyesi gibi.

Ortada öyle bir gerçek varken, uluslararası etkiliklere futbol bağlamında açılabilmek için KOP’un icazetine de hiç ihtiyacımız yoktur. Bu tezimizi ortaya attığımızda Rum komşularımız da, bizim KOP’la birleşmeye can atanlarımız da o kuruluş sertifikasının İngiliz arşivlerinden araştırılacağını söylemişlerdi.

Ne oldu peki? Çok düzgün olan İngiliz arşivlerine neden şimdiye kadar ulaşıp o sertifikayı bulamadılar?!..

                                                               *             *             *

DİLEĞİM: Dilerim artık bizim şu "çözüm olsun da nasıl olursa olsun" düşüncesinin hüsrana uğramış yandaşları hayalhanelerinde yarattıkları o sözde “çözüm karşıtlarımızla” uğraşmaktan vazgeçerler ve çözümün gerçek mezarcıları olan Rum ve Yunan içindeki ırkçı emperyalist unsurlarla ilgilenirler. Çözüme her dönem çomak sokanlar aha o tarafta… Kıbrıs’ta siyasal çözümü gerçekten istemeyenlerin kimler olduğunun net biçimde anlaşıldığı derslerle dolu bir süreci daha geride bıraktık vesselâm...

                                                               *             *             *

GERÇEKLER ÇUVALA SIĞMAZ: Erişime açılan CIA belgelerine göre, 1974'te Kıbrıs Barış Harekâtı öncesinde ABD Türkiye'yi "Kıbrıs'ın dışında tutmak" istedi... Bu durum ayrıntılı haberlerde de gördüğümüz gibi net biçimde açıklanmaktadır. Barış Harekâtı’nın bir ABD projesi olduğunu söyleyenlerin bu susturucu belgelerin şamarıyla artık hem kendilerine gelmelerini, hem de harekât sonrasında ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı askeri ve ekonomik ambargoları anımsamalarını dilerim.

Bu gibi kişiler TMT'nin de ABD tarafından kurulduğunu iddia etmektedirler... TMT’nin kuruluşuna dair hükümet kararlarını çıkartan DP iktidarının Başbakanı Adnan Menderes’le Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu dar ağcına kadar götüren ihtilalin ABD ilişkileri ve Türkiye adadaki TMT direnişine yardıma gelmeye her kalkıştığında  6’ncı Filo’nun mutlaka harekete geçirilmesini göz ardı eden yorumların ve iddiaların zerre kadar geçerliliği olamaz… 

                                                               *             *             *

BİR DUAYEN DİYOR Kİ: Üniversite sorunlarımıza ilişkin yazılarımla ilgili olarak eğitimimizin gerçek duayeni Dr. Hüsnü Feridun’dan gelen görüşleri teşekkürlerimle paylaşıyorum: “Sayın Ahmet Tolgay; muhtelif yazılarınızda üniversite yaşamımıza dair çok önemli konulara parmak bastığınız için teşekkür ederim. Özellikle üniversitelerimizdeki kayıtlı öğrenci sayısının kayıtlı olduğu belirtilen resmi nüfusumuzun yarısına yaklaştığının altını çizmeniz çok önemli. Şimdiki YÖDAK’ın durumunun mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Cumhurbaşkanlığına bağlı, tamamıyla özerk, yeterli bütçesi olan, deneyimli saygın akademisyenlerden oluşan bir kurum haline getirilmesi gerekir. İlk zorunlu önlem bunlar olmalı.

Bu çalışma sırasında her üniversitenin kendisinin saygın ve çok iyi donanımlı bir rektörü ve ona bağlı saygın öğretim görevlilerinden oluşan bir senatosu olmalı. Akademik konularda YÖDAK müdahalelerinin dozajı hassasiyetle ayarlanmalıdır. Bir de özellikle Vakıf üniversitelerinde politik yönetim kurumları oluşturulmasına son verilmelidir.

Sizin yazılarınızı dikkatle okuduktan sonra ben de ilgili makamlarımıza kendi düşüncelerimi aktarayım dedim. Teşekkürler.” 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık