• 24 Mayıs 2018, Perşembe 9:04
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Nidai Güngördü’yü dinlerken…

Nidai Güngördü 4 yıl önce yüzde 46 oy oranıyla geldiği Girne Belediye Başkanlığı görevini şimdi yüzde 60 oy oranıyla yeniden üstleneceği iddiasıyla seçim kampanyasını medya önünde başlattı. Başlıca sloganları şöyle: “Değişimi başardık, gelişimin devamı için adayım”, “Söz verdik yaptık, gelişim devam edecek”, “Yıllardır yapılmayan işleri, 4 yılda başardık. Durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”
Bağımsız aday Güngördü, değişimin şimdi tecrübeli ellerde daha hızlı ve daha planlı süreceği temasına oturttuğu konuşmasını yapmak için bir grup yandaşıyla birlikte medyanın önündeydi… 1974’te Türk belediyeciliğinin 4000’lik bir nüfusla devraldığı Girne’nin şimdi 100 binlik kozmopolit bir nüfusa ulaştığının altını çizen Güngördü, nüfus ve inşaat patlaması nedeniyle oluşan alt yapı yetersizliğinin aşılmak üzere olduğunu savundu. Emirnameler dönemini kapattıklarını ve imar planlı dönemlere geçtiklerini yoğun örnekler vererek anlattı…
Sorunlu arıtma tesisinin ıslahı için süren 2 milyon TL bütçeli çalışmaların yakında tamamlanacağı ve atıkların artık çevreye ve denize akmayacağı, çok katlı binalar sorununa 10 katlı projeleri 7 kata, 7 katlı projeleri de 5 kata indirerek çözüm üretildiği, trafiği rahatlatacak planların da uygulanmaya hazır duruma getirildiği bu örneklerden bazılarıdır… Apartmanlı yaşamın yoğun olduğu Girne’de Apartman Yasası’nın mutlaka devreye girmesi gerektiğini belirten Güngördü, yasaya işlerlik kazandıracak olan tüzükleri hazırlamanın İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğunu anımsattı.
Güngördü, belediye bütçesini milyonluk borçları ödeyerek rahatlattıktan sonra şimdi çok düzenli ve vatandaşın ayağına götürülen bir tahsilat sistemi oluşturduklarını söylüyor. Diyor ki “100 kiracımızın 80’inden kira alınmıyordu. Şimdi sorunlu sadece 2 kiracımız kaldı. Eskiden iş yerlerinden tahsil edilebilen 700 bin TL dolayındaki gelir şimdi 2 milyon TL’ye ulaştı…”
Yabancı uyruklu medya mensubu bir vatandaş toplantıda ses kirliliğinin yarattığı tedirginlikleri dile getirirken sırf bu tedirginlik nedeniyle ülkeyi terk edenler olduğuna parmak bastı. Nidai Güngördü yeni dönemde ses kirliliğine karşı mücadeleyi çevre yetkilileriyle birlikte yürütme kararlılığı taşıdıklarını ve ses izolasyonunu sağlayacak önlemlerin ihmal edilmeyeceğini duyurdu.
Antik liman konusunda şu söyledikleri dikkate değerdi:
“Kentin sahibi, halkın seçtiği belediyedir. Bu nedenle merkezi yönetimin yapması gereken, ama ihmal ettiği hizmetleri de üstleneceğiz. Bu anlayışın bazı örneklerini verdik. Eğitim Bakanlığı değiliz, ama 36 ay içinde 2 milyon 200 bin TL’lik harcamayla 10 okulumuzu elden geçirdik. Okullarla ilgilenecek bir mühendisi de belediyemiz bünyesinde görevlendirdik. Bu bağlamdaki en önemli hamlemiz ise bir yetki karmaşasının sürdüğü antik limanda olacaktır.  Demokratik eylemler ve önlemlerle antik limana yeni dönemde çok daha fazla sahip çıkarak yetki karmaşasından kaynaklanan sorunların çözümünde, halkla birlikte söz sahibi olacağız.” Kültür ve vefa etkinliklerinde Ozanköylü Osman Türkay’ın, Zeytinlikli Ali Nesim’in ve Limasollu ünlü futbolcu Sevim Ebeoğlu’nun anılarına sahip çıkıldığını açıklayan Güngördü’ye Girne kökenli edebiyatçı ve gazeteci Hikmet Afif Mapolar’ın da bu bağlamda ihmal edilmemesi gerektiğini anımsattım. Mapolar’ın anısını yaşatacak etkinlikler için orada aldığımız sözün takipçisi olacağız hiç kuşkusuz… Osman Türkay kitaplarının Girne Belediyesi tarafından baskılarının yeniden yapıldığı da bu vesileyle toplantıda seslendirildi.
Girne’ye taşıdıkları kültür ve sanat bayrağını orada dalgalandırmaya kararlı olduklarının altını çizen Güngördü, şimdiye dek Girne’de ağırlanan dünya çapında ünlü sanatçıların ve diğer sanat etkinliklerinin bir anımsatmasını yaparken, kültür – sanat etkinlikleri zincirine yeni parlak halkalar ekleyeceklerinin de güvencesini veriyordu.
Seçimden sonra kent kurultayını toplayacaklarını duyuran Güngördü, önemli bir projesini de şöyle açıklıyordu:
“Kombos Nakliyat’tan başlayarak,  çarşı merkezini de kapsayan bölge, servis saatleri hariç,  trafiğe kapatılacak. Bu yayalaştırma projesini uygulamaya koyarken itfaiyenin bulunduğu noktaya kapalı otopark inşa ederek otopark darlığını aşacağız. İtfaiyeyi daha uygun bir yere taşıyacağız. Bağımsız bir belediye başkanı olarak her projemizi, renkleri ne olursa olsun belediye meclis üyeleriyle eşgüdüm sağlayarak uygulayacağız…”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık