• 26 Aralık 2016, Pazartesi 7:37
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Nokta atışları…

KİMYASAL BULUTLAR: Küçük Kaymaklı’daki Devlet Laboratuarı’nda çıkan o esrarengiz yangının hemen arkasından Sağlık Bakanımız Dr. Faiz Sucuoğlu havamıza karışan zararlı kimyasal dumanlar konusunda halkı uyardı. Yerinde bir uyarıydı bu…

Da, dar gelirli insanlarımızın ısınabilme adına ellerine ne geçerse odun sobalarında yakmakta olmalarına ve bu olayın bacalardan sürekli salgıladığı zehirli dumanlara ne buyurulur?

Dar gelirli insanlar likit gazın, gazyağının ve elektriğin astronomik fiyatlarından dolayı, ısınabilme adına en sağlıksız yöntemlere başvurmakta…

Her kış mevsiminde yaşamaya mahkûm edildiğimiz ölümcül bir hava kirliliği var ki, gittikçe büyüyor… Hükümetin bu çevre felaketine karşı üreteceği çözümleri bekleriz.

*             *             *

ANASTASİADİS’E: Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis "Orduların varlığı ve garantiler sistemiyle Kıbrıs sorununa çözüm bulunması mümkün değil" dedi.

Öyleyse siz önünüze gelen her ülkeyle neden ittifak anlaşmaları yapıyorsunuz Sayın Anastasiadis?

Ha bakın, garantiler konusunun çağdaş bir olgu olmadığını öne sürmekten de artık vaz geçmenizi dilerim. Yoksa çağımızda hangi ülkelerin hangi ülkelere resmen garantörlük yapmakta berdevam olduğunun çetelesini bir kez daha buraya taşımak durumunda kalırım..
 

                                                               *             *             *

ERSÖZ VE ÖZEL: Geçen hafta iki isimsiz kahramanı daha toprağa verdik. TMT mensubu, bereketçilerin getirdiği silahların direnişçilere ulaştırılmasında büyük emeği geçen emekli polis çavuşu Ekrem Ersöz (Lefkeli Ekrem Çavus ) ile adeta çocuk yaşında TMT andı içerek direnişe katılan 55. Bölük komutanlarından Oskay Mehmet Özel'i toprağa verdik. Özel, Girne Caddesi’nin ünlü berberi Ramiz Bey’in oğlu…

Ta İngiliz sömürge yönetimi dönemlerinden başlayarak halklarının güvenliği ve esenliği için canları avuçlarında mücadele eden bu gibi özverili kahramanlar eğer Rum toplumunun bireyleri olsalar, anıtları dikilirdi. Bizler ise vefasızlığın içinde boğulmakta, "şovenizmdir" iddiasıyla genç nesilleri tarihimizden ve o tarihin özverili kahramanlarından bile kopartmaktayız...

Tarihinden utanan ve kopartılan bir nesli hiçbir toplum, hiçbir millet yetiştirmedi, yetiştirmez… Bizden başka… Ersöz’le Özel’in ışıklarda uyumalarını dilerim.

                                                               *             *             *

VAY BE: Kanlı Noel'in yıl dönümünde "gayri resmi tarihçiler" 53 yıl önce ortaklık devletini bırakıp kaçanın Türkler olduğu saçmalığını bir kez daha seslendirerek kendi yazdıkları o gayri resmi tarihin aslında palavradan başka bir şey olmadığını kanıtladılar.

Olaya onların mantığından bakacak olursak, demek ki 13 maddelik dinamit gibi anayasa değişikliklerini hazırlayan ortaklık devletinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük, Akritas Planı'nı yazıp uygulayan da TMT'nin Bayraktarı idi!..

Mezarlarına "şehitlerimiz" diye çiçekler bıraktığımız yüzlerce insanımız da devletten kaçmamızın elemine dayanamayarak teker teker intihar edenlerimiz idi. Vay be, vay be!...

Yadsınmaz gerçek şu ki, yaşananları inkâr etmenin adını kimileri "gayri resmi tarih" koymaktadır.

                                                               *             *             *

HOPPALA: Güney Kıbrıs Rum siyasetinin 5 partisi bir panelde ortak görüşte buluştu: Çözüm sonrası Rum toplumunun aleyhine olacakmış!..

Hoppala!.. Samimi bir saptamamı mı bu, yoksa Kıbrıs Türk halkını daha bir çözümcü ve "evetçi" yapma yönünde yeni bir algı operasyonu mu?!.. Numaraları hiç bitmez bu komşularımızın!..

                                                               *             *             *

ZAMANIDIR: Bir AB çözümünde, sendikalarımızın "kazanılmış haklar" dediklerinin hali ne olacak? Bu soru sorulduğunda tabii ki gündeme alınması gereken konulardan biri de, sendikalarımızla ilgili yasalar… O yasaların yığınla maddesi AB kriterlerine uymuyor. Rekor düzeydeki sayılarıyla, kamu görevlilerinin ve emeklilerin özlük hakları ve maaşları da yine AB kriterlerine göre şöyle bir incelenmelidir diyorum… Bir çözüme doğru gidiliyorsa bu konuları da düşünmeye başlamanın zamanı gelmiştir sanırım… Çünkü olası bir çözümde kaynak açıklarımızı Türkiye’nin kapatması halleri de tarihe karışmış olacaktır…

Ha, bu arada Başbakan yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da dedi ki "hele referandum kampanyası başlasın, AB kriterlerinde kaybedilecek kazanılmış hakları gören Şener Elcil benimle birlikte ‘hayır!’ diyecek..."


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık