• 31 Ekim 2017, Salı 8:44
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Nokta atışları…

DÜĞMEYE BASILDI MI?: Katalonya'nın tek yanlı bağımsızlık ilanı dünya gündeminin baş sıralarında. Asıl bundan sonraki aşamada Katalonlar'ın İspanya'dan neden kopmuş oldukları gerçekçi analizlerle ortaya çıkacaktır. Ama bu işin bir milli fantezi uğruna değil, çıkar uğruna yapıldığı da ortadadır. Çünkü Katalonya İspanya'nın en zengin, en üretken, en turistik ve en çalışkan bölgesi. Katalonların herkesçe bilinen iddiaları da sömürüldüklerine ve hatta merkezi İspanya devletine ödedikleri yüksek verginin karşılığını bile alamadıklarına, yani refahlarına dairdir. Buralarda eğer Roschild gibi güçlü ABD kapitalist sermaye gruplarının çıkarları söz konusuysa Katalonya bağımsızlığı güçlendirilerek yaşatılacak ve benzeri ayrışma ve bağımsızlık hareketleri AB'nin diğer bölgelerinde de görülmeye başlanacaktır. Ki bunun belirtileri şimdiden vardır.

Tüm bu yorumları tek cümlede toparlayıp özetlemek gerekirse şunları vurgulamak mümkündür: ABD ekonomisi en büyük rakibi AB ekonomisinin ABD çıkarlarına uygun biçimde dağıtılabilmesi adına, tıpkı Sovyetler Birliği'ni dağıtma ve Ortadoğu'daki BOP hamlelerinde olduğu gibi, düğmeye basmış bulunmaktadır.
   *          *             *            
DİĞER DURUMLAR: Bir parçalanma süreci tetiklenmişse bunun arkası gelir. Fransa’daki Katalanların sayısı ve dinamizmi de göz ardı edilemez… İskoçya’dan yana İngiltere’nin başı dertte, ama en önemlisi Belçika ve İtalya’daki o çok canlı ayrılıkçı hareketlenmeler… Ha, Amerika Birleşik Devletleri bile o bağlamda pek de güvende değildir. Eyaletlerinin gün gele ayrışması ABD’nin kâbusudur… Galiba ilk ayrışmayı gerçekleştirecek olan da, Teksas!..
   *          *             *
MEVHİBE ŞEFİK: Televizyon henüz Kıbrıs’a gelmemiş, evlerimize de girmemişti. Zaman 50’lerin sonu ve 60’ların başı… Sesli yayınlarıyla radyo dünyaya açılan tek penceremizdi. Kıbrıs Radyo Yayın Korperasyonu’nun Türkçe bölümünün en fazla izlenen programlarından biri de her çarşamba gecesi yerli sanatçılarımızın enfes bir Türkçeyle sunduğu radyo tiyatrosuydu. Çarşamba geceleri iple çekilir, herkes radyonun başında toplanır ve yönetmenliği mutlaka Suphi Rıza, efektleri ise Özkan Uygur tarafından yapılan radyofonik oyunlar büyük bir heyecan ve keyifle çoluk çocuk maaile izlenirdi.
İşte bu oyunlardaki en genç ve en taze kadın sesi Mevhibe Şefik’e aitti. O nedenle genç kız rolleri hep Mevhibe Hanım’a verilirdi. Sömürge dönemindeki ilk adı “Viktorya” olan Lefkoşa Türk Kız Lisesi’nde resim ve daktilo öğretmenliği de yapan o minyon ve zarif Hanımefendi’yi 94 yaşında geçen hafta yitirdik. Değerli akademisyenimiz Prof. Dr. Naciye Doratlı’nın sevgili annesiydi… Doratlı’lara başsağlığı, kültür ağacımızdan toplumsal belleğimize yaprak gibi düşen Mevhibe Şefik’e rahmet dilerim.
   *          *             *

KADÜK: Muhteviyatları saf olmadığı saptanıp teşhiri yapılan o zeytinyağı markaları gündemin önemli olaylarından biri olarak kamuoyumuzu çalkaladı. Bu konuyla ilgili Tarım Dairesi Emekli Müdürü Emine Solyalı’dan aldığım bir mesaj sıkça hükümet ve makam değişikliklerinin ülkeye ve halka nelere mal olduğunun ilginç bir göstergesidir. Bakınız Emine Solyalı mesajında ne diyor:

“Sağlıksız değil, ama ‘tahşişli’...Yani zeytinyağına daha ucuz olan başka yağlar, örneğin ayçiçeği ya da pamuk yağı gibi yağlar karıştırmak… Bunları‘zeytinyağı’ adı altında satarak tüketiciyi kandırdılar ve haksız kazanç elde ettiler. Bunu 2016 yılı başında tespit etmiştik. Ama teyit etmek için Türkiye’ye gönderdiğimiz örneklerin sonuçları gelinceye kadar görevden alındım ve her şey gibi onlar da kadük oldu. Bir buçuk yıl sonra da olsa tespit edilmeleri sevindirici.”

Erken seçim dolayısıyla bakalım ülke ve halk yararına üzerinde çalışmalar başlatılan daha kaç sorun ve konu kadük olacak!.. Ve kamu hizmetlerimizin “müşavir ordusu”na daha kaç bürokratımız katılacak!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık