• 15 Eylül 2016, Perşembe 8:50
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

“Nüfus düzenlemesi” ırkçılıktır…

Rum Ombudsman Eliza Savvidu, Güney’deki Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Konstantinos Hristofidis ve Rum basınındaki bazı seçkin kalemler Türklere uygulanan ırkçı baskılara tepki gösterirken, müzakereler sürecine halel gelmesin diye içimizde bu konularda suspus olmayı yeğleyenler var maalesef… Bu suskunluk ve edilgenlikle, insan haklarına da, içinde yetiştikleri topluma da büyük haksızlık etmektedirler.

Dilerim Kıbrıs sorununa bulunacak olası çözüm tüm ırkçı kaygıları ortadan kaldıracak çağdaş bir içeriğe sahip olur. Çünkü tarih bilincine sahip herkes şu durumun ayırtındadır ki, yarım asırdan fazladır Kıbrıs’ta olup biten tüm kötülükler sınır tanımayan bir ırkçılıktan kaynaklanmaktadır.

                                                               *             *             *

Olası bir çözümün nasıl şekilleneceği yönünde herkes her zamankinden çok daha fazla kafa patlatırken çok konuşmakta olduğu için Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın sitemine hedef olan Rum Lider Nikos Anastasiadis, bize bazı ipuçları vermektedir.

Gözden kaçan ayrıntı şu ki, Anastasiadis, "Annan planını reddettik ama, Avrupalı dostlarımızın yardımı ile reddettiğimiz tüm maddeleri iyileştirdik... Hatta 1960 Anayasası’nda da, Rumlar lehine iyileştirmeler yaptık " diyor...

Halkımıza bu vurgunun içeriğini bir anlatabilsek, sokaktaki sıradan insan bile, Anastasiadis’in dediklerinin referandumda önümüze Annan Planı'ndan daha ağır ve de bizi 1960 Anayasası'nın da gerisine götürecek bir planın sürüleceğini deşifre ettiğini anlamakta hiç de zorlanmaz...

Annan Planı da, 1960 Anayasası da ırkçı bir yaklaşımla Rum hak ve çıkarlarını Türk halkının hak ve çıkarlarının üstüne koymaktadır. Bu belgeler nüfus oranından yola çıkarak Rum halkına “birinci sınıf”, Türk halkına ise “ikinci sınıf” gruplaştırmaları getirmektedir.

Rum siyasetinin nüfus politikasına çok sıkı bir şekilde sarılması ve Türk nüfusunu baskılar ve sınırlamalar altında tutmaya çalışması bu ırkçı yaklaşımın günümüzdeki önemli bir göstergesidir.

                                                               *             *             *

Eski Yüksek Mahkeme Başkanı kıdemli hukukçumuz Taner Erginel geçen hafta içinde yaptığı bir paylaşımda Kıbrıs Türk halkının nüfusunun olası bir çözümde kısıtlanmak istenmesinin bu halkı azınlık durumuna düşürmek ve zaman içinde yok etek anlamına geldiğini açıklamak zorunda kaldı. Erginel, dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri olmayan bir dayatmayla karşı karşıya bulunduğumuzun altını çiziyor.

Kıdemli ve tanınmış hukukçumuz bu tepkiyi vermekte elbette ki haksız değildir. Anastasiadis Türk nüfusun Rum nüfusunun 4'te biri oranında tutulmasında ısrarlı. Bu ısrarında ayak diretmekte…

Olası yeni Kıbrıs devletinde Türklerin yatak odalarında sürekli görev yapacak bekçiler için acaba kaç kişilik bir kadro ihdas edilecek?!..

                                                               *             *             *

Araştırmaları ve analizleriyle ünlü Dr. Nazım Beratlı bu tür nüfus politikalarının sakıncaları konusunda benimle bir paylaşımda bulundu ki, verdiği örnek açısından çok ilginç. Bakın ne diyor:

“Böyle bir nüfus oranı düzenlemesi, Lübnan Anayasası’nda da var. Devlet kurulurken, Marunilere Başkanlık, Müslümanlara Başbakanlık, Dürzilere de sanırım Meclis Başkanlığı veriliyor. Sonra, bu görevleri sağlayan nüfus oranlarının, hiç değişmemesi için, nüfusta da güya hep aynı oranı koruyacak bir sınırlandırma düzenleniyor.

Bunun iki sonucu ortaya çıktı:

a) Tarihin başından beri Lübnan'da yaşayan ama bir türlü Lübnan vatandaşı olamayan azınlıklar yaşıyor bugün orada.

b) Anayasa'da yazılı nüfus oranları değiştikçe, (çünkü hiç bir anayasa, insanların yatakta ne yapacağını düzenleyemez!) mevcut durumda haksızlığa uğradığını düşünen her halk, silahlanıp, savaş çıkarıyor!..

Savaşı Maruniler çıkardı, Dürziler çıkardı, Şiiler çıkardı, Filistinliler çıkardı...

Belçika'da da iki ana halkın nüfus oranlarını koruma gayreti, her ikide birde ülkenin bölünmesi meselesini gündeme getiriyor. Böyle bir ‘düzenleme’, doğrudan ırkçılıktır... İnsan olmak, karşı çıkmayı gerektirir... Özür dilerim ama, bu tür düzenlemeler barışa değil, yeni ve sonu gelmez savaşlara yol açar.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık