• 15 Mart 2018, Perşembe 8:09
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Ölümün pençesinden hasta alan cerrah…

Dr. Kaya Bekiroğlu’nun yaşama vedasıyla bu yılın Tıp Bayramı’na büyük bir hüznün gölgesi düştü. Bir tıp efsanesi olan Dr. Kaya Bekiroğlu’nu 1960’lı yıllardan bu yana tanıyordum. Zaten onu tanımayan mı vardı Kıbrıs’ta…
   Ama onunla esas kaynaşmam Dr. Filiz Besim’le birlikte otobiyografisini yazdığımız o zor dönemde oldu. Zor adamların öyküsünü yazmak kolay değildir!.. Aylar boyu onunla diz dize oldum, Bekiroğlu Ailesi’nin bir bireyine dönüştüm. Çok okuyan, çok düşünen, sağlam fikirlerini çok anlaşılır biçimde seslendiren, oldukça seçici ve titiz bir aydınımızla iş üretebilmenin zorluklarını gerçi bana yaşattı, ama bundan büyük keyif aldım. Dr. Kaya ile iletişimde olmanın düşünce dünyama kazandırdıkları paha biçilmez değerdedir.
   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yayını “Dr. Kaya” kitabı ortaya çıktığında, onun dünyasını anlatmaya bu okkalı kitabın da yetmediğini bana bizzat duyumsattı. Yaşamı boyunca biriktirdiği gazeteleri, fotoğrafları ve kupürleri bir yığın halinde önüme yığarak “yazılarım, konuşmalarım ve benimle yapılan söyleşilerin tümü burada. Anılarımı ve düşüncelerimi tam anlamıyla yansıtabilmek adına bunların içinden de bir kitap çıkarmalıyız. Bu kitap yaşam öykümün devamı değil, düşüncelerimin öyküsü olmalı” demişti.
   Maalesef düşüncelerinin öyküsüne dair o kitaba başlayabilmemiz mümkün olmadı. Artık şifasız hastalığının pençesine düşmüştü. 1963 kışında Kıbrıs ortaklık cumhuriyetinin yıkılmasından sonra, Kıbrıs Türk halkının en büyük kaybı sağlık kurumlarından tümüyle yoksun duruma düşmesiydi.
   İşte o günlerde, o inanılmaz koşullarda ve dahası ateş yağmuru altında, Lefkoşa’nın Girne Caddesi’nde, iki katlı ve 4 - 5 odalı küçük bir klinik içinde, az sayıdaki Türk hekimiyle toplumsal sağlık hizmetleri organize olmaya başlar. Başroldekilerden biri de efsane cerrah Dr. Kaya Bekiroğlu’dur. O günlerde sıfırdan yola çıkılarak yaratılan sağlık hizmetlerimizin boyutu bugün küçümsenemeyecek düzeydedir. 55 yılda büyük adımlar atıldı. Sağlık hizmetleri, sağlık ordusuna dönüşen hekim ve personel sayısıyla, çağdaş nitelikli tesisleriyle, önemli bir devlet yapılaşması düzeyine ulaştı. Yarattığımız olanaklarla artık sağlık turizmi yapabilecek konuma geldik.
   Adı “Dr. Naim Adiloğlu Kliniği” olan 55 yıl önceki o mütevazı mekândan birkaç sokak ötede, Abdi Çavuş Sokağı’ndaki eski bir sigara fabrikasına taşınan sağlık hizmetlerinin aşamadan aşamaya ulaşmasında, başta Bekiroğlu olmak üzere özverili, yaratıcı ve yetenekli Kıbrıslı Türk hekimlerin payı büyüktür.
   Toplumun sağlık sorunlarının aşılabilmesi için destansı uğraşların verildiği o günlerde, bir avuç hekimimiz idol olmuş ve hekimlik ideal mesleğe dönüşmüştü. Hangi çocuğumuza meslek tercihi sorulsa, genellikle “doktor olacağım” yanıtı alınırdı. Bu idealizm, genç hekim kuşaklarının yetişmesinde ve onların sağlık sorunlarının çözümünü çağdaş anlayışla yüklenmelerinde tetikleyici unsur oldu.

İşte Kıbrıslı Türk hekimlerin sayısının parmakla sayılabildiği o dönemden başlanarak emektar Dr. Kaya Bekiroğlu’nun tıp serüveni lütfen mercek altına alınsın. O zaman, toplumsal gururu okşayan gerçeklerle karşılaşılır. Kıbrıs Türk tıp tarihiyle bütünleşmiş ve özdeşleşmiş ilginç ve pırıltılı bir yaşam… Kıbrıs’ta tıp bağlamında pek çok ilk, Dr. Kaya Bekiroğlu’nun kişiliğinde, onun meslek aşkı, bilimsel donanımı ve yaratıcılığı sayesinde başarıldı.
   İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olup ihtisasını Cerrahpaşa’da tamamladıktan sonra ülkesine döndüğünde sömürge yönetiminin genel hastanesinin İngiliz başhekimi tarafından ancak “pratisyen hekim”liğe lâyık görülen Dr. Kaya, bunu gururuna yediremez. Ülkesini terk eder.
   İngiltere’nin en gelişmiş hastanelerinde, en ünlü cerrahlara asistanlık yaptıktan sonra ülkesine geri döndüğünde ise, kısa sürede el üstünde tutulan bir cerrah hekime dönüşür. Cerrahide pek çok ilke attığı imzalarla güven ve takdir toplar, büyük bir ünün sahibi olur.
   Kıbrıs’ta beyin kanamasına karşı ilk beyin ameliyatını yapan, ilk diyaliz makinesini çalıştıran, ilk akciğer ameliyatını gerçekleştiren, tek seansta prostat ameliyatını başaran, sonda kullanmadan birçok ameliyatın üstesinden gelen, o günün şartlarında olanaksız gibi görülen tıbbi müdahalelere cesaret ve güvenle girişen, hep Türk halkının Dr. Kaya’sıdır.
   Adı “ölümün pençesinden hasta alan doktor”a çıkar. Rum hastalara uyguladığı başarılı tedavilerle Rumların da takdirini ve saygısını kazanır.
   O, büyük bir çalışkanlıkla, salt hekimliğini icra etmekle yetinmez. İlk gençlik günlerinden başlayarak toplumsal duyarlılığını en üst düzeyde tutar. Toplumcu örgütlenmelerin ve hareketlerin içinde olur. İki tarihi Kurucu Meclis’te Kıbrıs Türk tıp camiası adına görevalır. Sağlık hizmetlerinin kurumsallaşabilmesi ve çağdaş alt yapıya kavuşabilmesi adına demokratik bir katılımcılıkla gecesini gündüzüne katar.
   Dr. Bekiroğlu’nun tıp serüveni araştırılırken, sağlık tarihimize ilişkin öğrenilen gurur verici başarılar, bu halkın içindeki değerlerin tıp bağlamındaki yansımasıdır. Böylesi cevherleri erdem olarak kimliğinde taşıyan bir halkın, çağdaş sağlık hizmetlerini yakalayabilme şansının çok büyük olduğu kesindir.
   Bir umut, ilham ve mucize abidesi olan Dr. Kaya Bekiroğlu’nun aziz anısı önünde saygıyla eğilirim.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık