• 26 Mayıs 2017, Cuma 9:31
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Özel sektör girişimciliği bizi kanatlandırır…

Rum ihtiraslarının bu adada eşitlikçi ve sürdürülebilir bir paylaşıma engel olduğu son günlerde görüşme masasından net biçimde bir kez daha alınan mesajdır. Onlar yollarına, biz yolumuza psikolojisinin sarmalındayız artık… Bu kritik aşamada devletimizi kendi kendine yeterli duruma getirerek çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak tarihi ve toplumsal bir proje olarak önümüzde durmaktadır. İşin doğrusu şu ki, böylesi bir tarihi projeye mecburuz ve mahkûmuz. Tarihi projeye tüm ülke katmanlarının dört elle sarılması ve yeni ufuklara yelken açılması gerekir.
Yeni dönemdeki var oluş mücadelemizin vizyon sahibi, yatırımcı girişimcilerin yorulmak bilmez üretken çabalarına ihtiyacı vardır. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yeni müdürü Harun Maden’i dünkü sunumları sırasında dinlerken, hem eşiğinde bulunduğumuz yeni tarihi dönemi ve hem de yatırımcı, vizyon sahibi özel sektörün kalkınmamızda ve dünyasallaşmamızda ne kadar yaşamsal bir rol oynayabileceğini düşündüm. ODTÜ Kalkanlı kampusunda düzenlenen törende bir teknoloji vadisinin temelinin atılmasından, YDÜ’nün de böylesi bir projeyi yürürlüğe koyma hazırlığında olduğunu duymamızdan, üniversite sayımızın önümüzdeki sonbaharda 17’ye çıkacağı duyumunun alınmasından ve büyüklü – küçüklü yeni turizm yatırımlarının başlatıldığını öğrenmemizden hemen sonra, dev yatırımcı şirket Turkcell’in yeni tasarılarıyla yüzleştirildik. Sözün özü, ekonomik ve teknolojik girişimcilik bir tetiklenme sürecinde, ne güzel…
   *          *             *
Çağdaşlığı yakalamış özel girişimciler plan, program ve takvim çerçevesinde hareket ederler. Yeni müdür Harun Maden, medyamızla tanışma toplantısında hedeflerini açıklarken 2020 yılına kadar KKTC’yi bir bilişim ülkesine dönüştürme kararlılığı içinde olduklarını ve alt yapı yatırımlarının hemen hemen hazır olduğunu açıkladı. Şirketinin bugüne dek KKTC’ye 1 milyar 600 milyon TL’lik yatırım yaptığını ve 2020 yılına dek bu rakamın 1 milyar 800 milyona ulaşacağını anlatırken bunun daha çağdaş teknoloji ve işsizliğe karşı daha fazla istihdam olduğunun altını da çizdi. Şunu da açıklamayı ihmal etmedi: “Bu ülkede kazandıklarımızı yine bu ülkeye yatırmaktayız.”
Harun Maden sosyal sorumluluk projelerine de katkılarının süreceğine parmak basarken halen yürürlükte olan “Fikir Tarlası”, “Fidan”(Ağaçlandırma)”, “Turkcell Akademi (Dijital Eğitim)”, “Engelsiz Yaşam” gibi projelerini anımsattı. Pek çok sosyal, kültürel ve sportif etkinliğe sponsorluk da yapan şirketin yeni müdürü Maden, halkımızın uygarlık düzeyini yansıtan sosyal sorumluluk projelerine yönelik duyarlılığının mutluluk ve umut verici olduğunu vurguladı.
Kendisinin Üsküplü Balkan Göçmeni bir ailenin İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu çocuğu olduğunu açıklayan Maden, bu nedenle “Kıbrıslı Türkleri diğerlerinden daha iyi anlayabilen bir yönetici” olduğunu belirtti... Popülizme hiç itibar etmeyen gerçekçi söylemleri ve açıklamalarıyla dikkati çeken Harun Maden; “Ben özelleştirmeden yanayım. Özelleştirme ekonominin gereği ve yararıdır. Özelleştirmenin yaygınlaştığı oranda hizmetler ve üretim genişler, fiyatlar düşer, dünya genelinde rekabet oluşur” diyor. Özelleştirme üzerine düşüncelerini KKTC Telefon Dairesi’nin özelleştirilmesine ilişkin iddialarla ilgili soruyu yanıtlarken yaptı. KKTC için üçüncü bir GSM operatörlüğü konusunda ise şunları söyledi:
“Üçüncü bir GSM operatörünü bu ülkenin ekonomisi kaldırmaz. 2 operatör var zaten ve rekabet onların arasında yapılabilmektedir. Biz rekabeti şirket olarak ilklerimize dek yaşamaktayız.”
   *          *             *            
İnsanoğlunun bilinen 5 duyusuna eklenen 6’ncı his gerçeğinden sonra insanlığın artık 7’nci his olarak “dijital his” olayını yaşamaya başladığına parmak basan Maden, yaptığı açıklamalarla ülkemiz insanlarını da dijital hissin sarmalına sokacaklarının duyumsatmalarını yapıyordu. Peki, gittikçe gelişen ve çeşitlenen bu dijital akımın maliyelerinin tüketici için giderek artması konusu ne olacak? GSM şirketlerinin devlete ödedikleri ağır vergilere karşın KKTC’deki iletişim ücretlerinin diğer ülkelere oranla pahalı olmadığını savunuyor Maden… Bu şirket müdürünün görüşü… Ve tabii ki bu görüş, yerel kazançlar açısından görecelidir…
Turkcell logo olarak neden mi salyangozun iki antenini seçmiştir? Başkalarının bilgisi var mı bilmem, ama bu sorunun yanıtını ben ilk kez Harun Maden’den dinledim:
“Salyangoz doğada hisleri en gelişmiş yaratıktır. O iki minik antenciği sayesinde olası depremleri bile bir hafta öncesinden sezinler…”
Dijital devrimlerle birlikte dijital hislerimiz geliştikçe, umarım bizler de minik salyangozun o harikulâde duyarlılığına yaklaşmış oluruz… Doğrusu şu ya, şimdilerde çoğu zaman bizi sallayan depremleri bile duyumsayamıyoruz!..
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek