• 12 Ocak 2018, Cuma 9:15
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Parlamenter sistem iflas etti…

Seçim sandığının sürpriz olmayan oy dağılımından sonra tüm siyasi partilerin liderleri gerekli mesajı aldıklarını ve durum değerlendirmesinde bulunacaklarını açıkladılar…

Öyle mi efendim?...

Peki alınan mesaj nedir acaba?

Sistemleri tıkamış olan bu rejimin artık yararımıza olmadığı gerçeği var ortada.  40 yılda 38, son 4 yılda ise 3 “iktidarsız” hükümetin kurulduğu bu minik ülkede 7 Ocak seçim sandığından çıkan en önemli mesajdır bu... İstikrarsızlık, iktidarsızlık, çıkarcılık ve popülizm gittikçe kökleşiyor. Bizi koalisyonlara yeniden mahkûm eden şu yeni meclis aritmetiği, bir kez daha bu acı durumu yurtseverlerimize hatırlatmaktadır.

İşte bu acı mesajı algılayıp gereklerini yerine getirmek için kollarını ciddiyet ve kararlılıkla sıvayacak olanlar alınlarından öpülmeyi hak ederler…

Sağlıklı bir karara varabilmek adına öncelikle tutuculuktan ve popülizmden vazgeçmek gerekir. Hedef alınması ve gerçekleştirilmesi gereken büyük idealler gerekir bize… O ideallerin odağında ise “Başkanlık sistemi” vardır. Çok değerli zamanımızı boyuna hükümet kurup hükümet bozmakla harcayarak esenli bir yere varamayız.

Yaşanan bunca acı deneyimden sonra şu parlamenter rejimin artık geçer akçe olmadığının ve tez elden başkanlık sistemine geçmemiz gerektiğinin altını çizmeyen hiçbir parti başkanı “samimi” olarak algılanamaz.

*             *             *

Şimdiye dek başkanlık sisteminin gerekliliğine ve faziletine değinen bir tek siyasi lidere tanık olduk. O da Serdar Denktaş’tır. Gelgelelim onun da görüşünde pek ısrarlı olabildiği söylenemez.

Bir yıl kadar önceydi. Bir televizyon programının kamera arkasındaki sohbetimizde ağabeyi merhum Raif Denktaş’la birlikte babasını yeniden başkanlık sistemine dönülmesi için ikna etmeye çalıştıklarını anlatmıştı bize Serdar Bey… Ama lider Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanının iç sorunlar yerine Kıbrıs müzakerelerine ağırlık vermesi gerektiğini belirterek o aşamada başkanlık sistemine dönüşe sıcak bakmamıştı. 

Gerçekten de o dönemde müzakereler gündemin baş sırasındaydı. Denktaş masada Doruk Anlaşmaları, Cuellar Çözüm Belgesi ve Gali Fikirler Dizisi gibi sonuçların alınmasını da yoğun çabalarıyla sağlamıştı.

Ama ne oldu? Mutlak Elen hakimiyetçiliğine odaklanan Rum ve Yunan mantığı tüm o tarihi sonuçları geçersiz kıldı.

Ve çözümsüzlük kronikleştikçe Kıbrıs Türk halkının iç sorunları da büyüdükçe büyüdü. Sistemsizlik kurumsallaştı. “Kurtuluşumuz Kıbrıs sorununun çözümündedir” tezine sarılan kimi politikacılar hepimize akıntıya kürek çektirdiler ve iç istikrarsızlığı kaderimize dönüştürdüler.    

Müzakereler olsun ya da olmasın Kıbrıs Türk halkı kendi evinin içini mutlaka bir güzel düzenlemelidir.

*             *             *

Parlamenter sistemin başarıyla çalıştırıldığı ülkelerin örnek olarak gösterilmesinden de artık vazgeçilmesi gerekir. Asıl önemli olan parlamenter sistem deneyimlerinin bizim ülkede iflas etmiş olduğudur. Yüzlerce yıllık siyaset ve demokrasi birikimi olan parlamenter rejimli ülkelerle kendimizi kıyaslamaya kalkışmak en azından saflıktır.

Yozlaştırdığımız şu parlamenter sistem istikrarsızlık, partizanlık, umutsuzluk, siyasi ahlâksızlık, verimsizlik ve asalaklıktan başka bir şey vaat etmiyor. Popülist parlamenter rejimi, cahilliğin, üretimsizliğin, sahtekârlığın ve çıkarcılığın prim yaptığı bir düzene dönüştürdüğümüzün herkes farkındadır.

Başkanlık sisteminde partileri ve onların toplumsal faaliyetlerini dışlayan bir durum asla yoktur… Öngörülen başkanlık sisteminde başkan da, parlamento da yine partilerin çabasıyla, partilerin belirlediği isimler arasından seçilir. Başkan kabinesini parlamento içinden değil, siyaset hevesi olmayan ve bir sonraki seçim için siyasi yatırımlara gerek duymayan uzman teknokratlardan oluşturur. Parlamentodaki milletvekilleri de yasaları yapmakla ve yasaların nasıl uygulandığını denetlemekle yükümlü olur.

Var mısınız böylesi çağdaş bir sisteme ey siyasetçilerimiz?..

Maalesef yoksunuz ve maalesef son tahlilde hepiniz  popülistsiniz, idealist değilsiniz!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık