• 11 Haziran 2017, Pazar 16:28
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Pazar’lık…

NAHÇİVAN GERÇEĞİ: Türkiye’nin en kısa kara sınırı olan komşusu, Nahçivan Özerk Bölgesi’dir… Ermenistan ile İran arasında sıkışmış olan bu bölge Iğdır ilinin komşusudur. Toplam kara sınırı uzunluğu ise 13 km. civarındadır.
Çok kişinin bilmediği bir gerçek vardır. O gerçek de şu: Türkiye’nin Türk dünyasına açılan tek kapısı olan Nahçivan sınırı, zamanında Mustafa Kemal Atatürk tarafından “bizzat kendi parasıyla” İran’dan satın alınan toprak şeridi üzerinde  oluşturuldu. Mustafa Kemal Atatürk, Türk dünyasıyla ilişkilerin önemini Azerilerin Nahçivan üzerinden gelerek Türk Kurtuluş Savaşı’na katkı koydukları dönemde çok iyi anlamıştı. 
Bu topraklar şu an Türkiye’ye aittir ve Türkiye’nin Nahçivan sınırını oluşturmaktadır. Atatürk dehasını ve ileri görüşlülüğünü o konuda da ortaya koymuş ve bu bölgeden toprak sağlayarak engin Türk dünyası ile doğrudan sınır oluşturulmasını sağlamıştı. Önder olabilmek böyle bir şey…
Nahçivan'ın Türkiye’ye komşu ülke olmasının ötesinde bir de anlamı var Türkiye için… Türk cumhuriyetleri ile Türkiye arasında sınır bağlantısı bulunan tek ülke olması. Atatürk döneminde, hem ileride özerklik statüsü kazanması, hem de o zaman Nahçivan'la arada bir sınır kurulması için İran'la toprak mübadelesi yapılırken Atatürk’ün hesabından bir miktar para da ödenmişti. Atatürk’ün“Türk Kapısı” olarak nitelendirdiği Nahçivan'ın 13 km.'lik sınırının toprağını İran'dan alarak bu ülkeyle bağ kurmasının geçmişinde önemli bir olay daha var. O da şu: Birinci Dünya Savaşı'nda Türk Ordusu Nahçıvan'ın Ermeni istilasından kurtulmasını sağlamıştı…
   *          *             *
ATATÜRK’ÜN TİYATRO ETİĞİ: Söze Atatürk’le başladık mademki, yine onunla devam edelim…
Muhsin Ertuğrul kuralıdır, oyun başladıktan sonra tiyatro salonuna asla seyirci alınmaz. Bir gün Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk oyuna gelecektir ama geç kalır. Oyun tam vaktinde başlar... Herkes gerilmiştir... Bir tarafta disipliniyle ün yapmış Usta Tiyatrocu Muhsin Ertuğrul, diğer tarafta da salonu onurlandırması beklenen Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk…
Geciken Atatürk merdivenleri çıkar, fuayeye gelir ve bir koltuğa oturur. "İçeri girmeyecek misiniz?" diye sorar görevli... Atatürk "Geç kaldık çocuk, ikinci perdede gireriz" der ve eline aldığı bir dergiyi okumaya koyulur.
Perde arası olur… Genç Cumhuriyet’in önderi Atatürk, ikinci perdeyi izlemek üzere salondaki yerine alkışlar arasında oturur. Işıklar söner ve Muhsin Ertuğrul usta, oyununa yeniden ilk perdeden başlar.
   *          *             *
KONFÜÇYÜS’TEN DİL YORUMU: “Dil kusurlu olursa sözcükler düşünceyi iyi anlatmaz. Düşünce iyi anlatılmazsa yapılması gereken ödevler doğru yapılamaz. Ödevler doğru yapılamazsa töre ve kültür bozulur. Töre ve kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, halk doğruyu yanlıştan ayırt edemez ve işin nereye varacağını bilemez. İşin nereye varacağını bilmeyen mutlaka tökezler… İşte bu yüzden hiçbir şey dil kadar önemli değildir.”
   *          *             *
BİR RAMAZAN ÖYKÜSÜ: Micheal ile David adında iki Amerikalı pilot, uçakları bozulduğu için Arap çöllerine zorunlu iniş yapar. Hayata tutunabilecekleri bir yer bulmalıdırlar… Çölde birkaç gün aç ve susuz epeyce yürürler. Sonunda uzakta bir mescit görürler. David; “Ben” der “hem adımın Abdullah olduğunu, hem de Müslüman olduğumu söyleyeceğim. O zaman hem yiyecek - içecek, hem de ne istersek verirler. Sen de öyle söyle.” Michael ise “Ben değiştirmem kimliğimi” der.
Bitkin şekilde varırlar o mescide. Kendilerini mescidin imamı karşılar. İki pilot hemen tanıtırlar kendilerini: “Ben Abdullah, Müslümanım.” “Ben de Michael, Amerikalıyım.”
İmam maiyetindekilere emreder: “Konuklarımızdan Michael'a ne isterse getirin. Ona bol soğuk su verin, yemek ikram edin.” Sonra da başını Abdullah’a çevirir: “Ramazanın mübarek olsun ey Abdullah.”

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık