• 09 Mayıs 2017, Salı 9:16
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Sağlığımız adına Bağzıbağlı defilesi…

Bir basın toplantısı ki, kronikleşmiş sağlık sorunlarımızın da deşilmesine vesile oldu…
O basın toplantısı, Merit International’ın üçüncü sorumluluk projesini Kıbrıs Türk kökenli ünlü modacı Raşit Bağzıbağlı ile birlikte gerçekleştireceğine dairdi...
Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş'ın hafta sonunda düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı da hazır bulundu.
Belirtmeliyim ki, mütevazı içten tavırları ve ülkesi adına güzelliklere imza atabilme heyecanıyla sempati toplayan genç modacı Raşit Bağzıbağlı, bu medya etkinliğinin ilgi odağıydı.
27 Mayıs Cumartesi Gecesi Merit Royal'de Bağzıbağlı koleksiyonundan sunulacak defilenin tüm geliri bu kez Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin Fizik Tedavi Bölümü’ne bağışlanacak. Bakan Sucuoğlu’nun sorularımıza verdiği yanıtlar özellikle sağlık kurumlarımızın sosyal sorumluluk projelerinin desteğine ne denli ihtiyacı olduğunu vurgular nitelikteydi. 
Hanzade Özbaş “Bu bağlamdaki uğraşlarımızda basın mensuplarımızın bize kalemleriyle destek vermelerini bekliyoruz” diyor.
Sağlığımızın açıklarını irdelerken tıbbın sürekli geliştiğini, her gün yeni gereksinimlerin ve açıkların ortaya çıktığını belirten Sucuoğlu, “Sağlık bir okyanustur.  Telafi edilen sıkıntıların yerine yenileri çıkar. Sağlıkta tam memnuniyet dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur” diyordu.
Daha önce Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı yararına defileler düzenlediklerini anımsatan Hanzade Özbaş ise, diğer ekonomik kurumlarımız üzerinde sosyal sorumluluk projeleri bağlamında ilham ve sinerji yaratmaya çalıştıklarını bir kez daha seslendirdi. Sinerjik girişimlerine karşın o konuda henüz bir hareketlenme göremese de, bu bağlamda umutlarını koruduğunun altını çizen Özbaş, “Mutluluk;  çalışmakla, her zaman iyilik düşünmekle ve iyilik yapmakla mümkündür” mesajını da veriyor.
Başhekim Dr. Bülent Dizdarlı, 40’ncı yılını dolduran Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni yenilemek ve daha kullanışlı duruma getirmek adına yürütülen çalışmaları anlatırken Bakan Sucuoğlu şu ilginç açıklamayı yaptı:
“Bu hastane 175 bin nüfusa hizmet vermek için inşa edilmişti. Şu anda merkez hastanemiz olarak 600 bin nüfusa hizmet vermektedir.”
Yeni devlet hastanesi projesinin ne aşamada olduğunu sorduğumda ise Bakan Sucuoğlu’nun ilk kez yaptığı açıklamalar daha bir ilginçti. Bakın bu açıklamalardan neler öğrendik:
800 yataklı yeni hastane projesinin finansmanı Türkiye’den sağlanmıştır. Ancak kaynağın serbest bırakılması, Ankara’nın beklediği sağlık reformlarının gerçekleştirilmesine bağlı. Cumhuriyet Meclisi tatile girmeden sağlıkla ilgili bazı önemli yasaların geçirilmesine çalışılıyor. 30 yıldır üzerinde konuşulan Sağlık Yasası, Döner Sermaye Yasası ve Genel Sağlık Sigortası Yasası, reformların gerçekleştirilmesini öngörüyor.
Devlet hekimlerine ikinci iş yasağı konusunda yargı kararı da vardır. Yasal çerçeve dışına çıkılmasının artık olanaksız olduğu Bakan tarafından kesin dille vurgulanıyor. 50 yıldır süren bir sistemsizliğin düzeltilmesine çalışılırken hekimlerin de haklı istekleri olduğuna parmak basan Sucuoğlu, hafta sonunda TIP İŞ ile Bakanlık arasında gerçekleşen yazışmaların uzlaşma adına umut verici olduğunu söyledi.
Sorunların aşılmasından sonra başkent için yeni hastane projesine el atılacak ya… Şimdiki emektar hastaneye daha 3 yıl ihtiyacımız olacak.  Bu süre içinde bu hastanenin yetersizliklerinin giderilmesine çalışmak gerektiğinin altı çiziliyor. 
İşte bu yetersizliklerin giderilebilmesinde sosyal sorumluluk projelerinin birbirine eklenmesi ve halkın katılımcılığının sağlanması gerekir. Devletin yapamadığına ve yetişemediğine halk da bu projelere gönüllükle katılarak çözümler üretmelidir.
Bu tür sosyal sorumluluk projelerini organizasyonları ve sponsorluklarıyla gelenekselleştirme kararlılığı taşıdıklarını açıklayan Hanzade Özbaş “ana sponsorluklarla değerli adamızı kültür ve sanat bağlamında canlandırırken, hayır kurumlarımıza da destek sağlamak çabasındayız. Kısa dönemdeki önceliğimiz ise sağlık kurumlarına yardımcı olmaktır” diyor.
Özbaş, 27 Mayıs Cumartesi gecesi Raşit Bağzıbağlı defilesinin öncesine ve sonrasına koyacakları 7 yıldızlık ağırlama ve eğlence programlarıyla defile katılımcılarına unutulamayacak bir sosyal şölen yaşatma iddiasında olduklarının da halkımıza duyurulmasını istedi. Duyururuz efendim… Yer bulabilme adına herkes biletini şimdiden ayırtsın, rezervasyonunu yaptırtsın. Her şey, daha sağlıklı, daha çağdaş, daha verimli bir sağlık sistemi adına… Halkımız öylesi bir sisteme layıktır.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık