• 29 Mart 2018, Perşembe 8:50
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Satır aralarından…

   Güzel şeydir ve ilham vericidir okurlarımızla sürekli iletişimde olmak, görüş alış verişinde bulunmak… Adresime iletilen okur mektuplarının tümünü yayımlamam tabii ki olanaksız… Düşünce dünyamızda bizleri yalnız bırakmayan duyarlı okurlarımıza sonsuz teşekkürler…
   Bugünkü yazımda işte bu çok önemsediğim okur mektuplarının bazılarının satır aralarından yapacağım seçmelerle köşemde irdelediğim konulardaki düşünce ve önerilere zenginlik katmakta yarar gördüm. Bir elin nesi var, iki elin sesi var…
   Egzoz gazlarının toplumsal sağlığa verdiği zarar ve alınması gereken acil önlemlere ilişkin yazıma dair Özer Raif şu görüşleri ileti: “National Geografic Magazin’de yayımlanan bir listeye göre, egzozlardan salgılanan gazlar beyin, kan ve ilik kanserinin tetikleyicisidir. En tehlikeli gazlar sırasıyla, iki vuruşlu motor yani jeneratör ve mobile tipi motosiklet gazları, daha sonra, benzinli araba gazları ve en sonuncu da mazot araba gazlarıdır.”
   Mehmet Kadir’in aynı konudaki gönderisinden: “Trafikte tıkanıp, arabasının camlarını soğuk havadan dolayı açmayanlar, ya da soğuk havada ısınmak için motoru çalıştırıp duran arabanın içinde ısınmaya çalışanlar, maalesef hayatlarını kaybetme riskiyle yüz yüzedirler. İntihar etmek için garaj kapısını kapalı tutup arabasını çalıştıranlar da oluyor ve başarıyorlar. Motor gazları işte bu kadar tehlikeli!”
   Yılmaz Hakkı Hakeri egzoz gazlarının sakıncalarına şu görüşlerle değindi: “Ahmet Tolgay kardeşim, çok önemli bir konuya değindiniz. Egzozların denetimi mutlaka gereklidir. Arabaların sınıflandırılması da gereklidir. Eski arabalardaki donatımlar günümüze artık uymamaktadır. Bir de yoğunluklu kent merkezlerinin girişine bu arabaların kategorilerini belirten tabelalar asılmalıdır. Özellikle de turistik bölgelere...  Meselâ KKTC’de eski Lefkoşa, Mağusa surlar içi, Girne Eski Liman bölgesi bu gibi özelliği taşıyan yerlerdir. Ayrıca trafiği azaltmak için haftanın bir günü çift numaralı araçlara, diğer hafta da yine bir gün tek numaralılara o bölgelere giriş izni verilebilir. Bu uygulama, o bölgelerin trafiğini azaltacaktır. Şimdi bazıları şikâyet edip mesela ‘bizim evde tek’ ya da ‘bizim evde çift numara var’ diyecek. Ama anlayış gerekir… Bu durum İtalya’da bulunduğum kentte beş yıllık bir süre için uygulandı. Kimse de şikâyet etmedi. Çünkü sağlık konusu en başta gelendir. Sağlık söz konusu olduğunda sayıların tekliği, çiftliği de şansa kalmaz. Arabalar yenilenip bugünün koşullarına uygun duruma getirilene değin ağır cezalar uygulanmalıdır. Yasalara uymayanın arabasına orada el konularak sahibi de yaya kaldırımına gönderilmelidir.”
   Ergun Bayram’ın kapalı yerlerde sigara içilmesine ilişkin şu yaşanmışlığı oldukça ilginç: “Sigarayı bıraktıktan sonra sigara kokusunun sigarayı kullanmayanları ne kadar rahatsız ettiğini çok daha iyi anladım. Berbere gittim, yanımda genç birisi sigara yaktı ve rahatsız oldum. Genç tıraş olup gitti. Berbere ‘yahu dükkânında ‘sigara içilmez’ diye levha var. Niye onu ikaz etmedin?’ diye sordum. Berber ‘abi o polis’ demesin  mi!.”
   Semra Vehbi Yıldız “kumarhanelerde sigarayı önlemek mümkün mü?” diye sorduktan sonra şöyle devam etti: “Kimileri  restoranlarda bile ‘hasta, astımlı,kalp hastası falan varsa buyursun dışarı çıksın, ben sigaramı içeceğim’ diye diretir. Oysa medeni ülkelerde bırakınız kapalı yerleri, sokakta sigara içmek bile artık yasaklandı...”
   İsmet Ezel herkesin elektrik santralı bacaları ve egzoz gazlarıyla ilgilenmesinin gerektiğine değindikten sonra şu soruyu sormadan edemedi: “Peki, her taraftaki değişik kapasitedeki fabrikaların ve atölyelerin bacalarından çıkan dumanları kim denetler?!..”
   Emlak sektörümüzün başarılı ismi Aykut Mazhar Türkiye’den hibe olarak gelen proje kaynaklarının kullanılmadan geriye gönderilmesine ilişkin ilginç ve yapıcı görüşlerin sahibidir.  İşte buyurun: “Özel sektör ve Sivil Toplum Örgütleri (STÖ'ler) üzerinden harika projeler üretilebilir. Bu vesileyle de zaman ve enerji tasarrufu sağlanır, halkın tabanından gelen yaratıcı fikirler TC finansmanı ve hibeleri ile hayat bulur.”
   Kara Yolları Eski Müdürü Hasan Nihat Erduran’ın, proje üretimi konunda verdiği bilgidir: “Karayollarında biz özel sektöre projeler yaptırdık... Örnek mi? Girne doğu çevre yolu... Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yeni mezarlığı... Akıncılar yeni yolu gibi...”
   Gazeteci arkadaşım Beraat Mustafaoğlu’nun da projelere ilişkin bir değerlendirmesi var. Paylaşıyorum: “ Devlet kadrolarında gerekli potansiyel yoksa projelerin hazırlanmasını özele devretmeli. Dışarıdan ‘knowhow’ alınmalı,‘outsourcing’ yoluna gidilmeli…”
   Osman Şan, toplumumuzda gemi azıya alan yolsuzluklar konusunda Ziya Paşa’nın dizelerini paylaşarak yorumunu o dizelerle seslendirdi. İşte Ziya Paşa’nın o dizeleri: “Milyonla çalan mesned-i izzette ser-efraz, /  Bir kaç kuruşu mürtekibin cây-ı kürektir..”
   Günümüz Türkçesine çevirecek olursak Ziya Paşa’dan aktarılan bu dizede milyonları çalanın saygı gördüğü, ama birkaç kuruş çalanın küreğe mahkûm edildiği vurgulanır. 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek