• 15 Kasım 2017, Çarşamba 9:43
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Son kalemiz KKTC…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü kutlu ve mutlu olsun…

34 yıl önce, bulunduğumuz o konjonktür içinde KKTC’nin ilânı bir zaruretti… Bu zaruretin nedenleri, altında yasama organımızın tüm seçilmiş üyelerinin imzası bulunan ve 15 Kasım 1983’de Mecliste oybirliğiyle Meclisin dışında toplanan on binlerin alkışlarıyla kabul edilen tarihi bildirgede açıklanmaktadır…

KKTC’nin ilan edilmesinin yanlış olduğunu söyleyenleri incelemeye her aldığımda, bunların KKTC sayesinde elde ettikleri siyasal ve bireysel nimetleri net biçimde gördüm ve samimiyetsizliklerinden dolayı üzüldüm. Hele politika sahnesinde hâlâ etkin olanların bu tavrını anlamakta zorlandım.

İçinde bulunduğun devleti benimsemek ya da benimsememek elbette ki demokratik bir haktır. Ama benimsemediğin ve karşı olduğun bir devletin siyasal ve kurumsal organlarında görev almak ilkesizliğin ta kendisidir.

Varlığına tahammül edemediğin ve yerden yere vurduğun KKTC’nin organlarında belli çıkarlar karşılığında neden görevalırsın kardeşim? Bunun, nimetlerinden yararlandığın devleti içinden sabote etmekten başka bir anlamı olabilir mi?

                                                                              *             *             *

Bir iddia var ki, KKTC’nin ilanı Türkiye’ye rağmen yapıldı. Lâf!.. Türkiye’nin onayı olmayan böylesi bir oluşuma hiç kimse cesaret edemezdi. O günlerde oyun, konjonktürün kurallarına göre oynanmıştı.           

Bir başka iddia da, görev süresi dolan Rauf Denktaş’ın önünün açılması için KKTC’nin ilan edildiğine dairdir.

Peki, o günlerin ortamında eğer Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın liderliğine ihtiyaç varsaydı, neden bu yöntem denenmesin? Denktaş siyasal çözümü engellemekle mi yükümlüydü? 1968’den başlayarak siyasal bir çözüm için masalarda dirsek çürüten liderimiz o değil midir?

Denktaş eğer çözümü engelleyen kişiyse ondan sonra gelen Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat, o kadar iddialı olmasına karşın neden siyasal çözümü sağlayamadı? Ve neden en sonunda “Rumlar ellerinden gelse bizim nefes almamızı da engelleyecekler. Kendimi Sarayönü’nde asayım mı?” siteminde bulundu?..

Şu son aşamada iki buçuk yıllık bir uğraşla CransMontana zirvesine dek getirilen müzakerelerin orada çökmesinden sonra bugünün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “maksimalist Rum siyaseti”nden söz ederek karşı tarafta zihniyet değişikliği olmazsa bu işin yürümeyeceğini ve yolumuza KKTC olarak devam edileceğini net sözlerle vurguladığını da unutmayalım.

*             *             *

Bir başka iddia da “KKTC’nin kurulması yüzünden” ambargoya alındığımıza dairdir. Bu iddiayı ısrarla gündemde tutmak, ancak tarihsel bilinçsizlikten ya da tarihsel gerçeklere sırt çevirmekten kaynaklanır

Biz zaten 1964’ten beri ambargolar altında değil miydik? 1974 öncesinde Rum Rejimi acımasız ambargolarını o boyutlara getirmişti ki, çocuklarımıza süt ve mama bulamıyor, çividen çimentoya hiçbir inşaat malzemesini adanın her yanına dağılmış gettolarımıza ithal edemiyorduk. Ambargolar yüzünden üretimden de tümden kopmuştuk. Yaşamımızı ancak Rum’un gümrük vergisine tabi Kızılay yardımlarıyla idame ettirebiliyorduk.

Kaldı ki ABAD kararları KKTC’nin ilânından çok sonra ve kendimizi ABAD’da savunamama basiretsizliğini göstermemizden dolayı alındı.

Ve yine kaldı ki, izolasyoncu o kararlara karşın 1983’ten bu yana KKTC olarak muhteşem açılımları gerçekleştirebilmiş bir halkız.

Kendi kendimize uyguladığımız birtakım ambargoları görmezden gelerek dış kaynaklı ambargolara atıfta bulunmamız, mücadele yerine kolaycılığa kaçmamızın ta kendisidir.

*             *             *

Kıbrıs Türk halkı olarak eğer bugün nefes alabiliyorsak KKTC’nin sağladığı özgür ve demokratik ortam sayesindedir.

KKTC Kıbrıslı Türk’ün sığınabildiği son kaledir.

Doğrudur; dertlerin sarmalındaki KKTC’de pek çok sorun ve zaaf da yaşanmaktadır.  Bunun sorumluluğu da KKTC’nin tüzel varlığında değil, KKTC’yi yönetenlerde ve KKTC’ye saygısızlık gösterenlerdedir…

KKTC’ye bilinç ve güvenle sahip çıkmayı becerir ve yönetimi her zaman basiretli ellere teslim edersek o sorunları ve zaafları da aşacağız.

Dilerim önümüzdeki erken seçimi toplumca bir fırsat olarak değerlendirebiliriz… 

Zaten gündemimizde kronikleşen o sorunları ve zaafları aşamazsak, ideal bir siyasal çözümü de, hiçbir zaman hayal edemeyiz… Dünyayla bütünleşebilen çağdaş bir yaşam tarzını hiç kimse bize altın tepsi içinde sunmayacaktır. O tarzı yaratacak olanlar yine biz KKTC’de yaşayanlardır…

KKTC tarihi gerçeğimizdir… Tarihe şaka olsun diye kurulmamıştır… Eğer bir nesil kendinden önceki neslin toplumun devamı ve güvenliği adına yaptıklarını ret ederse ve yaratılanlara sahip çıkmazsa, o toplumun yapısında ciddi hastalıklar var demektir. Çünkü bir toplum ya da ulus, ancak nesilden nesle yapılanlar ve başarılanlarla var olabilir.

Toplumsal yaşam bir süreçtir. O süreci yürüten de, birbirine eklenen nesiller ve o nesillerin eserleridir. Birbirinden kopuk nesilleri olan ve bir önceki neslin yarattığı değerleri hiçe sayan toplumların geleceği yoktur. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık