• 23 Aralık 2016, Cuma 7:46
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Tarihi bilmeyenler, bilinmeyen yolları yürürler…

Kıbrıs Türk halkının tarihinde korkunun kanatları altında geçirilen en uzun haftanın 53’ncü yıldönümü, içinde bulunduğumuz günlerde  “Mücadele ve Şehitler Haftası” olarak idrak edilmektedir… Çeşitli etkinliklerle anılmakta olan tarihimizin o en korkunç haftası, 1974 Temmuz’una dek akan 11 yıllık zaman dilimine kanlı damgasını vuracaktı…

Bilinmeyen yolların bilinmezlikleri içinde yürümemek için, tarihi bilmek gerek. 53 yıl önceki o kâbus haftasına gelmeden ve Kanlı Noel yaşanmadan önce, yüzde 70 – 30 esasına dayandırılan Türk – Rum ortaklık cumhuriyetini tümden ele geçirmek için hazırlanan bir Rum projesi vardı. O proje, cumhuriyetin başı Başpiskopos Makarios tarafından Türk halkına dayatılan 13 maddelik Anayasa değişikliği önerisidir…

Yeri geldikçe sözü edilen ve ortaklık cumhuriyetinin temeline yerleştirilen bomba olan bu 13 madde incelendiğinde, Rum siyasi liderliğinin hakimiyetçi zihniyetinin o günlerden bu yana hiç değişmediği net biçimde görülür. Türk halkını kurucu ortağı olduğu cumhuriyetteki anayasal haklarından dışlayacak olan o proje reddedilince ne oldu? Türkleri imha amacı taşıdığı Rumlar tarafından da kabul ve ifşa edilen ikinci proje yürürlüğe konuldu... Bunun adı da “Akritas Planı” idi…

Bu planın uygulanmasında devletin kilit noktalarındaki tüm Rum siyasetçileri görev almışlar ve devletin polisi ile ordusunun Rum elemanlarını, devletin silahlarıyla donatarak soykırım nitelikli saldırılarda kullanmışlardı.

“13”ü uğurlu sayısı olarak gören Makarios, garantörler Türkiye ve İngiltere tarafından da reddedilen Anayasa değişiklik önerilerini, ironik bir yaklaşımla, 13 maddede toplamıştı. Dilerseniz bu 13 maddeyi teker teker önümüze serip inceleyelim:

1. Cumhurbaşkanı’nın ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın veto hakkının kaldırılması. (Zaten ele geçirilmiş olan devlette Türk olan Cumhurbaşkanı’nın Türkler aleyhindeki kararları veto etme yetkisi elinden alınacaktı)

2. Cumhurbaşkanı’nın geçici gaybubetinde ya da görevini yerine getiremeyeceği durumlarda Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın kendisine vekâlet etmesi. (Gerçi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Türk idi. Ama veto erki olmayan bir vekâletin sembolik görüntüsünden başka bir anlamı bırakılmıyordu)

3. Temsilciler Meclisi’nin Rum Başkanı’nın Rum üyeler, Türk Başkanı’nın Türk üyeler tarafından seçilmesi kuralına son verilmesi ve Başkan’ın da, Başkan Yardımcısı’nın da Meclis’in tüm üyeleri tarafından seçilmesi. (Türk üyeler sayıca Rum üyelerden az olduklarından, başkan yardımcılığı seçim yoluyla Türklerin elinden alınacaktı)

4. Temsilciler Meclisi Başkanı’nın geçici gaybubetinde, ya da görevini yapamayacağı durumlarda Başkan Yardımcısı’nın kendisine vekâlet etmesi. (Zaten Başkan Yardımcılığı seçim yoluyla Türklerden Rumlara geçecekti)

5. Temsilciler Meclisi’nin bazı yasaları geçirebilmesi bağlamında Anayasada var olan ve Türk – Rum ayrı çoğunluğu gerektiren maddelerin kaldırılması. (Yasama organındaki irade ve egemenlik, Türklerle ilgili kararlarda bile Rum çoğunluğa devredilecekti)

6. Belediyelerin birleştirilmesi. (Rum egemenliğindeki belediyelerden Türk bölgeleri yeterli hizmeti alamadıklarından İngiliz Sömürge Yönetimi’nde belediyelerin ayrıştırılmasına gidilmiş, Lefkoşa Türk Belediyesi kurulmuş ve sıraya diğer Türk bölgelerinin belediyeleri girmişti)

7. Türk davalarına Türk Yargıçların, Rum davalarına ise Rum Yargıçların bakması şeklinde düzenlenen adalet mekanizmasının değiştirilmesi. (Böylece ülkedeki adalet tevziinde Türkler Rum Yargıçlara emanet edilecekti)

8. Güvenlik gücünün “polis” ve “jandarma” olarak ikiye ayrılan durumuna son verilip birleştirilmesi. (Türklerin Anayasal hakkı olan Jandarma Komutanlığı kaldırılacaktı)

9. Güvenlik gücüyle savunma gücünün personel sayılarının bir yasayla belirlenmesi. (Yüzde 70 – 30 oranından kaçıştı)

10. Kamu hizmetleriyle Cumhuriyet güvenlik – savunma güçlerinin oluşturulmasında Rum ve Türk oranlarının, iki toplumun gerçek nüfus oranlarına göre ayarlanması.(Türklerin nüfusun, genel nüfusun yüzde 30’unun çok altında olduğu iddiaları vardı)

11. Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun üye sayısının 4’ü Rum, 1’i de Türk olmak üzere 10’dan 5’e indirilmesi. (Kamu hizmetlerindeki atamalar oy çoğunluğundaki Rum tarafının iradesine terk edilecekti)

12. Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndaki kararların basit oy çoğunluğuyla alınması. (Oy çoğunluğu Rumlarda olacaktı)

13. Rum Cemaat Meclisi’nin dağıtılması. (Devleti ele geçirenlerin Cemaat Meclisi’ne ihtiyacı kalmazdı)

Türk halkı tabii ki bu zillet projesini kabullenemezdi… Öyleyse alın size bir başka proje: “Akritas Planı” projesi!.. İşte o projenin yürürlüğe konulduğu günlerin 53’ncü yıl dönümündeyiz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık