• 01 Ağustos 2017, Salı 12:46
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

TMT - EOKA - ABD…

Düşünüyorum ki, TMT’nin 59’ncu kuruluş yıldönümünün idrak edildiği bugünde, tarihimizdeki TMT olayına dair bir şeyler yazmak vaciptir… TMT’nin kuruluş günü 1958’e odaklanılarak anılmaktadır. Ne var ki, TMT’nin 1958’de değil, Rum ENOSİS’çi terör örgütü EOKA’nın faaliyete geçmesinden iki yıl sonra 1957’de Kıbrıslı Türkler tarafından savunma amaçlı kurulduğu tarihi bir gerçektir. 1 Ağustos 1958, TMT’nin ilk bayraktarı Rıza Vuruşkan’ın bir kamuflaj altında ekibiyle birlikte Kıbrıs’a gelerek TMT’nin ilk bayraktarlığını üstlendiği tarihtir. Türkiye’nin ve Yunanistan’nın ABD tarafından yönetilen NATO’ya girmelerinden sonra her iki ülkede de yine ABD’nin kontrolünde Özel Harp Daireleri kurulduğu bilinmektedir. TMT’nin organizasyonunun çok gizli koşullar altında Adnan Menderes Hükümeti tarafından Özel Harp Dairesi’ndeki bazı subaylara verildiği de tarihi gerçektir. Ne ki, ABD’nin bu daire üzerindeki denetimine rağmen, TMT örgütlenmesinin ABD’den habersiz yapıldığı da bir gerçektir. Özellikle emekli Albay İsmail Tansu tarafından kaleme alınan “Aslında Hiç Kimse Uyumuyordu” adlı anılar kitabında TMT’nin hangi koşullar altında organize edildiği inandırıcı belgeler ve kanıtlarla anlatılmaktadır. Ki, İsmail Tansu, Özel Harp Dairesi’nin başındaki Daniş Karabelen Paşa ile birlikte bu organizasyonun en önemli yöneticisidir.
Adnan Menderes hükümetinin askeri ihtilal ile devrilmesinden sonra TMT’nin organizasyonunda görev alanların nasıl kaderleriyle baş başa kaldıkları, hesaba çekildikleri ve hatta süründürüldükleri de Tansu’nun kitabında ayrıntılı şekilde anlatılmaktadır. Dahası, özellikle Başbakan Menderes ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun TMT üzerinden suçlanarak silahlı ve gizli yer altı örgütü kurmaktan dolayı Yassıada duruşmalarında ağır şekilde sorgulandıkları da bir sır değildir. Onları idama götüren gerekçeler arasında bu konu da vardı. İhtilal hükümetinin Kıbrıs ortaklık cumhuriyetine Büyükelçi atadığı Emin Dırvana’nın TMT’ci Türk liderliğiyle anlaşamaması ve onun büyükelçiliği döneminde Rum yer altı örgütlenmeleri silahlandırılarak yoğunlaştırılırken, TMT’nin gelişmesinin dondurulması da diğer tarihi bir gerçektir.
EOKA militanlarının profillerine bakıldığında bunların yüksek eğitimden yoksun kimlikler olduğu görülür. TMT’nin çekirdek kadrosunu oluşturanların büyük bölümü ise çok iyi eğitim almış Türk öğretmenlerden, gazetecilerden, hekimlerden, mimar ve mühendislerden, bürokratlardan, özel sektör mensuplarından seçildiği görülür…
                                                                              *       *       *
Yaratıcısı aslında Kıbrıslı Türkler olan TMT’nin ABD tarafından kurulduğunu öne sürenler gerek bu saydıklarıma, gerekse TMT’nin ABD menşeli silahlar yerine “Takarov” marka Rus silahları ve Kırıkkale ürünleri kullanmasına ne buyururlar? Rum tarafındaki saldırganlar da yıllar boyunca Türklerin üzerine ABD silahlarıyla değil; Sovyetlere bağlı Çekoslovakya’nın ve başta Mısır olmak üzere sol tandanslı Bağlantısızlar Grubu’nun verdiği silahlarla geldiler. Kıbrıs’ta çok satan kitaplar arasına giren Grivas’ın anılarını (Hayatım) inceleyenler de, EOKA’nın hangi koşullarda oluşturulduğuna dair ayrıntılı bilgiyi edinebilirler…
Güney Kıbrıs’ta yaşayan, Kıbrıslı Türk akademisyen Niyazi Kızılyürek’in 23 Aralık 2012’de “Yenidüzen” gazetesinde yayımlanan “21 Aralık Kıbrıs Rum İsyanı” başlıklı yazısından da, TMT’nin kurulmasının Kıbrıs Türk halkının ENOSİS’e ve soykırıma karşı savunulmasında verilmiş en yerinde karar olduğu anlaşılmaktadır. O yazıdaki akılcı değerlendirmelerle, ortaklık cumhuriyetini yıkıp adayı Yunanistan’a ilhak etmek için kalkışan Rumları TMT’nin durdurduğu açıklanıyor. Kızılyürek, o yazısında şöyle der:
“…21 Aralık 1963 çatışmalarının başlangıç nedeni ne olursa olsun, Kıbrıs Rum liderliğinin ENOSİS’e ulaşmak için planlarını önceden yapmış olduğu ve bu plan çerçevesinde harekete geçtiği kesindir. Anayasayı değiştirme girişiminin AKRİTAS Planı’nı, diğer adıyla ‘Makarios Planı’nı uygulamaya koymak için atılmış ilk adım olduğuna hiçbir şüphe yoktur.
Yunan Genel Kurmay Başkanlığı’nın hazırladığı Kıbrıs Raporu’nda ‘Makarios Planı’nın uygulamaya konulduğu 30 Kasım 1963 tarihinden sonra Kıbrıs’ta gerginliğin yaşanacağına ve olayların meydana geleceğine de işaret ediliyordu: ‘Bu olaylar ya iki toplum tarafından hazırlanan planlar çerçevesinde tahrik edilecek, ya tesadüfi bir olay sonucu ortaya çıkacak, ya da bir toplumun diğer topluma saldırı düzenlemesiyle baş gösterecektir.”
                                                                              *       *      *
Kimilerince ABD kapitalist sisteminin uydusu olarak görülen TMT’nin döneminden bir diğer ilginç yansıma da, sosyalizmi çağrıştıran eşitlikçi bir düzen kurulmasıdır. TMT çatısı altında herkesin yetenekleri bağlamında direnişe katkı koyduğu o günlerde, maaşlar ve hatta giysiler bile eşitlenmişti. Tepeden tabana, Cumhurbaşkanı Yardımcısı da, devletin odacısı da, rütbeli TMT’ciler de ayda 30 KL maaş alıyorlardı. Ortalık ucuz haki giysiden geçilmiyordu. Lüksten eser yoktu. Hep birlikte gülünür, hep birlikte ağlanırdı. Kıbrıs Türk halkının tarihindeki en büyük sosyal dayanışma TMT yönetiminin egemen olduğu süreçte yaşandı…
Sivil yönetim TMT’den maliyeyi devralınca, eşitlikçi maaşa son verip hiyerarşik maaş tablolarını uyguladı. Aylarca düşük ödenen maaşların farkları da Türkiye’den temin edilip hak sahiplerine ödendi. İşte size “Amerikancı kapitalist” denilen TMT ile ilgili bazı es geçilen gerçekler…
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık