• 14 Şubat 2018, Çarşamba 9:07
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Tohum olduğumuzu bilmiyorlardı…

Telefonun kara ahizesinden o isim dökülünce yanı başıma çökmüş olan dev gibi esmer adam “ah gardaşım” diyerek yere devrildi. Bayılmıştı… 54 yıl önceki o çok soğuk ve çok gerilimli Şubat gecesinde gencecik bir gazeteci olarak yaşadığım ve hiç unutamadığım anımdır işte bu...

Limasol Türk bölgesi ENOSİS andı içmiş Rum silahlı gruplarının saldırısı altındaydı. İki aydan az bir süre önce adına “Kanlı Noel” denilen faciada aynı dehşeti yaşamış ve şimdi kuşatma altındaki gettosunda inanılmaz sıkıntılar içinde ölüm – kalım savaşı vermekte olan Lefkoşalı Türkler Limasol’da olup bitenleri yabancı kaynaklardan öğrenmeye çalışıyorlardı. “Bozkurt” gazetesinin önü ve içi Limasollu Türklerle dolmuştu. Şahin Sinemasının işletmecisi Limasollu abimiz İsmet Zihni yazı işlerimizin bulunduğu üst kata çıkmıştı… Saatlerdir yanımızda bizimle birlikte aç ve susuz oturmakta ve gerek radyolardan gerekse Royter teleksinden aldığımız her satır habere bizimle birlikte ortak olmaktaydı.

En sonunda açık bir telefon kanalı yakalamayı başaran Limasol muhabirimiz Erdal Gökhan 13 Şubat gecesinin ilerleyen saatlerinde bizi arayabilmişti. Telefonun ahizesi benim elimdeydi. Erdal’ın dediklerini önümdeki kâğıda not etmekteydim.

İsmet Abi kan -  ter içinde… Islak başını başıma dayamış hiç soluk almadan ahizeden dökülenleri dinlemekte... Erdal, siperlerinde son kurşunlarını da yakıp ateş altında son nefeslerini veren TMT direnişçisi şehitlerin adını saymaya başlar: “Münür Hilmi Şago, Ayhan Hüseyin, Kemal Selim, Faik Cahit Sururi, Mustafa Ali Zihni….”

Ve işte Mustafa’nın adını duyunca o dev yapılı adam saatlerdir süren gerilime artık dayanamaz. “Ah gardaşım” diyerek yere yıkılır!..

Daha sonraları öğrenecektik ki, Limasol’daki Türk halkını savunabilmek adına canlarını dişlerine takarak savaşan bir avuç TMT direnişçisinin her birinin öyküsü birer destandı… Hele de şehit düşmüş olan o fedai kahramanların öyküleri…

Türklere “Kanlı Noel”in yaşatıldığı Lefkoşa’dan sonra sıranın Limasol Türk bölgesine geldiğinin ilk sinyalleri Rum propaganda aygıtlarından alınmaktaydı. “Limasol’daki asi Türklerin siperler hazırlayıp savaşa hazırlandıkları”na ilişkin haberler yoğunlaştırılmıştı. Oysa Rum bölgesinin ortasındaki Limasollu Türklerin yaklaşan adımlarını duydukları amansız Azrail’e karşı kendilerini savunmaktan başka ne amaçları olabilirdi ki?..

Bir diğer adı da “Türkü imha planı” olan Akritas yürürlüğe konulmuştu ve adanın her tarafına dağılmış durumdaki her Türk topluluğu savunma gardını almak durumuna getirilmişti…

13 Şubat 1964 sabahı kalabalık Rum savaşçıları, çelik levhalarla donatarak tanka dönüştürdükleri buldozerlerin eşliğinde, makineli tüfekleri, bazukaları ve havan toplarıyla Limasol’un Türk mahallesine karşı saldırıya geçtiler… Amaçlarının Türkleri denize dökmek ve Limasol’u tümden Elenleştirmek olduğunu açıklamışlardı.

Orantısız saldırı güçleri karşısında Türkler öylesine bir direniş göstermişlerdi ki “Türk tarihinde ikinci Plevne savunmasını yaptık” demekte yerden göğe dek hak kazandılar. Bu savunma, namus, onur, güvenlik ve vatan adınaydı… Enosisçi Rum fanatiklerin 13 Şubat’ın erken saatlerinde başlatıp 3 gün sürdürdükleri amansız saldırılarda 50 Türk yaşamını yitirdi. 100 kadarı da yaralandı. Cesetlerin toplanabilmesi için, İngiliz askerlerinin girişimiyle bir ara taraflar arasında ateş kes sağlanır. İşte bu aradan yararlanarak kuşatma altındaki Türk bölgesine giren “U.S. News & World Report”un muhabiri John Law, gördüklerini dünyaya şöyle yansıtacaktı: 

 “Türk mahallesinde ilk gördüklerim pek hoş şeyler değildi. Evlerin dış cepheleri kurşunlarla delik deşik olmuş, duvarların büyük bir kısmı bazuka atışıyla yıkılmıştı. Birçok ölü vardı. Bazıları hâlâ katledildikleri yerdeydi. Türkler daha ciddi tehlikelere karşı hazırlanıyorlardı. Her biri daha küçük sığınaklara giriyordu. Kucaklarında küçük çocuklar taşıyan bazı kadınlar evlerini terk ederek daha önce inşa ettikleri sığınaklara saklanıyorlardı. Mahallenin nerdeyse tamamı geceyi geçirmek için uygun iki yere doluşmuştu. Bunlardan biri cami, diğeri de sinemaydı. Sokaklarda yoğun bir faaliyet içinde olan Türkler savunma barikatları kuruyorlardı. Erkekler, kadınlar ve çocuklar inşaat malzemelerini elden ele geçirerek barikatlarını yapıyorlardı. Türkler o gün ne kadar zayiat verdiklerini bilmiyorlardı, çünkü ölülerini toplayacak zamanları olmamıştı.”

Garantör Türkiye Kanlı Noel saldırısını durdurabilmek için Lefkoşa’nın üzerinde savaş uçaklarını uçurmuştu. Limasol saldırıları için de ültimatomunu basınca, Enosisçi saldırganlar bir süreliğine inlerine çekildiler. Ama Limasol Türkleri artık daracık bölgedeki gettolarına sıkıştırılmışlardı.

Enosisçi Rumlar, ilerleyen günlerde Türklere fasılalarla saldırmaktan geri kalmadılar. Ayvasıl ve Araplık köylerinin üzerinden saten silindir gibi geçmişlerdi… Sırada diğer Türk bölgeleri vardı. Baf, Poli, Mağusa, Kandu, Çamlıköy, Gaziveren, Geçitkale ve Boğaziçi… 

Türkleri 11 yıl boyunca Kıbrıs’ın her yerinde toprağa gömmek istediler… Ama Bosna Kahramanı Aliya İzzet Begoviç o ünlü sözünü sanki de yok edilmeye çalışılan Kıbrıs Türk halkı için de söylemişti: “Bizi toprağa gömmek istediler, tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Sevilay SADIKOĞLU Sevilay SADIKOĞLU 15.02.2018 08:52

O günleri unutmak mümkün değil...Yeniden GÜVENMEK... ASLA!

Sevilay SADIKOĞLU Sevilay SADIKOĞLU 15.02.2018 08:52

O günleri unutmak mümkün değil...Yeniden GÜVENMEK... ASLA!

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık