• 09 Kasım 2016, Çarşamba 7:41
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Toplumsal baş ağrısının ilacı derogasyonlardır!..

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında Kıbrıs müzakereleri devam ededursun, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’in yaptığı bir uyarıya dikkat çekmek isteriz.

“AB normlarına saygılıyız. Serbest dolaşım, serbest mülk edinme… Ama bir anlaşmanın bu şartlarda adil olabilmesi için bizim derogasyonlarla korunmamız gerekiyor” diyen Siber, Kuzeyde nüfus ve mülkiyet nezdinde sarih çoğunluğun ancak derogasyonlarla mümkün olduğunun altını çiziyor. Sibel Siber’in bu konudaki değerlendirmesi, bu kritik aşamada ciddi bir uyarı niteliğinde…

Sibel Siber şunları da ekliyor:

“Deregasyonlar olmazsa ‘boş kaplar teorisi’ çalışır. Yani nüfusça fazla olan, ekonomik olarak güçlü olan, diğer tarafa karşı kısa sürede güçlenir. Kıbrıslı Türklere AB ya da NATO garantisi gibi uluslararası formüller sunulamaz. Bu konuda esasen meclis kararımız vardır. Çözümü imzaladığımız anda barışı da imzaladığımızı söylemek için çok erkendir. Dileriz ki, çözümle birlikte toplumlar da barışık olsun. Ama bu konuda romantik olmamak ve gerçekleri görmek gerekiyor. Garantiler bu anlamda caydırıcıdır.”

Kısacası, her şey olup bitse de, toplumun geleceğini sağlama almak, halk lisanıyla ‘sağlam kazığa bağlamak’ gerek. Bu bakımdan derogasyonlar şarttır. Örneğin mülkiyet konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde sıkıntı çekilmesi istenmiyorsa, çözüme nokta koymadan birincil hukuku onaylatmak, bazı konularda derogasyonları koymak kaçınılmazdır. AB üyesi birçok ülkenin, kendi açısından hassas olduğu konularda derogasyonlar koydurduğu ve bunlar sayesinde halkını korumaya aldığını unutmayalım.

Geçtiğimiz günlerde Belçika ile Kanada arasında bir ticaret anlaşması imzalanmıştı… Türkiye ile AB arasında var olan Gümrük Birliği Anlaşması’na benzer bir anlaşma… Ancak yürürlüğe girememişti… Çünkü Federal Devletin yaptığı bu anlaşmanın ülkedeki her üç federe meclislerden geçmesi gerekirdi… Belçika’da önemli bir kesimi temsil eden Flamanlar, kendi meclislerinde bu anlaşmaya onay vermedi… Uzun süre bekletildi, en nihayet aracılar vasıtasıyla ikna edildi ve onaylayınca anlaşma uygulamaya konulabildi.

O nedenle bu işler hiç de basit değildir. Mesela üniversite öğrencileri ve işçilerin gelmesine Federal Hükümet’in onay vereceğine ilişkin duyumlar karşısında ne yapılması gerektiğini herhalde Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı ve ekibi çok iyi bilmektedir. Rum tarafı elbette böyle bir formülü desteklemektedir, çünkü Kuzey Kıbrıs’ta olan üniversite ve öğrenci sayısı Güney Kıbrıs’ta yoktur. Esasen Güney’i geçtiğimiz, geride bıraktığımız tek sektörün üniversite sektörü olduğu biliniyor. Şu anda KKTC üniversitelerindeki öğrenci sayısı 90 bin civarındadır. Bu gerçekler ışığında kalkıp da öğrenci alımı konusundaki yetkiyi merkezi federal devlete bırakmak ve onun tespit edeceği rakamları kabullenmek, kendi ayağımıza kurşun sıkmak anlamına gelmez mi?

Kanada örneğini bu nedenle verdik. Federal hükümetle federe kanatlar arasındaki ilişkileri şekillendiren iç hukuk olayı bu bakımdan yaşamsal önem arz etmektedir. Mesela Rum Federe kanadı, Rum ordusunun Yunanistan ile ortak bir tatbikat yapma kararı alması ve bunu Federal Devletin de onaylaması durumunda Türk Federe kanadının tavrı ne olacaktır? Veya Türkiye ile bir turizm anlaşması imzalanması durumunda, Rum federe devletinin tavrı ne olacaktır?

Güç ve yetki paylaşımında karşılıklı iyi niyet ve karşılıklı güven esastır. Ancak geçmişten ders alınarak, bir anlaşmayı sürdürülebilir kılmak esas hedef olduğuna göre, tüm çekinceleri ortaya koymak ve önlemlerini de önceden almak hem doğal bir hak, hem de olası tehlikelere karşı bir zorunluluktur.

Kısa ömürlü 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nde güç ve yetki paylaşımında çok kötü örneklere ve uygulamalara tanık olmuştuk. Kıbrıslı Türk olan Cumhurbaşkanı Muavini’nin veto hakkı olmasına rağmen, Rum Cumhurbaşkanı Makarios başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nun Rum üyeleri kendi bildiklerini okumuş, Türk bölgelerinin inkişafına neden olabilecek en ufak bir projeyi dahi hayata geçirmemek için türlü yollara, yöntemlere başvurmuşlardı…

AB üyesi olsun, ya da olmasın; her ülkenin kendine özgü koşulları vardır. Amaç ülke halkının bir takım olumsuzluklarla etkilenmemesidir. AB üyesi olsa da, gelecekte baş ağrısı yaratmama açısından bu haklar birincil hukukta yerini bulması gerek!

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’in de işaret ettiği gibi, adil bir anlaşma için derogasyonlarla korunmamız gerekir. Önlemimizi alalım ki, ileride başımız ağrımasın!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık