• 24 Mart 2017, Cuma 7:58
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Turizm eğitimi ve biz…

Ekonomimizi tetikleyecek gerçek potansiyel turizm sektöründedir. Tartışma kaldırmayan gerçeğimiz budur…

Peki Kıbrıs Türk halkı olarak turizm eğitimini ne kadar önemsiyoruz?..  Acı gerçek şu ki, sıfıra yakın bir önemseme noktasındayız…

DAÜ (Doğu Akdeniz Üniversitesi) Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Kılıç'ın daveti, "Turizm sorunu" muz akademik ortamda aydınlanmak bağlamında benim için oldukça verimli geçti.

Akademisyenler Prof. Dr. Turgay Avcı ve Yrd. Doç. Güven Ardahan'ın da aydınlatma etkinliğine katıldığı bu güzel ve sıcak buluşmada,  turizm öğrenimine bizim gençlerimizin yeterince rağbet etmedikleri gerçeğiyle yüzleştim. Oysa turizm bizim kaderimiz… Bu ilgisizliğe üzülmemek mümkün mü?..

10 yıllık bir siyaset deneyimi de olan, milletvekilliği, UBP Genel Sekreterliği, Parti Genel Başkanlığı (ÖRP) ve bakanlık gibi görevlerde de bulunan Turgay Avcı şimdi bu eğitim kurumumuzda yönetim organizasyonu, hizmet ve kalite yönetimi dallarında ders vermektedir.

Çok değerli hocalardan öğrenim almakta olan ve sayısı her yıl gittikçe artan 800 öğrencinin sadece yüzde 20'ye yakını Kıbrıslı Türk… Durum böyleyken, yaygınlaşmakta ve gittikçe lüksleşmekte olan turizm tesislerinin Kıbrıs kökenlileri tercih etmediği düşüncesiyle boyuna acı sitemlerde bulunuyoruz… Hani eğitilmiş Kıbrıslı turizm kadroları nerede?..

Oysa turizm sektöründe yabancı iş gücü ithalini durduracak ve tüm istihdam sorunumuzu çözecek bir potansiyel var. Mağusa ve Karpaz bölgesini çok iyi bilen Prof. Dr. Turgay Avcı “Sadece Bafra’daki yatırımlar devreye girdiğinde 5000 kişilik bir istihdam alanı oluşacak” diyor. 

Tabii ki bu konu, gerçekçi bir eğitim politikamızın yoksunluğuyla da ilgilidir... Ülkemizin ihtiyaç duyduğu reel kadroları eğitip yetiştirecek yerde, diğer mesleklerde boyuna ihtiyaç fazlası elemanlar yetiştirip onları ya işsizliğe, ya da göçe mahkûm ediyoruz…  Oysa işte önümüzdeki bakir ve güvenceli alan turizm… Neden turizmci yetiştirmiyoruz?..

                                                               *             *             *

“Turizm pek çok ülke için küresel bir endüstri haline geldi. Bu endüstrinin insan kaynağı ihtiyacının karşılanması Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’muzun en önemli misyonudur” diyen Prof. Dr. Hasan Kılıç’tan aldığım bilgiye göre, uluslararası standartta en iyi turizmcilerin yetiştirilmesi bağlamında çağdaş bir eğitim programı uygulanıyor. Sadece 10 yıllık bir geçmişi olan DAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’ndan mezun olan gençler dünyanın önemli turizm tesislerinde büyük kabul görüyorlar.

Şu anda okulun 800 öğrencisinin 300’ü gastronomi, 350’si turizm ve otelcilik öğrenimi görüyor.  Geriye kalanlar masterlik ve doktora eğitimi alıyor. Ağırlandığımız gastronomi bölümünde tek Kıbrıslı öğrenci göremedik. Ki mutfaktan servise dek tüm hizmeti öğrenciler veriyor…

“Turizm ve otelcilikte bir miktar Kıbrıslı öğrencimiz var” diyor Hasan Kılıç Hoca…

Yüksek okulun modern mutfaklarla donanmış gastronomi bölümünde dünyanın en ünlü şefleri çevrelerine öğrencilerini alarak tatbiki dersler veriyorlar.

Örneğin bizim ağırlandığımız menünün o günkü şefi Tolgar Mireli idi… Bir diplomat ailesine mensup olan ve Dubai’nin lüks otellerindeki çalışmalarından sonra DAÜ’ye gelen Mireli gencecik bir şef. Servisten sonra tüm zarafetiyle masamıza kadar gelerek öğrencilerinin önünde izlenimlerimizi nezaketle soruyor. Bu da verilen eğitimin bir parçası…

                                               *             *             *

Ünlü şefler öğrencilerini uluslararası mutfağın yanı sıra, yerel mutfağımız konusunda da eğitirken kendi sektör deneyimlerini konuşturuyorlar. Ve kuşkusuz ki, DAÜ’nün sağlam alt yapısına ve zengin mutfak malzemesine de yaslanıyorlar… 

Bölümün döner sermayeyle çalışan ve tüm masaları dolan restoranı, dışarıdan rezervasyonlu konuklar da kabul edebiliyor. Enfes yemeklerle donatılan özel menü fiyatları 30 TL… Avrupa’dan yeni dönen bir dost “Oralarda böylesi bir menünün fiyatı 100 avrodur” dedi.

Öğrenciler bu ortamda yetişirken işletmecilik ruhlarını, halkla ilişkilerini ve servis yeteneklerini de geliştiriyorlar…

Prof. Dr. Hasan Kılıç, “Önümüzdeki hafta akademisyen şefimiz Osmanlı mutfağını sunacak” açıklamasını yaptıktan sonra şu bilgiyi veriyor:

“Haftanın her Cuma’sı Kıbrıs mutfağı sunumu yapılır. Bizim için kıvanç verici bir durum da, öğrencilerimizin öğrendikleri Kıbrıs mutfağını kendi ülkelerine ve başka ülkelere de taşıyarak otantik kültürümüzün tanıtımını yapmalarıdır.” 

Üniversite sektörümüzün amiral gemisi DAÜ’nün tanıtım programına güzel gözlemlerle veda ederken gerek Hasan Kılıç, gerekse Turgay Avcı Hoca’lar medyamızdan beklentilerini seslendiriyorlar:

“Medyamız halkımızı sadece turizm sektörüne değil, turizm eğitimine de teşvik etmeli. Bu eğitim kurumumuzda çok daha fazla Kıbrıslı öğrenciyi yetiştirmek ve turizmimize kazandırmak hedefimizdir. Bilinçlendirmede ve tanıtımda medyamıza büyük görev düşer. Geleceğini turizmde gören ve turizme bağlayan bir ülke, turizm eğitimi ihmal edemez.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık