• 02 Kasım 2017, Perşembe 8:44
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Üç boyutlu bir yorum…

GÜNEY KIBRIS VE KARA PARALAR: ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasında baş danışmanlığını yapan Paul Manafort'un Kıbrıs’a da uzanan serüvenleri heyecanla izleniyor. Adamın FBI'daki sorgulaması sürüyor. Rusya'yla işbirliğinde bulunmakla da suçlanan Manafort’un asıl bizi ilgilendiren açılımı,  Güney Kıbrıs'a el altından milyonlarca dolar aktarmış olmasıdır.

George Papadopulos adlı Yunan kökenli bir diğer danışman da benzeri suçtan FBI'ın huzurunda. Bir anımsatma: Kıbrıs sorunundaki mekik diplomasisinde bir zamanlar adı çok geçen ABD'li diplomatlardan Yunan kökenli Spiro Agnew'a da bu tür eğilimlerinden dolayı görevinden el çektirilmişti. Agnew suçunu itirafta etmişti.

George Papadopoulos 2016'da Başkan Trump'ın enerji danışmanı olarak görevliydi. 27 yaşındaki bu genç zat, aynı zamanda Kıbrıs çevresinden çıkarılması umut edilen doğal gazın deniz altından Girit’e, oradan da Yunanistan’a aktarılması fikrinin önde gelen büyük savunucularından biri olarak dikkati çekti… Gelen haberlere göre, Papadopulos en iyi ihtimalle beş yıl hapislik cezası alacak. Bakalım ondan sağlanan bilgiler sayesinde daha kimlerin kirli çamaşırları ortalara dökülecek!..İlgiyle izlenmeye değer bir durum…

Kıssadan çıkarılacak hisseye gelecek olursak: Kara paraların muhafaza ve aklanma merkezine dönüşen Güney Kıbrıs'ı adalet ve huzur beldesi olarak özümseyip orayla birleşmeye can atanların kulaklarının çınlayacağını ve azıcık istiareye yatacaklarını umarım...

*             *             *

SEÇİM POTPURİLERİ: Erken seçim için bir “hodri meydan” faslından sonra aceleyle işe sarılanlar meğer yasal seçim sisteminden de bihabermişler. Baksanıza, Yüksek Seçim Kurulu tarafından adayların ancak parti üyeleri ve delegeleri tarafından belirlenebileceği uyarısıyla yüzleşmek zorunda kaldılar.

Seçiciler kim olurlarsa olsun bilmelidirler ki bu kez halkın beklentileri hem çok duyarlı, hem de çok yüksek. KKTC seçmeni adaylara oy verirken kılı kırk yaracak. Seçiciler listelerini ona göre hazırlasınlar ki, sandıktan hava almasınlar.

Bu arada önüne giden yeni seçim sistemiyle ilgili yasa tasarısında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın tereddütleri mi oluştu? Bu sorunun akla gelmesi boşuna değil. Çünkü Akıncı, Ferdi Sabit Soyer’in deyimiyle “fişi takıp işi bitirecek” yerde geniş kapsamlı bir toplantı yapma gereksinimini duydu. Hemen imzasını atmadı. Meclis Başkanı’nı, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nı ve parti genel başkanlarını geçen gün Silihtar’daki mekânda toplantıya çağırdı. Bakalım toplantıyla ilgili  Meclis’ten ne yankılar gelecek!..

*             *             *

AMİN MAALOUF’TAN BİR İBRET ÖYKÜSÜ: ”Temmuz 1099. Kudüs Haçlılarca ele geçirildi. Tüm Yahudi ve Müslümanlar öldürüldü. Ebu-Saad el-Haravi’nin önderliğindeki mülteciler, Bağdat'a Mısırlıların bozgunundan birkaç gün sonra ulaşmışlardır. Şam Kadısı, Frenklerin yeni bir zafer kazandıklarından henüz habersizdir. Fakat daha şimdiden istilacıların Kudüs, Antakya ve Urfa’ya egemen olduklarını, Kılıçarslan ve Danişmend’i yendiklerini, tüm Suriye’yi kuzeyden güneye aştıklarını, kendilerini rahatsız eden hiç kimse olmaksızın keyiflerince katliam ve yağma yaptıklarını bilmektedir. Halkına ve imanına hakaret edildiğini, aşağılandığını hissetmekte ve Müslüman’ların nihayet uyanmaları için avazı çıktığı kadar bağırmak istemektedir. Kardeşlerini silkelemek, tahrik etmek, utandırmak istemektedir.

19 Ağustos 1099 Cuma günü, arkadaşlarını Bağdat Ulu Camii’ne götürür. Öğlen olup da müminler dört bir yandan Cuma namazı kılmaya gelirlerken, Ramazan olmasına rağmen saygısız bir şekilde yemek yemeye başlar. Birkaç saniye içinde etrafında öfkeli bir kalabalık oluşur. Askerler onu tutuklamak üzere yaklaşırlar. Ama Ebu- Saad ayağa kalkar ve etrafındakilere sükûnetle, binlerce Müslüman’ın katledilmesi ve İslamiyet’in kutsal yerlerinin tahribi karşısında tamamen kayıtsız kalırlarken, birinin orucunu bozması karşısında nasıl bu kadar alt üst olmuş gözükebildiklerini sorar. Böylece kalabalığı sus pus ettikten sonra, Suriye'nin (Bilad-eş-Şam) uğradığı felaketleri ve özellikle de Kudüs’ün başına gelenleri anlatır. Mülteciler ağladılar ve ağlattılar.” (Amin Maalouf, “Arapların Gözünden Haçlı Seferleri”, Sayfa 80-81)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek