• 23 Nisan 2017, Pazar 10:58
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Uluslararası bir belediyenin mütevazı el kitabı…

Bir Lefkoşa sevdalısı olduğumu belirtmeme gerek yok… Bu sevdamdan olsa gerek, Belediye Başkan Vekili konumundaki, Lefkoşa Türk Belediye Meclisi üyesi Akın Aktunç’un girişimiyle hazırlanan dergi boyutlu ve 98 sayfalık bir yayını yutarcasına okudum, inceledim.

“Dün, Bugün, Yarın: BAŞKENT – Lefkoşa Türk Belediyesi” adını taşıyan tümüyle renkli ve kuşe kâğıda basılan bu yayının, Lefkoşa’ya ilgi duyanların elinin altında bulundurulması gerekir.

Sevgili Akın Aktunç bu projeye başlarken, çalışmasının amacını ve içeriğini açıklayarak, haftalar önce benden de bir yazı istemişti. O yazının dergi boyutlu bu kitabın 7’nci sayfasında yer aldığını görmek beni mutlu etti. Bu çorbada bir nebzecik tuzu olmuş bendenizin de Lefkoşa’mız adına!..

Akın Aktunç’un yanı sıra, Mesarya Ajans adına yayının genel yayın yönetmenliğini yapan Deniz Gürgöze ile bu yayına profesyonel dokunuşlarıyla albenili görselliğini kazandıran grafik tasarımcısı Adnan Çelik’in de kutlanması gerekir.

Bu yayında başkentimizin dününden ve bugününden bilgiler aktarılırken, yarına dair tasarılar da sıralanıyor… Lefkoşa’ya ilgi duyan herkesin incelemesini yaparak bu tasarılara kendi görüş ve beklentilerini de katmalarını dilerim…

*             *             *

Kitapların ve yayınların önemi, sadece içerikleriyle değil, tasarlayıcılarının kimlikleriyle de belirlenir…

Mütevazı, ama içeriğiyle ilginç bir sunum olan bu yayının sahibi Akın Aktunç, siyasete genç yaşlarından itibaren ilgi duymuş ve siyasal kariyerini özellikle de belediyecilik bağlamına odaklamıştır…

Onun adı, Lefkoşa Türk belediyeciliğiyle özdeşleşmiştir… Onu tanımayan Lefkoşalı yoktur…

Belediye başkanları hep gelip geçici oldu… Ne ki, Akın Aktunç, belediye meclislerinin kıdemli üyesi olarak hep kalıcılığını sürdürdü…

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin meclis çalışmalarına, dengeli ve ılımlı kimliğiyle yıllar boyu damgasını vuran Aktunç, belediye asbaşkanlıklarındaki uzun ve verimli hizmetleriyle Lefkoşa’nın belediye belleğinde iz bıraktı.

Aktunç, Lefkoşa halkının iradesiyle geldiği etkin konumlarında, hizmet ve halkçılık ilkelerine tam bir tarafsızlıkla kendini adarken, esas mesleği olan mühendisliğin disiplin - hesap – kitap işlerini de çalışmalarına uyarladı. 

İşte böyle bir kimliğin gözlem, birikim ve deneyimlerini içeren bu yayın, bir bakıma “Belediyeciliğimizin el kitabı” niteliğini yakalamayı başarıyor.

Belediyeler halkların örgütüdür. Belediyelerin gerçek sahibi ise, kentsel halklardır.

Bu gerçeğe yayının her sayfasında özen ve saygı gösteren Aktunç, halkçı ve çok anlaşılır anlatım tarzıyla Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bilinmesi gereken temel gerçeklerinin altını çizmektedir. Bunu yaparken de, önümüze arşivlerden seçilen dikkat çekici belgeler ve fotoğraflar koymaktadır. Ta geçen yüzyılın başlarından bu yana…

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin öylesine zengin bir tarihi var ki, bu tarihin ayrıntılarına girilse hiç kuşkusuz 1000 sayfalık bir kitap da yazılır.

Ama Akın Aktunç’un amacı okuyucusunu ayrıntılara boğmak değil, bu zengin tarihin temel konuları üzerinde aydınlatmaktır. Bir solukta okunabilecek olan bu yayında işte o amaca ulaşıldığı görülür.

                                                                              *             *             *

1959 Londra – Zürih Antlaşmalarıyla Rumlarla ortak kurduğu devletinden dışlanan ve uluslararası hukukun dışına itilen halkımızın siyasal tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi’nin çok önemli bir yeri vardır.

Türk – Rum anlaşmazlıklarının kökenindeki nedenler, aynı zamanda Lefkoşa Türk Belediyesi’nin özel tarihinde saklıdır.

Kıbrıs Türk halkı, ortak devletten çok önce, ortak belediyelerden dışlanmak istendi.

Tarihi gerçek şu ki, ilk Rum siyasal hakimiyeti önce belediyelerde oluşturulmaya çalışıldı.

Rum tarafı bunu yaparken, ileride oluşturulacak bir Kıbrıs ortaklık devletinin kaderinin nasıl olacağına ilişkin sinyallerini de veriyordu.

Bu yayılmacı ve ırkçı akımın haksızlığını İngiliz Sömürge Yönetimi’ndeki var oluş mücadelesiyle kanıtlayan halkımız, uluslararası alanda ve hukukta tanınan Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kurucusu olmuştur.

İngiliz Sömürge Yönetimi bile, o çetin mücadele yıllarında, Türk halkının bu haklı mücadelesine saygı duymak ve destek vermek zorunda kalmıştı.

Kıbrıs Türk halkının bu tarihi başarıyı gösterirken verdiği sinyal da şu idi: İleride kurulması olası bir ortaklık devleti Rumlar tarafından yıkılırsa bu durum sineye çekilmeyecek ve gerekleri mutlaka yerine getirilecek!..

                                                               *             *             *

Keşke bu tarihi sinyal sağlıklı olarak zamanında alınabilse ve kronikleşen Kıbrıs sorunu da bugünkü boyutlarına gelmeseydi!.. 

Bugün uluslararası toplum ve hukuk, ortak devletten dışlanmanın sonucu olan Kıbrıs Türk Devleti’ni hâlâ tanımıyor.

Ama, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni tanıyor ve bu belediyenin seçilmiş yöneticilerini uluslararası platformlarda saygıyla kabulleniyor.

Akın Aktunç’un çok anlaşılır bir dille ve bol fotoğraf kullanarak sunulan yayınında işte böyle bir belediyenin kuruluş, gelişim ve yaşam mücadelesi anlatılmaktadır. Kutlarım…

Üzerimde, “Lefkoşa Türk Belediyesi tarihinin alfabesi” izlenimini bırakan bu yayının, sadece bu belediyenin kimliğine ilgi duyanları değil, Kıbrıs sorununun köken nedenlerine ilgi duyanları da sarmalına alacağına inanıyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık