• 21 Aralık 2017, Perşembe 8:42
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Unutulmaz yıl dönümüne dair düşünceler…

Bugün, adına “Kanlı Noel” de denilen 21 Aralık 1963 trajedisinin 54’ncü yıldönümü…  Halkımız, ENOSİS cehenneminde yitirdiği değerlerini ve canlarını bir kez daha anarken, böyle bir günün ciddi bir düşünce platformuna dönüştürülmesinin de gereği vardır. Çünkü Kıbrıs Türk halkının milli varoluş direnişine ilişkin tarihin, yeni nesillere yeterince okutulmadığı bir yana, gerçekleri çarpıtmaya odaklanan nice yalan da ortalıkta kol gezmektedir…

Kıbrıslı Rumlarla Türklerin emperyalizmin oyununa getirilerek birbirleriyle 50’lerden itibaren kanlı – bıçaklı edildikleri iddiası çok yaygındır. Bu geçersiz iddia, sabıkalı Rum faşizmini masum, kandırılmış ve sempatik gösterme amacını içerir. Kıbrıs Türk halkını hiç güvencesiz o ENOSİS'çi, hâkimiyetçi, ırkçı, fanatik ve yayılmacı zihniyete teslim etmeye odaklanan tuzakçı bir tezdir bu…

Anglo - Amerikan siyasetlerinin hiç var olmadığı çok eski günlerde bile, örneğin Osmanlı yönetimi döneminde, Osmanlı'ya karşı ırkçı ENOSİS kalkışmalarında bulunmuş, bu uğurda piskoposlarını sehpaya göndererek onları “ebedi kahramanlar” haline getirmiş, Ada’nın İngiliz yönetimine geçmesinden sonra da aynı siyaseti tırmandırmış, o günlerde hiç milliyetçilik duygusu olmayan Müslüman Türkleri horlamaya, kesip biçmeye başlamış ve bu fanatik kışkırtmalarıyla Türk halkına ulusal bilinç kazandırmış ırkçı bir Rum Toplumu var karşımızda.

Bu bağlamda nice yaşanmışlıklar var. 1800’lü yılların başında Osmanlı Valisi Küçük Mehmet döneminde cereyan eden bir olay da bunlar arasındadır… ENOSİS için yapılan ayaklanmanın liderleri arasındaki Rum piskoposlarından biri “Köroğlu” namlı Türk ileri geleninin yakın dostudur. Köroğlu, idama mahkûm edilen dostunu kurtarmak için Girne Kalesi’nde girişim başlatır. Ne var ki o piskopos, “sizin başınız da belaya girmesin” gerekçesiyle bu kurtarma girişimini durdurur.

İşte bu durumdaki Türk halkını giderek milliyetçiliğe yönlendirecek olan, Türkleri de doğrudan hedef alan, daha sonraki o ENOSİS kampanyalarıdır…

                                               *             *             *

Asıl “böl ve yönet” taktiği, o dayanaksız tezlerle, 1878'den beri varoluş mücadelesi içinde olan, bu mücadeleye zorlanan Kıbrıs Türk halkını parçalamaya çalışmaktır.

Konjonktür geliştikçe, Anglo - Amerikan’ların da elbette ki Kıbrıs'ta namustan arınmış oyunları ve çıkarları olmuştur… Çünkü Kıbrıs oldukça stratejik bir ada. Ama onların bu emperyal oyunlarını argüman olarak göstererek halkımızı bu adanın yaşamsal stratejisinde söz sahibi olma hakkından hiç kimse dışlayamaz..

Rumlarla Türklerin ortak oldukları söylenir ya… Kıbrıs’ın son 600 yıllık tarihi boyunca hiçbir zaman öylesi ortaklıklar olmamıştır. Böylesi ortaklıkların belgesi varsa eğer, gösterilsin.

Yakın tarihin en büyük ortaklık denemesi 1959 Londra – Zürih Antlaşmalarıyla metazori kurulan Türk – Rum ortaklık cumhuriyetidir ki, işte onu da 54 yıl önce meşum AKRİTAS Planı’yla kanlı ve dehşetli biçimde başımıza yıktılar.

                                                               *             *             *

EOKA ile TMT'nin ABD tarafından kurulduğu iddiası da çok yaygındır. Bu da doğru diye yutturulmaya çalışılan klasik yalanlardandır. Evet, EOKA bir emperyalist kuruluştur. Ama düpedüz Yunan emperyalizminin kuruluşudur. Adayı, İngilizleri buralardan sökerek, Türkleri de temizleyerek Yunanistan’a ilhak etmek için oluşturulan kanlı bir terör örgütüdür EOKA…

TMT tarihini kuruluşundan itibaren, en ince ayrıntılarına dek ve iyice araştırarak herkesin iyi okumasını dilerim. TMT, EOKA saldırılarının yoğunlaşması ve onlarca Türk’ün öldürülmesi üzerine, 1957'de kimlikleri bilinen bir avuç Türk tarafından kuruldu ve Türkiye'deki hükümete ısrarla kabul ettirildi.

ABD kökenli bir darbeyle devrilen Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ise Yassıada'da Özel Harp Dairesi eliyle TMT'yi de içinde barındıran kontra - gerillayı kurmak suçlamasıyla yargılandılar. Devrim yönetimi de TMT'yi açığa almıştı. TMT’nin Ankara yetkililerinden Albay İsmail Tansu, o dönemi ve Mayıs 1960 devriminden sonra başlarına gelenleri “Aslında Hiç Kimse Uyumuyordu” adlı ünlü anılar kitabında çok net biçimde anlatır.

Devrimcilerin Kıbrıs’a gönderdiği asker kökenli Büyükelçi Emin Dırvana’nın esas görevlerinden biri, Kıbrıs’taki TMT’cileri bertaraf etmekti. Dırvana, dönemin Kıbrıs Türk Liderliğiyle bu yüzden restleşmişti. Türk liderliği EOKA’nın aktif biçimde var olduğunu hissediyor ve TMT’yi yaşatmak istiyordu.

                                                               *             *             *

Eğitime giden TMT'cilerin Ankara yakınlarındaki Zir askeri kampında ABD menşeli silahlar ve malzemelerle karşılaşmalarına ve sırf bu yüzden daha sonraları bunların içinden bazılarının TMT’nin “Amerikancı” olduğunu öne sürmelerine gelince...

Bir düşününüz lütfen:  50'lerde Türkiye ABD yardımları ve malzemeleriyle donatılmaya başlanmıştı. Türk askerlerinin üzerindeki üniformalar ve postallar bile ABD yapımıydı. Kore Savaşı, Marshall yardımları, NATO’ya katılım falan derken, hem askeri alanda, hem de ekonomi alanında Amerika Türkiye’ye hakim olmuştu... Türkiye’nin solcu Türk aydın yazarları ve şairleri Türkiye’nin o dönemini eserlerinde çok güzel anlatırlar. İyice okunmasını dilerim…

Amerika Türkiye’de böylesine bir hakimiyet sağlayınca, başka neyle karşılaşacaktı ki, TMT gerilla eğitimine giden gençlerimiz?

Peki bunları bir yana bırakalım: Direniş su yüzüne çıktığında TMT'cilerin düpedüz Sovyet malı, Kızıl Ordu'dan kalma Takarof marka silahlar kullanmalarına ne buyrulur? Türk direnişçilere Takarof’ları da mı Amerika vermişti?!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık