• 04 Şubat 2017, Cumartesi 9:48
AkayCEMAL

Akay CEMAL

1 günlüğüne sorunlara boş verin. ‘Hadi Eşek Günü’ne

İncir ipi gibi uzayıp giden Kıbrıs görüşmeleriymiş, tüp gaza yeniden zammış, asgari ücret tatminkâr mı, değil mi tartışmalarına bir günlüğüne boş verin ve ‘Hadi Eşek Günü’ne deyiniz…

O zaman kafanızı kurcalayan birçok sorunu bir günlüğüne de olsa bir kenara bırakacak, stres atacaksınız.

Sizlere her gün bu sütundan çeşitli konulara ilişkin görüş, düşünce ve önerlerimizi aktarıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde güncel bir konu haline geldiğinden Kıbrıs’ın ‘Hür eşekleri’ konusuna değinmiş ve derinliğine irdelemeye çalışmıştık… Aynı yazıda Kıbrıs’ın eşeklerinin, katır gibi güçlü, kuvvetli olduğuna işaret etmiştik.

Nitekim İkinci Dünya Savaşı sürecinde İngiliz ordusuna katılarak, başta Avrupa ve Afrika kıtası ile Ortadoğu ve Uzakdoğu olmak üzere; dünyanın farklı coğrafyalarında görev yapan ve Kıbrıs’ta genel olarak ‘Katırcılar’ diye bilinen insanların hikâyeleri geçen akşam Cumhuriyet Meclisi eski Başkanı Hakkı Atun tarafından Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Osmanlı Kütüphanesi’nde anlatıldı.

O dönemde İngiliz İdaresi’nin istemi üzerine Kıbrıs’tan çok sayıda katır ve eşek, Türk ve Rum sahipleri tarafından savaşlara götürülmüştü… Aynı programda ‘İkinci Dünya Savaşı ve İngiliz Ordusunda Katırcılar’ isimli bir kitabı bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser de bilgi verdi.

Hemen her mevsimde aç kalınca tarlalardaki ekinleri yiyen, bahçelerdeki sebze ve meyveleri silip süpüren eşekler, köylülerin şikâyetleri üzerine gündeme gelmekte, ondan sonra da unutulup gitmektedir. Halbuki bu konuda bölge halkının beklentilerinin yanı sıra, ‘Hür Eşeklerin’ her ülkeye nasip olmayan büyük bir turizm potansiyeli olduğunu kabul etmek gerek. Aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen KKTC olarak bu potansiyelden yararlanabildik mi?

Bu konuda pek çok kişi görüş beyan ederken, okurlarımızdan değerli dostum Yüksek Mahkeme eski Başkanı Taner Erginel, konuya ilişkin olarak bir yabancı uzmanın kendisine görüşlerini aktardığını ve bu görüşleri benimle paylaşmak istediğini ifade etti.

Söz konusu uzman, Karpaz’da hür eşeklerin yaşadığı bölgenin telle değil, duvarla çevrilmesi gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Bu hayvanlar bir başka ülkede yaşamış olsa, inanın bu yüzden ülkeye önemli miktarda gelir sağlar. Öncelikle köylülerin şikâyetleri dikkate alınarak, bölgenin duvarlarla çevrilmesi ve milli bir parka dönüştürülmesi gerekir. Doğal olarak burada su tesisatı ve onlarla ilgilenecek bekçi veya görevliler olmalıdır. Kabul etmek gerekir ki, oradaki hayvanlar, serbest kaldıklarından vahşileştiler. Ancak yemini, suyunu verdikten, bakımını yaptıktan sonra, onları turizm sektörüne kazandırmak zor değildir.

Hatta buranın milli bir parka dönüştürülebilmesi için eşeklerin yanı sıra, Kıbrıs’a özgü muflon gibi bazı hayvanları da orada barındırmak ve yerli halkın yanı sıra, turistlerin ilgi odağına dönüştürmek lazım. Kapıda girişte bilet kesilerek, hem hayvanların yiyecek masrafı, hem de oradaki görevlilerin maaşları karşılanabilir.

Milli parkı zenginleştirerek, bütün dünyanın dikkatini bu güzel ülkeye çekmek mümkündür. Elinizin altında böyle bir potansiyel varken, bunu değerlendirememek, Kıbrıs’a özgü bu hayvanları kaderine terk etmek, başıboş ve tehlike saçarcasına dolaşmalarına göz yummak üzücüdür.”

Evet; bunları dile getiriyor yabancı bir uzman… Aynı görüşleri paylaşan herhalde çok insanımız vardır. Ama önemli olan karar vermek ve bir yerden başlamaktır. İlgili bakanlıkların bir araya gelerek bu konuda ülke menfaatine karar üretmeleri bu kadar zor olmasa gerek. Öncelikle bu konuda esaslı bir çalışma yapmalı ve kırk yıllık ihmalkârlığın noktalanması lazım. Hür eşekler, ülkemizin ayrı bir zenginliğidir ve bunu değerlendirmek gerekir.

Bu düşünceleri sizlerle paylaşırken, Büyükkonuk Eko-Turizm Derneği’nin yarın Büyükkonuk’ta ‘Pine View Sosyal Tesisleri’nde düzenleyeceği ‘Eşek Günü’ bu yazdıklarımızı bir yerde teyit etmiyor mu? Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Büyükkonuk Eko-Turizm Derneği tarafından yürütülen Büyükkonuk Belediyesi’nin ‘Eşek Günü’nde özellikle çocuklar için eşek gezileri de düzenlenecek, birçok etkinlikler yer alacak.

Bu tür etkinlikler ülkede hayvan sevgisini aşılamak için de önemli bir fırsat oluşturuyor. Eşeklerin sadece televizyon ekranlarında görülebildiği günümüzde, çocukların onları canlı olarak görebilme, hatta üzerine binip gezme sevincini tahmin edebilirsiniz.

Ne olur bu potansiyeli turizm sektörüne kazandırmaya bakalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık