• 15 Aralık 2017, Cuma 8:33
AkayCEMAL

Akay CEMAL

10 gün önce uyarmıştık TMK çalıştırılmalıdır!..

Bundan tam 10 gün önce 5 Aralık tarihli yazımın başlığı “TMK konusundaki ciddi uyarılar dikkate alınmalı!” idi. Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından iç hukuk yolu olarak kabul edilmesi abur cubur bir olay değildi… Nitekim ‘Yağmuralan Derneği’ Başkanı Esat Mustafa, kısa bir süre önce konuya ilişkin görüşlerini medyada yansıtırken, ciddi kararlar almak gerektiğini dile getirmişti…

Esat Mustafa, KKTC’de bulunan Rum mülkleriyle ilgili talepler için etkin bir iç hukuk yolu oluşturmakta olan TMK’nın yaşatılması gerektiğini de ifade etti.

Söz konusu yazımızda şunları da vurgulamıştık:

“Kuzey’de taşınmaz mal bırakan Rumlardan Komisyona toplam 6376 başvuru yapılmış olmasına rağmen, bunlardan sadece 852’si dostane çözüm yoluyla, 25 tanesi de duruşma yoluyla çözüme bağlandı. Bu da komisyonun etkin bir şekilde çalışamadığının somut bir göstergesidir. Bu rakamlar, başvuruların sadece yüzde 14’ünün başarıyla sonuçlandırıldığını göstermektedir. Tabii ki finansal sorun başta gelmektedir. Ancak bu

TMK’nın çalıştırılmaması anlamına da gelmemelidir.”

Kuzey’deki Rum mülklerinin yasal bir şekilde Türkleştirilmesi amacıyla oluşturulan Komisyon’un, parasal kaynak yetersizliğinden dolayı uzun bir süreden beri karar alamaması sonucu, kuzeydeki mülkünü satmak isteyen çok sayıda Rum’un başvurusuna yanıt verilemedi. Bunun üzerine AİHM’e başvuran ve tazminat talebinde bulunan Kıbrıslı Rum Andrianis Yoannu haklı bulundu ve kendisine 7 bin Euro manevi tazminat ödenmesi karara bağlandı.

Rum yetkililer, kararı büyük bir başarı ve dönüm noktası olarak nitelerken, bunun komisyonun ‘etkisiz’ bulunması anlamına geldiğini ifade ettiler.

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen ise, AİHM’in son kararıyla Komisyon’un Rumların mülkiyet talepleri için etkili iç hukuk yolu olmaya devam ettiğinin onaylandığı değerlendirmesinde bulundu. Erkmen, taleplerin uzamasından dolayı söz konusu Rum’a manevi tazminat verilmesini kararlaştırdığını kaydetti.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı da, Komisyon’un işlerlik kazanabilmesi için ‘Şerefiye Vergisi’ ile ilgili yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay ise, TMK ile ilgili AİHM’de yaşanmaya başlayan sıkıntıların ciddiye alınması gerektiğini söyledi, uyarılarda bulundu ve bu konuda somut adımlar atılmasını istedi. Özersay, Komisyon için kaynak yaratmanın kaçınılmaz olduğunu vurgularken, kapsamlı ve adil bir çözüm olmadı diye ağlayıp sızlanmaktan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

Bir kez daha vurguluyoruz. Taşınmaz Mal Komisyonu son derece önemli ve ciddi bir mekanizmadır. AİHM tarafından ‘iç hukuk yolu’ olarak kabul edilmektedir. Barış Harekâtı’ndan bu yana 43 yıl geçti, Kuzey’de mülkü olan Rumların çoğu belki de hayatta değildir. Hayatta olanlar veya olmayanların varisleri, hiç olmazsa bundan sonra olsun hayatlarını istedikleri gibi düzene koymak için Komisyon’a başvurarak mülkünü satıp bedelini almak istemektedirler. İstekleri gayet makuldür ve AİHM de bundan dolayı Kuzey’de böyle bir mekanizma oluşturulmasına zamanında onay vermişti…

Ancak ne yazık ki, çeşitli nedenlerden dolayı böyle bir olanağı yeterince kullanamıyoruz. En başta gelen neden de parasal kaynak. Rum mülk sahibi satmak için başvuruda bulunuyor, ama bizim devlette yeterli para yok. Çünkü ‘Şerefiye Vergisi’ ile ilgili yasal düzenleme hâlâ yapılamadı. Bu yüzden de Türkiye ödeme yapmayı durdurdu. Halbuki KKTC olarak, sorumluluğumuzu ve de görevimizi yerine getirmiş olsaydık, Türkiye de kaynak aktaracak, böylelikle finans sorunu olmayacaktı… ‘Alan memnun satan memnun’ olacaktı…

Kuzey’de mülkü olan malını niye satmak istesin? Demek ki paraya ihtiyacı vardır ve mülküne döneceğine dair inancı yoktur. Çözüm olsa da, taşınmaz malına sahip olamayacağına kanaat getirdiğinden, ‘hiç olmazsa bir şekilde değerlendireyim” düşüncesindedir. Kim olsa aynını yapmaz mı?

Gerçekler bu şekildeyken, Komisyon’un çalışamaz hale gelmesi bizden kaynaklanmıyor mu? Demek oluyor ki, bunun çaresine bakıp, en kısa zamanda çalışır hale getirilmesi de KKTC’nin sorumluluğundadır. Bu konuda elimizi taşın altına koymazsak, kim koyacak? AİHM’de sıkıntılar daha fazla artmadan gereğini yerine getirmek zorundayız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek