• 20 Ekim 2017, Cuma 9:14
AkayCEMAL

Akay CEMAL

23 yıl sonra açılan bir okul: Pınarbaşı

Pınarbaşı (Kırnı) Anaokulu tam 23 yıl sonra önceki gün düzenlenen bir törenle açıldı. 15 öğrencili okulun bir de sorumlu öğretmeni var. Sevgi Karamustafa.

Bir heyecan ve coşku vardı törende. Miniklerin heyecanına veliler de ortak oldu, tüm köylü de! Gönyeli ve Ağırdağ’dan, Dağyolu’ndan gelen öğretmen ve öğrencileri de aynı heyecan sarmıştı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, daha önce okul olarak kullanılan binanın 4 yaş eğitim merkezi olabilmesi fikriyle yola çıktıklarını söyledi. Yasa gereği yerel yönetimlerin emlak vergilerinin yüzde 15’ini eğitime harcamakla yükümlü olduğunu ifade eden Berova, bazı yerel yönetimlerde bu konuda gerekli hassasiyeti göremediklerini kaydetti.

Berova, “Eğitimi, özellikle de okul öncesi eğitimi ileriki süreçlerde yerel yönetimlere devretmeyi planlayan merkezi hükümet olarak bu yıl yerel yönetimlerle ciddi temaslar yaptık” dedi.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de, çocukların Dikmen İlkokulu’na gidebilmek için karanlıkta uyandığını söyledi. Çelebi, halktan toplanan vergilerle 150 bin TL harcayarak okulun yenilendiğini belirtti.

Yüksel Çelebi’nin “Pınarbaşı Anaokulu, yerel yönetimle hükümetin bir araya geldiği tek organizasyondur” sözlerini yabana atmadan üzerinde önemle durmak gerek!

Avuç içi kadar bu ülkede en büyük eksikliklerden biri de, merkezi hükümetle yerel yönetimler arasındaki kopukluktur. İktidarda her kim olursa olsun, hangi siyasi parti veya partiler bulunursa bulunsun, yerel yönetimlerle işbirliği kaçınılmazdır. Bu, belediyeler için de geçerlidir.

“Bu belediye benim partimdendir, ama şu belediye benim partimden değildir” şeklindeki anlayış popülizmin ta kendisidir. Ülkeye hizmette rozeti ön plana çıkarmak yanlışlara oynamak demektir ki, böyle bir siyasetin de KKTC’ye hiçbir yararı yoktur.

Hükümetler de, siyasi partiler ve de belediyeler de avantaj temin edebilmek için çalışma yapabilirler. Bu da gayet doğaldır. Ancak iş vatandaşa hizmete geldi mi, rozet ortadan kalkmak, makam odasındaki masanın çekmecesine konulmalıdır. Konulmadığı takdirde haksızlıklara dur denilemediği gibi, ülkeyi kemiren, kamplaşmalara neden olan popülizmin boyutları da artmaktadır.

Nüfus oranına göre, KKTC’de 28 belediyenin fazlalığı yetkililer dahil, herkes tarafından kabul görmektedir.

Azaltma yönüne gidilecekti… Ne zaman?

Yerel yönetimlerin de kendilerine göre, bulunduğu bölgeye göre sorunları vardır. Geliri iyi olanlar, olmayanlar vardır. Bölge halkına hizmet verebilmek için çırpınıp duran, ancak imkansızlıklar nedeniyle gerekli hizmeti tam olarak veremeyen, sözlerini tutamayan, personelini bile ödemekte zorluk çeken yerel yönetimler vardır.

Hizmette yetersiz noktaya gelindiğinde Türkiye’nin imdada yetiştiğini de biliyoruz. Yeter ki yararlı projeler ortaya konulsun.

Köylerin, kentlerin pek çok sorunları vardır. Bunların çözümü merkezi hükümetle yerel yönetimlerin bir ahenk ve işbirliği içerisinde koordineli bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Mesela; “Bu köyün yolu yapılacak, diğer köyün yolu ise yapılmayacak” düşüncesi yanlıştır ve böyle bir zihniyet çağdışı kalmış bulunmaktadır.

Yine vurguluyoruz. Bu ülkenin gelişmesi, kalkınması, refah düzeyinin artırılması ve insanlarımızın yüzünün gülmesi için hükümetlerle belediyelerin koordineli çalışması ve sıkı bir işbirliği içinde olması kaçınılmazdır, zorunluluktur.

Örneğin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı kabul etmek gerekir ki, en zor bakanlıklardan biridir. Öğretmen, öğrenci ve okulların yığınla sorunu vardır. Okulların eksiklikleri, binaların her yıl restorasyonu büyük sorundur. Bakan Berova’nın sözü edilen ve benzeri sorunların üstesinden gelebilmek için gecesini gündüzüne kattığını tahmin edebiliyoruz. Ancak yerel yönetimlerle işbirliğine gidilerek bazı sorunların çözümünün mümkün olduğunu da görüyoruz.

İşte bunun en somut örneği Pınarbaşı köyünde 23 yıl sonra bir okulun açılması ve o çocukların, velilerin ve köy halkının sevindirilmesidir, umutlu kılınmasıdır.

Dikmen Belediyesi ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın işbirliği sayesinde Pınarbaşı’nda bir eser yaratıldı. Bundan örnek alınarak benzeri işbirliğinin tüm belediyelerle hükümet arasında gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesi KKTC’nin yararınadır. Ben, sen, o yoktur. Bu ülke hepimizindir…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık