• 01 Ağustos 2017, Salı 12:47
AkayCEMAL

Akay CEMAL

3 yıldönümü ve bundan sonraki ciddi adımlar…

Bugün, 1 Ağustos tarihi bir gün… Her ülkenin, her milletin tarihinde önemli günler vardır. Bunlar daha çok kurtuluş ve bağımsızlık günleridir. 1 Ağustos’un anlamı da bizim için bir başkadır.

Bugün Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşunun 59’uncu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) kuruluşunun 41’inci ve Kıbrıs’ın fethinin 446’ıncı yıldönümüdür.

Kıbrıs Rum yer altı örgütü EOKA, 1 Nisan 1955’te Ada’yı Yunanistan’a bağlamak ve ENOSİS’i gerçekleştirmek amacıyla harekete geçtiğinde önce İngilizleri, sonra da Türkleri hedef almıştı… Halkımız can derdindeydi. Türkler üzerindeki baskı, tehdit ve şantajlar giderek artarken, halk küçük ve karma köylerden göç etmek zorunda bırakılmıştı… EOKA, Ada’nın her yanında terör estirirken, Kıbrıs Türkü de kendi olanaklarıyla başının çaresine bakmak zorundaydı…

O günlerde, ne Barış Kuvvetleri, ne de Güvenlik Kuvvetleri vardı… Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı da anlaşmalar uyarınca 1960’ta Ada’ya ayak basmıştı… Henüz garantörlük de yoktu.

Köylerde ve kentlerde koşulların elverdiğince önlemler alınırken, bir takım örgütlerin oluşturulması kaçınılmazdı. ‘Kara Çete’, ‘Dokuz Eylül’, ‘Volkan’ derken, daha düzenli, disiplinli bir mukavemet örgütüne şiddetle ihtiyacın bulunduğu günlerden geçiyorduk.

Yunanistan’dan gönderilen silahlarla donatılan EOKA milisleri Türklere aman vermiyordu. Kıbrıs’ta akan Türk kanına Türkiye’nin seyirci kalması da beklenemezdi. Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve Osman Örek’in, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu nezdinde haklı girişimleri en nihayet olumlu karşılık bulmuş, Özel Harp Dairesi konuya el atmış, Daniş Karabelen Paşa’nın direktifiyle Türk Mukavemet Teşkilatı vücut bulmuştu…

Türk Mukavemet Teşkilatı, dişe diş, göze göz mücadele etti EOKA ile. Ortak ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasına rağmen, Rum liderliği ENOSİS’i bir kenara bırakmış değildi. Bu nedenle 21 Aralık 1963’te ‘Kanlı Noel’ diye bilinen ‘Akritas Planı’nı devreye koydular. Amaç, 1 Nisan 1955’te başlatılan ve yarım kalan işlerini tamamlamak ve yine silahla sonuca ulaşmaktı. 1974’e kadar süren varoluş mücadelesi çok çetin geçmiş ve TMT var gücüyle Türk bölgelerini korumaya çalışmıştı. Rumlar, Yunan birliklerinden takviye almalarına rağmen, örgütün bu denli direnç göstereceğini tahmin etmemişlerdi…

Mücadele 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’na kadar devam etti. İki yıl sonra da, 1Ağustos 1976’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın oluşturulmasıyla görevini devretti. Kısaca GKK diye bilinen Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, o günden bu yana görevini şanla şerefle sürdürmektedir.

Zaman zaman TMT ile ilgili olarak bilinçli veya bilinçsiz, kasıtlı veya kasıtsız bazı eleştiriler olmaktadır. Örgüt içinde bazen disiplin sınırlarını aşanlar olduğu gibi, görevlerini istismar edenler de olmadı değil. Ancak ferdi davranışlar yüzünden tüm TMT’yi suçlamak da haksızlıktır. Dünyada her örgüt içinde birkaç tane ‘çürük elma’ çıkmaktadır. Bu tür kişisel davranışların olumsuzluklarıyla TMT’yi zan altında bırakmak mümkün olmadığı gibi, gerçeklerle de bağdaşmamaktadır.

Evet; bugün üç yıldönümünü birlikte kutluyoruz. Güvenlikle ilgili çeşitli dönemlerde şekillenen yapılanmalardan sonra, Türkiye’nin müdahalesiyle birlikte, Türk askerinin adaya ayak bastığı günden itibaren bu topraklardaki güvencemiz pekiştirilmiş bulunuyor. Bu bakımdan bundan sonraki adımlar ekonomik kalkınma, gelişme ve refahı artırmak için atılmalıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Askeri zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırıldığı takdirde bir anlam ifade etmektedir.”

Artık müzakere süreci ile de kafa yormamak lazım. ‘O bunu söyledi, şu tersini savundu’ gibi söylemlere de ayıracak zamanımız yoktur. Çözüm olsa da, olmasa da Kıbrıs Türk halkı kendi devletinin çatısı altında, Türkiye’nin güvencesinde yaşamını sürdürmekte kararlı olduğuna göre; planlı, programlı çalışmalara her zamankinden fazla ihtiyaç vardır.

Turizm bu sezon kötü değildir. Daha da geliştirilmesi ve yan sektörlerin de bundan yararlanması durumunda hem yerel üretime katkı sağlanabilir, hem de yeni istihdamlar yaratılabilir.

Toplumda nice projeleri başarıya ulaştırabilecek yeterli potansiyel vardır. Önemli olan bu potansiyeli harekete geçirebilmek… Nice projelere ayrılan paralar, çoğu zaman ciddi çalışma olmaması nedeniyle ve sürenin de dolmasıyla geri dönmektedir. Yazık olmuyor mu?

Gerek kamuda, gerekse yerel yönetimlerde planlı ve programlı icraata, daha bilinçli, seri ve disiplinli çalışma temposuna gereksinim vardır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık