• 26 Nisan 2018, Perşembe 8:22
AkayCEMAL

Akay CEMAL

AB, 25 Nisan 2004’te ‘Mafiş kurban’ demişti

Niye biz de Annan Planı’nın referanduma sunulduğu 24 Nisan 2004’ün 14’üncü yıldönümünde bir şeyler yazmayalım? Yerin göğün inlediği, bazı arabaların bagajlarında taşınan dolarların, Euroların bir yerlere götürüldüğü, meydanların insan kalabalığını sığmadığı, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a barra çekildiği, özetle emperyal güçlerin borularının öttürüldüğü o günleri unutabilmek ne mümkün!

   Annan Planı referandumu için söz konusu tarihte yapılan oylamada Kıbrıslı Türkler yüzde 64.91 oranında ‘evet’ derken, Kıbrıslı Rumlar da yüzde 75.83 oranında ‘hayır’ demişti… Hayır diyen Kıbrıslı Türklerin oranı yüzde 35.09, evet diyen Rumların oranı da yüzde 24.17 idi.

   Rum siyasi partilerin yayınladıkları bildirilerde “Hayır dedik, Helenizmi kurtardık” diye görüş beyan ederken, Rum Yönetimi eski başkanlarından Yorgo Vasiliu da, tarihi itirafında, AKEL’in referandum öncesi 180 derece dönüş yaptığını ifade etti. Bizde ise CTP, yayınladığı bildiride, verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirtti. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Annan Planı’nı ‘Anglo-Amerikan Planı’ diye tanımlamıştı…

   Evet; o günlerde Kıbrıslı Türklere verilen sözleri ne BM yerine getirdi, ne de AB! Getiremezlerdi, çünkü plan emperyal güçlerin planıydı. Kıbrıslı Türklerin evet oyuna karşı, Kıbrıslı Rumların hayır oyu kullanacağını Mısır’daki sağır sultan duyduğuna göre, onlar hayda hayda duymuşlardı…

   Allah rahmet eylesin, Saffet Anibal’ın ‘Yes be annem’ sözü sanki de o günlerde slogan haline gelmişti…

Planın hazırlanmasında rol alanlar, gerçekten bu sorunun çözümünü arzu ediyorlar mıydı, yoksa daha uzun süreli amaçları uğruna bunu bir basamak olarak mı kullanacaklardı?.. Nitekim öyle oldu ve dönemin Türkiye Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan, “Beni de kandırdılar” demek durumunda kalmıştı…

   Kimleri kandırmadılar ki? Bu halkın bunları unutması mümkün mü?

   “Rumlar hayır, siz evet derseniz, ambargolar, izolasyonlar kalkacak, uluslararası hukuk içinde yerinizi alacaksınız” dediler. Dilin kemiği yok ya; daha ne vaatlerde bulundular…

   Sonuçta, Kıbrıs Rumlarını Avrupa Birliği’ne (AB) alarak ödüllendirdiler, Kıbrıslı Türklere verilen sözleri de yerine getirmediler. Arap, hurmadan iner inmez ‘Mafiş kurban’ demişti ya, aynen öyle! Nasıl olsa dere geçilmişti… Rum tarafının istemi doğrultusunda ambargolar, Kıbrıslı Türkler dize getirilinceye kadar sürecekti… AB dediğiniz, Rumlara ya da anaları Yunanistan’a kafa mı tutacaktı? Arkada daha başka güçler de vardı ve sonucun böyle olmasını istiyorlardı… Bir diğer istekleri de, Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin yerine getirilmemesi!..

   İşte o aşamadayız. Onlar, İran’a, Rusya’ya veya Kuzey Kore’ye ambargo uygulayabilir. Çünkü onlarla büyük sorunları olabilir. Ama şu küçücük KKTC ile ne sorunları vardır? Tavuklarına mı kış dedik? Bu toplum insan gibi yaşamayı hak etmedi mi? Yıllardır ensemizde boza pişiren emperyal güçler, istedikten sonra bir çırpıda ambargoları kaldırırlar ve izole edilmişlikten kurtulabiliriz. Sıkboğaz ettikleri sürece bu toplum AB’den daha da uzaklaşmaktadır. Yapılan haksızlık ve adaletsizliği sorgulamaktadır. Çünkü dünyada çok kandırmaca olmuş, ancak böylesi görülmemiştir.

   “Siz yeter ki evet deyin, biz Rumlara yapacağımızı biliriz” gibilerinden verilen sözlere biz o günlerde de inanmamıştık… Kıbrıs Türk halkına ve de Türkiye’ye karşı hazırlanan tuzakların farkındaydık. Bizim gibi daha niceleri aynı görüşteydiler.

   Hele o kalabalıklar toplandıkça, onları görmek için Güney’den gelen bazı ülkelerin diplomatlarını ellerini nasıl ovuşturduklarını da gördük. İçlerinden “Şu 24 Nisanı atlatalım da gerisi Allah kerim” diyorlardı…

   Aradan 14 yıl geçti. Yıllar su gibi akıp gitti. Ama belleklerde o fırtınalı günlerin anıları kaldı, tarihe not düşüldü. Ondan sonra çıkıp da kimileri “Evet demekte pişman değiliz” savunması yaparken, kimileri de “Evet dedik de ne oldu?” sorusunu sordu. Hâlâ da soruyorlar.

   Annan Planı öldü, gitti; ancak tartışması hâlâ sürüyor. Öyle bir yer etti ki, daha yıllarca süreceğe benziyor. Ta ki, dış güçler bir başka plan hazırlayadursun!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık