• 02 Ekim 2017, Pazartesi 8:39
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Akdağ’ın çizdiği yol haritası tek çıkar yoldur!

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, hepimizin bildiğini resmen açıkladı: Kıbrıs’ta tarihi çözüm fırsatı kaçtı!

Neydi olacağı? Tam 50 yıldır Kıbrıs Türk halkını müzakere masasında oyalayan gelmiş geçmiş Rum liderleri arasında bir anlaşmaya imza atabilecek olan bir siyasetçi henüz anasından doğmamıştı ki! Nitekim Guterres de, fırsatın kaçırılmasının nedenini güven eksikliği ve irade yetersizliğine bağladı.

Siyasi gözlemciler, Guterres’in, ‘siyasi irade eksikliği’ diyerek, Rum tarafını işaret ettiğini vurguladılar.

Doğrusu da o değil mi?

Bir süreden beri ne diyorduk? Mademki onlar bir çözümde yoktur, takmıyorlar ve çizdikleri yol haritasına göre yürümeye devam ediyorlar, Kıbrıs Türk tarafı olarak, bizim de kendi yolumuza devam etmemiz kaçınılmazdır. Bir 50 yıl daha naz niyaz çekecek halimiz de yoktur. Yürüyeceğimiz yolda yorulsak da, düşüp kalksak da vardır bir yardımcı olacak, el uzatacak olan. O da anavatan Türkiye’dir.

Zaten yol haritası da belirlenmedi mi? Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “KKTC’de milli geliri 30 bin dolarlar seviyesine getirdiğimizde zaten çözüm kendiliğinden gerçekleşir” dedi ve şunları da ekledi:

“Kıbrıs sorununu çözümsüzlüğe mahkûm ettikleri takdirde Kıbrıs Türkü’nün kalkınmayacağı, dolayısıyla dayatmalara razı olabileceğini düşünen Rumlar, artık KKTC ve bu ülkenin kurulduğu toprakların çok daha hızlı ilerleyeceğini görmeliler. KKTC’de su var. İnşallah önümüzdeki yıllarda ucuz elektrik de gelecek. Doksan binin üzerinde öğrenci bulunuyor ve turizm iyi. Yakında çok güzel bir hastane olacak. Rumlar, bu kadar güzel bir ülke ile münasebetlerini düzeltseler daha faydalarınadır, ”

Prof. Dr. Akdağ’ın ne demek istediğini anlayan anlar.

Ancak Rumlara olduğu kadar, bizim yöneticilere de gerekli mesajlar verilmedi değil. Örneğin Ekonomik Programın gözden geçirilmesi toplantısında, Akdağ  “78 faaliyetten 10’u tamamlanmış… 22 faaliyette ilerleme sağlamışız. Ancak 46 faaliyette henüz arzu edilen ilerlemeyi sağlayamamışız. Bu istediğimiz şey değil. Mesafe almışız ama çok daha hızlı ve etkin bir şekilde ilerlememiz gerekiyor” dedi.

Biz Sayın Recep Akdağ’ı geçmişteki icraatlarından ‘iş bitirici’ bir Bakan, bir Başbakan Yardımcısı olarak tanırız. Başkent Lefkoşa’da küçük bir kasabayı andıran modern bir hastane inşaatına karar vermesi de bundandır. Bu nedenle KKTC’deki sağlık hizmetleri ayağa kaldırılacak, mükemmel bir seviyeye getirilecek.

Böyle olmasına rağmen KKTC ayağında yapılması gerekenler yapılmazsa, bu hedeflere ulaşabilmek mümkün değildir. Öncelikle yarım bırakılan işlerin tamamlanması, altyapıların bitirilmesi ve reformların yapılması gerekmektedir. Sulama projesinin Kuzey Kıbrıs’ın en ücra köşesine varıncaya kadar her yere götürülmesi şarttır.

Bu bakımdan geç kalan kamu reformunun gerçekleştirilmesi için daha fazla zaman heba edilmemeli, Recep Akdağ’ın önemle işaret ettiği gibi, bürokrasi çarklarına takılıp kalınmamalı!

Bu konuları defalarca yazdık, dile getirdik. Hele KKTC’deki bürokrasiyi mübalağasız belki de 500 defa gündeme taşıdık ve eleştirdik. Globalleşen dünyada bürokratik engeller ortadan kalkarken, bizim hala bürokrasi ağı içinde çırpınıp kalmamız kabul edilebilir değildir. Bir yerde Sayın Akdağ’ın verdiği mesaj da budur.

Sonuçta yapılması gereken o kadar çok şey vardır ki, daha fazla savsaklamadan askıdaki sorunları çözüme kavuşturmak gerek.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği ve geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da atıfta bulunduğu, muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmenin yolu da planlı çalışma, kalkınma ve her bakımdan gelişmeden geçer. Çok çalışmak, üretmek, altyapıları tamamlarken, gerekli reformları da yapmakla hedefe ulaşmamak için ne bir neden kalır, ne de bir engel!

Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın belirli bir düzeye ulaştıktan sonra, çözümün kendiliğinden geleceğini vurgulaması çok şeyler ifade etmektedir. Kısacası, Rum tarafının keyfini bekleyecek değiliz. Bunca yılımızı çalanların peşinden gözü kapalı bir şekilde tekrar gidecek de değiliz.

Yol haritamız da çizilmiş bulunmaktadır. Türkiye Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın, burada gerçekleştirdiği gerekli temaslardan sonra çizdiği yol haritası tek seçenek ve tek çıkar yoldur.

Bu yolda emin adımlarla ve sağa sola sapmadan, Rum tarafının olası timsah gözyaşlarına da aldırmadan yürümek hayırlısıyla KKTC’yi ve insanımızı düzlüğe, aydınlığa çıkaracaktır! Kolay gelsin diyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık