• 17 Kasım 2017, Cuma 8:56
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Akdağ’ın mesajları ve Ada’da kıtalı gibi yaşayabilmek…

Eskiden bu ülkede kaç tane otelimiz vardı? Türklere ait hava ve deniz limanları var mıydı? Üniversite var mıydı? Şimdilerde neyimiz yok ki! Toplum ekonomisine önemli katkı koyan 16 üniversite, yüz bini aşkın öğrenci… Turizm sektöründe her şeye rağmen bir hareketlenme… Tüm bunlar gelecek için umut vericidir.

Barış Harekâtı’ndan bu yana geçen 43 yıl içinde az mesafe alınmadı bu ülkede! En önemlisi ‘Anamur suyu’ geldi bu topraklara. Türkiye’nin sayesinde. Önümüzdeki dönemde elektrik de gelecek. Birileri istemese de!

Rum tarafının da hazmedemediği bunlar değil midir?

Üstelik bu başarılar inatla sürdürülen insanlık dışı ambargolara rağmendir. Ne diyor Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı? : “Kıbrıs Türk tarafının izolasyonlar altında yaşatılmasının hiçbir mazereti kalmadı.“

KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıldönümü törenlerine katılan Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ da, KKTC’nin kalkınması ve sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşturulmasının Türkiye’nin öncelikli hedefi olduğunu, Kıbrıs Türkünün refah ve huzuru için Türkiye’nin elinden geleni yapmaya devam edeceğini ifade etti.   Akdağ, ‘ekonomik işbirliği ve kalkınma programlarıyla’ kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolara çıkarılmasının başarılabileceğini kaydetti.

Duymak istediğimiz işte bunlardır. Bu mesajların iyice algılanması ve seçimden sonra işbaşına gelecek olanların bu doğrultuda topluma, KKTC’ye hizmet etmesi esas görev olmalıdır.

Ülkemizde özel sektörün ne denli başarılı olduğu ortadadır. Arkadaşımız Ceren Özbil, vergi listesinde önde gelenlerle konuşarak görüşlerini aktarmaktadır. Bürokratik engeller aşıldıkça ve özel sektörün önü açıldıkça daha nice başarılara imza atılacağı bilinmektedir. Örneğin KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıldönümünde Yakın Doğu Üniversitesi’nde iki görkemli açılış gerçekleşti ki, bu eserlerin önünde şapka çıkarmak gerek. Bin kişilik İrfan Günsel Kongre Merkezi ile 10 katlı Sağlık Bilimleri Fakültesi binası topluma büyük bir kazançtır.

Nitekim 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, esprili konuşmasında “Biz açılış ve temel atma törenlerine gelmekten yorulduk, Suat Bey bu yatırımlardan yorulmadı” dedi ve KKTC’de atılan her temelin devletin temelini güçlendirdiğini ifadeyle, ülkedeki istihdam sorununun bu gibi yatırımlarla çözüleceğini söyledi. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ülkede sağlık politikasının geliştirilmesi gerektiği üzerinde dururken, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da, özel ve kamu sağlık sisteminin ayrılmaz bir bütün olduğunu, sağlıktaki gelişmeler ışığında birçok hastanın yurt dışına gitme zorunluluğunun kalktığını belirtti.

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel de, ülkeye kök salmak için 39 yıldır yatırım yaptıklarının altını çizdi, milli değerleri korumayı görev bildiklerini, bu değerlerle ülkeyi daha ileriye götürmeye çalıştıklarını söyledi. Günsel, devletin ambargolara rağmen güçlendiğini, YDÜ olarak ülkenin ekonomik, kültür ve sağlık hayatına katkı koyduklarını vurguladı.

İrfan Günsel’in konuşmasını henüz okumadan, biz de yukarıda ambargolara rağmen KKTC’de nice başarılara imza atıldığından söz etmiştik…  Esasında Sağlık Bakanı’nın sözlerinden hareketle, sağlıkta ve hemen her alanda kamu ile özel arasındaki rekabetin kalitenin artmasında çok önemli bir etken olduğunu kabul etmek gerek. Topluma kazandırılan göz kamaştırıcı bu bina, inanıyoruz ki, nice eksikliklerin ve ihtiyaçların giderilmesini sağlayacaktır.

Suat Hoca’nın ‘Adalı olup da kıtalı gibi yaşamak’ sözü meşhurdur. Geçenlerde benzeri bir sözü Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ da telaffuz etmişti… Tam olarak aklımda değil, ancak Ada’da yaşamanın, dünya nimetlerinden yararlanılamayacağı anlamına gelmediğini ifade etmiş, Türkiye’nin Ada gerçeğini dikkate alarak katkılarını sürdüreceği mesajını vermişti…

Acil durumlarda hastaların geçmişte neler çektiklerini biliyoruz. Ada olması hasebiyle hava ulaşımında nice sorunların yaşandığını, hastaların ve ailelerinin nasıl perişan olduklarını da biliyoruz. Yıllarca bu sancılar çekildi. Ta ki modern YDÜ Hastanesi kuruldu. Sayın Akdağ, yeni hastane ile Kıbrıs Türk halkının sağlık hizmetlerinden daha kolay faydalanabileceğini belirtti. Sucuoğlu’nun vurguladığı gibi, özel ve kamu sağlık sistemi bir bütündür.

Ve KKTC’yi daha ilerilere taşıyan her proje ve her eser bir değerdir, istihdam kaynağıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık