• 06 Mart 2017, Pazartesi 8:02
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Akdoğan’lı Afksentiu Rum Meclisi’nde anılırken…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ‘Kötülüklerin anası’ diye tanımladığı ENOSİS kararına ilişkin tartışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Hem Kuzey’de, hem Güney’de!.. Kısmen de olsa, Türkiye’de ve Yunanistan’da da…

ENOSİS, Ada’nın Yunanistan’a ilhakı, Yunanistan’la birleşmesi, tek bir bayrak (Yunan bayrağı) altında Rumların egemenliğinde yönetilmesidir.

Ada Türkleriyle gerçekleştirilen ortaklık ve oluşturulan ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk ‘Cumhurbaşkanı’ olan Makarios’un ‘Başpiskopos’ unvanını alması üzerine, 1950 yılında Ada’da ‘ENOSİS Plebisiti’ (referandum) düzenlenmiş ve Rum halkının yüzde 96’sı ENOSİS lehine oy kullanmıştı…

Aradan bunca yıl geçmesine ve de Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve barışçı bir çözüm bulunması için iki taraf arasında müzakerelerin sürdürüldüğü bir ortamda, ENOSİS plebisitinin Rum okullarında anılması – kutlanması konusunda Rum Meclisi’nin geçenlerde almış olduğu karar, görüşme sürecine ağır bir darbe indirdi ve görüşmelerin berhava edilmesine neden oldu.

Nitekim Rum Dışişleri eski Bakanı ve Rum müzakere grubu üyesi Eratu Kozaku Markulli, Rum Devlet Radyo ve Televizyonu RİK’e yaptığı açıklamada, Rum Meclisi’nin kararının, müzakerelere yönelik mini bir darbe olduğunu ifade etti.

Güney Kıbrıs’taki siyasi partilerden DİKO, EDEK, Çevreciler ve Dayanışma Hareketi yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, Markulli’nin sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirttiler ve geçen defa da yaptığı açıklamayla ‘Akıncı’nın yüzde yüz haklı olduğu’ şeklindeki sözlerini anımsattılar.

Kıbrıs sorunu açısından bu aralar her taraf toz duman içinde! BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de şaşırmış vaziyette… Cumhurbaşkanı Akıncı ile 3 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi ve müzakereler konusunda gelecek haftaların belirleyici olacağını söyledi. Eide, müzakerelerin gidişatına ve adanın kaderinin, yani adanın ‘yeniden’ birleştirilip birleştirilmeyeceğine gelecek haftalarda karar verileceğini kaydetti.

Özel Danışman ‘umutsuz vaka’ gibi konuştu… Yani ‘Ölme eşeğim ölme, arpa saman çıkacak’ türünden!

Eide’nin ‘Önümüzdeki haftalar’ dediği ne ki! O günlerde artık Güney’de seçim kampanyaları başlar, toz duman daha da yoğunluk kazanır. Bir başka deyişle ‘Kim kime dum duma.’

Biz yine de Eide’ye ‘Allah kolaylık versin’ diyoruz.

Beri yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, iki taraf arasında BM gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri devam ederken, Rum Temsilciler Meclisi’nin okullarda “ENOSİS’in kutlanması’ kararı almasını adadaki çözüm çabalarının ruhuna aykırı bir tavır olduğunu söyledi. Akıncı, “Rum tarafı, KKTC’nin siyasi eşitliğinin simgesi olan hususlarda tutuk davranıyor ve karşı tavır belirliyor. Biz, Rum tarafı ile siyasi eşitlik temelinde yeni bir otaklık istiyoruz” dedi.

Rum tarafından kaynaklanan tüm bu olumsuzluklar müzakere süreci üzerine kâbus gibi çökerken, en ünlü EOKA’cılardan Grigoris Afksentiyu’nun Rum Meclisi’nde anılmasına ne gerek vardı? Heykelinin bulunduğu mekânda anılamaz mıydı? İlla ki Rum Meclisi oturumunda mı anılmalıydı? ENOSİS plebisitinin Rum okullarında kutlanmasına ilişkin Meclis kararından sonra, aynı mecliste böyle bir anma yapılması, Türk tarafını tahrik anlamı taşımıyor mu? ENOSİS’le ilgili tartışmalara tuz-biber ekmez mi?

Aslen Lisi (Akdoğan) köyünden olan Grigoris Afksentiu, Ada’yı Yunanistan’a ilhak etmek ve ENOSİS’i gerçekleştirmek amacıyla 1 Nisan 1955’te kurulan EOKA tedhiş örgütünün ikinci adamıydı… EOKA lideri Grivas’ın sağ kolu ve yardımcısıydı… Çok sayıda İngiliz askerinin öldürülmesinde parmağı vardı ve sömürge idaresince başına ödül konmuştu…

En sonunda Trodos Dağları’ndaki Maşera Ormanı’nda bir mağarada kıstırılmış ve çatışma esnasında öldürülmüştü…

Diyecekiniz ki, biz de örneğin Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) ilk Bayraktarı merhum Rıza Vuruşkan’ı, bu arada merhum Kenan Çoykun’u anmıyor muyuz? Doğrudur. Ancak Cumhuriyet Meclisi’nde değil! Kaldı ki, Akıncı’nın dediği gibi, tüm kötülüklerin anası ENOSİS’tir ve bunu gerçekleştirmek amacıyla kurulan örgüt de EOKA’dır. Bu tedhiş örgütünün Ada’da felaketlere yol açtığı bir dönemde, Kıbrıs Türkü eli boş mu kalacak, EOKA’ya karşı direnmeyip, ENOSİS’in amacına ulaşmasına omuz mu verecekti?

Özetle ENOSİS hedefinde bir EOKA olmasaydı, TMT de olmayacaktı… Nasıl ki, 15 Temmuz Cunta darbesi olmasaydı, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı da olmayacaktı… Bunları iyi belleyelim.

Tek neden ve tüm kötülüklerin anası ENOSİS!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık