• 18 Ekim 2016, Salı 9:06
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Akıncılar yolu çok geç kaldı, ama gene de varsın olsun…

Birkaç gün önce emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel ile şöyle bir Akıncılar’a (Lurucina) kadar uzanalım dedik. Hani halk deyimiyle ‘kıyıda köşede’ kalmış, gelmiş geçmiş iktidarların ihmaline uğramış köye arada bir de olsa uğramamak olur mu? Bir dostun ısrarlı daveti üzerine gitmiştik…

Ne durumda olduğunu, neler olup bittiğini, yol ile ilgili yeni bir gelişme olup olmadığını doğrusu merak etmiştik. Çünkü son zamanlarda birbiri ardına verilen demeçler, yapılan açıklamalardan sonra Ercan bağlantılı yeni yol gündeme iyice oturmuştu…

Gerçekten de Ercan Havaalanı’nın doğusunda müthiş bir faaliyet vardı. Toz duman içinde toprak taşıyan kamyonların biri gidiyor, öteki geliyor; buldozerler harıl harıl çalışıyordu… Her ne kadar bu hummalı faaliyet havaalanı için olsa da, dolaylı olarak Akıncılar yolunun hazırlıkları içindi de aynı zamanda.

“Kestirmeden bir yol olsaydı, şimdiye çoktan varmıştık Akıncılar’a” diye de arada bir mırıldanıyorduk…

En nihayet karşımızda ünlü Armağan Tepe’yi gördük. 1990’lı yıllarda Rum kadınların sınır eylemleri nedeniyle çok hareketli saatlere tanık olmuştu oraları… Türk kadınların karşı eylemi sonucu Rum kadınlar geri çekilmek zorunda kalmış ve Armağan Tepe’yi işgal hareketi son bulmuştu…

Orada Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’tan bir de demeç almıştım… Armağan Tepe, Rumların Lefkoşa-Larnaka eski anayoluna hakim bir noktada.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Akıncılar köyünü KKTC’deki diğer köyler gibi serbest biçimde ulaşılan bir konuma getirecek yeni yolun yapımına yarın başlanacağını açıkladı.

Akıncılar’ın yıllardan beridir kimlik ibraz edilmek suretiyle askeri bölge içerisinden ulaşılan bir köy olduğuna dikkati çeken Dürüst, yapımına başlanacak yolla Ercan-Akıncılar arasının 4.2 kilometre, yol genişliğinin ise 8 metre olacağını belirtti. Bakan, Ercan’dan Kırklar köyüne olan mesafenin yaklaşık 600 metre olacağını, projenin toplamda 5 kilometre, bedenlin ise 4 milyon TL olacağını kaydetti.

Başlamak bir işin yarısının tamamlanması demektir. Bu nedenle projenin en kısa sürede tamamlanacağını ve hem köylünün, hem de Akıncılar’ı ziyaret edecek olan vatandaşların rahatlayacağını umut ederiz.

Barış Harekâtı’ndan bu yana 42yıl geçmesine ve de çok geç kalınmış olmasına rağmen, yine de ‘Geç olsun da güç olmasın’ diyerek teselli bulmaktan başka ne yapılabilir?

Akıncılar yolu üzerine çok yazılar yazdık, televizyon programlarında çok mesajlar verdik. Gündemden düşürmemeye çalıştık. 42 yıl gibi sürenin çok uzun olduğunu ve söz konusu yolun çoktan yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdik.

Dış ülkelerden ve özellikle Londra’dan gelen Akıncılar kökenli soydaşlarımızın bazen atalarının doğduğu köye giremediklerini, bazılarının da gerekli işlemleri yaptırarak köye girdiklerini ve duygusal anlar yaşadıklarını anlattık.

Evet; Akıncılar gerçekten yılların ihmalini üzerinden atamayan bir köyümüz. Bir serhat köyü… Barış Harekâtı’ndan sonra çoğu Akdoğan’a (Lisi) yerleşmiş… Başka bölgelere yerleşenler de var. Bu şekilde köy de deyim yerindeyse, kendi kaderine terk edilmiş… Halbuki hiç de öyle olmamalıydı. Barış Harekâtı’ndan önce dört bin nüfusuyla Kıbrıs’ın en büyük Türk köyü olan Akıncılar’ın bunca yıllık ihmalden sonra, yeni yol nedeniyle eski günlerine kavuşmasa da, kısa süre içinde yeniden toparlanma, yapılanma ve yatırımlarla eski günlerine kavuşma hedefiyle adımlar atacağı tahmin ediliyor.

Özellikle Akıncılar köyünün çok yakınında bulunan Rum köylerinin, sürekli olarak devletten yardım ve teşvik görmeleri sonucu her geçen gün daha da gelişmeleri dikkate alınarak, bunca yıldır ihmal edilen bu köyümüzün her alanda gelişmesi ve kalkınması yönünde çaba harcanmalıdır.

Adanın birçok köyünde yıkılan veya yıkılmaya yüz tutmuş kerpiç evlerin Akıncılar’daki varlığı eko-turizm için de önemli bir kaynaktır.

Akıncılar’da yapılması gereken çok işler vardır. Onlar da, bizzat ata yadigârı o topraklarda incelemeler yapmak ve planlı projeler hazırlayarak yol konusunda olduğu gibi herhangi bir gecikmeye fırsat vermeden uygulamaya koymakla gerçekleştirilebilir.

Hatta gerekirse Bakanlar Kurulu’nu bir defaya mahsus olmak üzere; Akıncılar’da toplamaya ne dersiniz?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek