• 05 Haziran 2017, Pazartesi 11:41
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Anastasiadis, kendisini alemin açıkgözü sanıyor

Gözler ve kulaklar New York zirvesinde… Özel Danışman Espen Barth Eide, düğümü çözemeyince, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres devreye girmek zorunda kaldı. Gelinen noktada çıkmaz aşılır mı, aşılmaz mı? Aşılsa da, aşılmasa da ileride yeni bir çıkmazla karşılaşır mıyız?

Bütün mesele niyet… Çözüm konusunda siyasi irade ve kararlılık bizde var da, karşı tarafta da var mıdır? Çünkü belirsizlik bizi vuruyor, onları değil! Ambargolar altında olan Kıbrıs Türk halkıdır. Dünyadan izole edilen yine aynı halktır.

Peki; hal böyle iken, ‘Uluslararası Hukuk’ denilen mekanizma nerede? Ellerini vicdanlarına koysunlar ve bu şartlar altında dahi Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasından niye ayrılmadığını sorgulasınlar.

Başta yeni Genel Sekreter olmak üzere; Türkiye dışında Kıbrıs konusundaki malum aktörler bu konuda ne yaptılar bu güne kadar? Hele Kıbrıs sorunu çözüme kavuşmadan, taraflardan birini üye yaparak, sorunu daha da karmaşık hale getiren ve de daha uzlaşmaz tavır sergilemelerine neden olan AB ne yaptı seyirci kalmaktan öte?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a ön şartsız gitti. Gitmeden önce de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak bir değerlendirme yaptı. Çavuşoğlu, “Biz ön şart koymuyoruz. Beklentimiz Rumların ön şartı kaldırıp Cenevre’ye gitmesi” dedi. Akıncı da, Rumların ortaya koyduğu ön koşula tepki göstererek, “Kırk dokuz yıldan bu yana ilk defa beşli konferans toplandı ama sıfır asker, sıfır güvenlik denirse konuşulacak bir şey kalmaz. Sayıca az olan Kıbrıslı Türklerin daha çok güvenlik ihtiyacı vardır. Bunu anlamalılar” diye konuştu.

Elli yıldır Kıbrıs sorunu konusunda uğraş veriliyor. Bu 50 yılın 43’ü Ada’da çatışmasız bir süreçtir. Ve bu da, Çavuşoğlu’nun da ifade ettiği gibi, bu güne kadar Ada’da bir sorun yaşanmamışsa, bu da Türk askeri varlığı sayesindedir.

Ancak tüm bu gerçeklere rağmen, kendisini alemin açıkgözü sanan Nikos Anastasiadis, gelmiş geçmiş Rum liderleri gibi, Türk askerinden ve garantilerden kurtulmaktan başka bir niyet ortaya koymuyor. Bunun için de, “Güvenlik ve garantileri, toprağı bağlayalım da, diğerlerini nasıl olsa bir şekilde hallederiz” diyor. Sanki de karşısındakiler aptal, kendisi açıkgöz!

Geçenlerde Berber Hüseyin’de tanınmış hukukçularımızdan Menteş Aziz’le karşılaştığımızda, sohbet esnasında söz Anastasiadis’ten açılmıştı… ‘Nasıl biri?’ diye sorduğumda, “Boş ver; bir dönem Güzelyurt’taki ofisimde yanımda çalıştı. Başarısız bir avukattı” demekten kendini alamadı.

Tek amaçları, Ada’nın kuzeyine de hakim olabilmek ve zaman içerisinde Türkleri bu topraklarda barındırmamak için her türlü yönteme başvurmak…

Makarios’un 21 Aralık 1963’ten itibaren yaptığı uygulamanın benzeri…

Onlar ambargolar altında yaşamadılar. Dünyadan da izole edilmediler. Hani ‘bir eli yağda bir eli balda’ derler ya, o hesap… Buna rağmen ne siyasi eşitlikte vardırlar, ne de yeni bir ortaklıkta! Onlara bu avantajlı kartları verenler utansın diyoruz. Ama nerde? Utanacak olsalar, evvela Kıbrıslı Türkler üzerindeki ambargolar ve izolasyonları kaldırırlar ve sorunun çözümünün kolaylaşmasını sağlarlar.

Çözüm olsa da, olmasa da bunları başta BM Genel Sekreteri olmak üzere; suratlarında katır derisi olan AB yetkililerine, sorunun çözümünü ister görünenlere durmadan anlatmak gerek!

Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak çok zaman kaybettik. Yarım yüzyılı geride bıraktık. Çok değerli bu zamanı geri getiremeyiz. Ama yine de önemli dersler çıkarmak, bundan sonra neler yapılması gerektiğini kavrayıp da bir seferberlik ruhu içerisinde evimizi düzene sokmak, ekonomiye odaklanmak zorundayız.

Tüm dezavantajlara rağmen, turizm ve eğitim adası olmanın avantajlarını da kullanarak, sıkıntıları aşmak ve insanımıza iş, aş temin ederek, gençlere istihdam olanakları sunmak, toplumun huzurlu bir yaşam sürmesini sağlamak mecburiyetindeyiz.

Bu ülkede bunları becerebilecek, başarabilecek yetenekli elemanlar vardır. Bunca ekonomist, bunca uzman ne güne durur? Onların da görüş, düşünce ve önerileri ışığında, Türkiye’nin de hiçbir zaman esirgemediği katkıları ile daha güzel günlere demir atmak mümkündür.

Eğer Rum tarafı, ön şartlardan vazgeçer ve her iki tarafın da kabul edebileceği bir uzlaşmanın yolunu açar, iyi niyetini ortaya koyarsa ne ala! Açmazsa da dünyanın sonu değildir ve yapılması gereken çok işler vardır!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık