• 15 Haziran 2017, Perşembe 8:12
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Anastasiadis resmen alay ediyor ve dalga geçiyor!..

Türkiye’nin garantörlüğünü kaldırmak, en azından sulandırabilmek için her türlü çabayı gösteren Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yalnız KKTC ile değil, Türkiye ile de dalga geçmektedir.

Biz âaâa aşırı derecede iyimserlikle “Garantiler için formül bulunabilir” diyerek, ‘olmazsa olmazımız’ olan en önemli konuda dik duruş sergileyeceğimize, Rum tarafına umut pompalarsak başımıza çok gelecekler vardır.

Yunanistan’ın desteğiyle etrafımızdaki ülkelerle birbiri ardına imzalanan askeri işbirliği anlaşmalarından sonra, sıra Güney’de askeri tatbikatlara gelmiş bulunuyor.

Türkiye’nin garantörlüğüne ve de askerine karşı çıkan Anastasiadis’e sormak gerek: İsrail komandolarının Trodos Dağları’nda ne işi var? İsrail, Kıbrıs’ın garantörü mü?

Değil. Ancak askeri işbirliği veya savunma anlaşmaları uyarınca Rum Yönetimi’nce davet edildiler ve ortak tatbikatta görev aldılar. İsrail özel kuvvetlerinden 400 askerin Rum askerleriyle ortaklaşa gerçekleştirdiği tatbikatın adı da ‘işgal edilen köylerin kurtarılması ve zor şartlarda yaşamı idame ettirme.’

Rum Yönetimi, Türk tarafını masada tutsak ederken, Türkiye’ye karşı da bir ‘ittifak’ çemberini oluşturmuş bulunuyor. Bunun adına ‘Şer İttifakı’ da denebilir, ancak biz gene de öyle demeyeceğiz. Çünkü söz konusu ülkelerin Türkiye ile de ilişkileri vardır. Bu ittifak pek tabii ki Yunanistan’ın yardımı, katkısı ve akıl hocalığı ile yürütülmektedir.

Böyle bir durumda şımardıkça şımaran Rum tarafı, istediği çizgiye gelebilmemiz için bizleri masada hapsetmekten öte çözüm konusunda en ufak bir esneklik gösterebilir, iyi niyetle masaya oturabilir mi? Biz inanmıyoruz. Çünkü onlar zamana oynamaktadır ve onlar açısından zamanın hiç de önemi yoktur!

Nitekim KKTC Dışişleri Bakanlığı, Güney’deki askeri tatbikatın müzakere ruhuna aykırı olduğunu açıklarken, bunun aynı zamanda böylesi önemli bir dönemde Türk tarafının hassasiyetini paylaşmadığı anlamına geldiğine vurgu yaptı.

Rum-İsrail ortak tatbikatına Rum AKEL partisi de karşı çıktı ve tatbikatın amacının resmi olarak açıklandığı üzere, Kıbrıs adasının Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni korumakla ilişkisi olmadığı, tatbikatın Güney Lübnan ve Güney Suriye topografisi ve iklimiyle benzerliklerine dikkat çekti. AKEL’in açıklamasında “Bu tatbikat ülkemizin çıkarlarına hizmet etmemektedir ve yaklaşık 50 yıldır Filistin topraklarını işgal eden bir orduyla birlikte bu tatbikatın yapılması ülkemizi tehlikeli savaş planlarına da dahil etmektedir” denildi.

Biz, Cenevre görüşmelerinin arifesinde bu gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Meclis Başkanı Sibel Siber’in, Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın, siyasi parti başkanlarının ne düşündüğünü sormayacağız, çünkü biliyoruz. Ancak Rum tarafının böylesine hassas bir dönemde Kıbrıs topraklarında İsrail ile tatbikat gerçekleştirmesinin ne gibi tehlikeler taşıdığını varın AKEL’in açıklamasından okuyun. Açıklama şöyle:

“Kıbrıs-İsrail ve başka ülkeler arasında Türk karşıtı bir yay yaratılmasına yönelik ideolojik saplantıların geliştirilmesi milliyetçi kesimlerin kulaklarına hoş gelebilir, ama ne İsrail’in ne de başka bir ülkenin Kıbrıs’ın hatırı için Türkiye’yle çatışmasının söz konusu olmadığı defalarca görülmüştür. Anastasiadis hükümeti, neden böylesi hareketlerde bulunduğunu ve bu hareketlerin yol açabileceği tehlikelerin farkında olup olmadığını halka izah etmeye çağrılmaktadır.”

Rum ordusu, Yunan komandolarıyla, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na (GKK) bağlı birlikler de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup komandolarla pek ala askeri tatbikat yapabilirler… Nihayet Türkiye de, Yunanistan da bu adanın garantör ülkeleridir. Üçüncü garantör ülke İngiltere ise zaten kendi bölgesinde dilediği zaman tatbikat yapmaktadır. Kimse de hesabını soramaz, çünkü orası egemen bölgedir.

Bu gerçekler ışığında Anastasiadis hâlâ Türkiye’nin garantörlüğünü sorgulamakta, Türkiye’yi kötülemekte, iş ola da görüşmelere hazır olduğunu ifade etmektedir.

Öyle inanıyoruz ki, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile yapacağı görüşmede bu gelişmeler de ele alınacaktır. 28 Haziran Cenevre zirvesi öncesinde Ada’da ortalığı bulandırmanın ne anlama geldiği uygun bir lisanla açıklandığı takdirde yine de uyarıcı olur ve bu hassas dönemde umarız tehlikeli tavırlardan vazgeçilir.

Türk tarafının hassasiyetlerine saygılı olmak, çözüm konusundaki hassasiyetlere saygılı olmakla eşanlamlıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık