• 08 Temmuz 2017, Cumartesi 12:38
AkayCEMAL

Akay CEMAL

AP kararının etkisi ve Montana’nın çöküşü…

Kıbrıs’ın geleceğinin konuşulduğu Crans-Montana’daki konferansın en kritik gününde, Avrupa Parlamentosu bir karar alıyor ve Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınması raporunu kabul ediyor.

Allah aşkına sormak gerekmez mi? Böyle bir karar alınırken, bunun Crans- Montana müzakerelerine denk getirilmesi kasıtlı değil midir? Türkiye’yi zora sokma bir yana, Kıbrıs konusunda Rum ve Yunan tarafını uzlaşmazlığa itme ve bu konuda cesaretlendirme değil midir? Kaldı ki, Türkiye, söz konusu kararı elinin tersiyle itti ve AB Bakanı Ömer Çelik, “Raporu kabul etmiyoruz. Yok hükmündedir. Aynen iade edeceğiz” dedi.

Ancak Rum ve Yunan tarafı bu raporun içeriğini ve pek tabii ne zaman oylanacağını da biliyordu. Türkiye’yi baskı altına almak için uzun yıllardan beri denenen bir taktiktir bu. Amaç malum… Türkiye’yi Kıbrıs’tan dışlamak, sonra da uygun zaman ve zeminde Kıbrıs Türk toplumunu hizaya getirmek! Hani, Rum Lider Nikos Anastasiadis, Crans-Montana’da “Türkiye hizaya gelmelidir” demedi mi? Ondan sonra da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ağzının payını verdi ve “bu küstahlıktır” yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da, kararın taraflı ve objektiflikten uzak şekilde, belirli çevrelere hizmet etmek üzere hazırlandığı ifade edildi.

Bu belirli çevreler kimlerdir ve hangi ülkelerdir? Bunları tahmin etmek zor değildir. Esasında Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye lehinde ne zaman karar aldığı sorgulandığında, gerçek durum yine ortaya çıkacaktır. Son karar da adil olmadığı gibi, Rum ve Yunan tarafının istekleri doğrultusunda Crans-Montana müzakerelerine yapılan bir sabotaj niteliğindedir.

Ne beklenirdi yani Avrupa Parlamentosu’ndan? Ankara’nın ayağının altına kırmızı halı sermesi mi, yoksa “üyelik konusunda hiçbir pürüz kalmamıştır ve Türkiye, AB üyeliğine layıktır” mı denilsindi? Bunlar tamamen hayaldir. Türkiye yüz yıl daha kapı önünde bekletilir, ama kapıyı açan olmaz! Tabii o zaman kadar AB kalır mı, kalmaz mı, yuvarlanıp gider mi, o ayrı mesele!

Avrupa Parlamentosu raporları her zaman ön yargılıdır ve birilerine hizmet etmeye yönelik olarak hazırlanmaktadır. Sözde baskı unsuru olarak kullanılmak istenmektedir. Avrupa Parlamentosu adil olsaydı, Kıbrıs’a ait altı sandalyeden, Türklere ait olan ikisini doldurmak için cesurca karar verir ve baskılara aldırmaksızın göğsünü gere gere hak ve adalet uğruna bu iki sandalyeyi doldurduğunu dünya kamuoyuna ilan ederdi.

Her neyse; gelelim Crans-Montana’daki çöküşe… Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığındaki KKTC heyeti ile garantör ülke olarak Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki heyet son ana kadar iyi niyetini sürdürdü, esnek davrandı, ama yine de olmadı, olmadı! Üstelik BM Genel Sekreteri’nin belirlediği çerçevenin dışına çıkmadı ve sadık kaldı. Buna karşı Rum tarafı ile Yunanistan, çerçeveyi aştı ve kabulü olanaksız isteklerini masaya sürdü. Akıncı’nın da dediği gibi değişmeyen taleplerdi bunlar…

Kısacası Anastasiadis ‘Nuh dedi, peygamber demedi.’ Sonunda da hepsinden önce, Yunan Dışişleri Bakanı Çohas’ın işaretiyle çantasını toplayarak, ama bu kez kapıyı hızlı ve sert bir şekilde vurmadan ayrılmayı yeğledi.

Aslında 24 Nisan 2004 Annan Planı Referandumu’ndan sonra, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye açısından soruna şartlı bir nokta konulmalı, bir kayıt düşülmeliydi… O planda Rumların her istediği vardı. Türk askerinin ayrılması da, Türk bölgesine yüz bin Rum’un yerleşmesi de ve daha neler, neler… Bunu bile reddeden bir zihniyeti tatmin edebilmek için yeniden başlayacak olan müzakereler için şerh konulamaz mıydı? Bal gibi de konulabilirdi ve geçen zamana da yazık olmazdı.

Bizim öteden beri savunduğumuz, “Ambargolar ve izolasyonlar kalkmadan müzakere masasına oturmayacağız” görüşünün ne denli haklı olduğu Crans-Montana’nın çöküşüyle bir kez daha kanıtlanmış olmaktadır.

Peki; bundan sonra ne olur?

Kıbrıs sorununa kesinlikle nokta konulmaz, ama bir virgül atılır. Gerisi Allah Kerim… Rum’un kuyruğunda maşrapa olmaktansa, yeni süreçte kendi sorunlarımızın çözümüne bakalım, daha çok çalışalım, devletimize sımsıkı sarılarak sahip çıkalım, halkımızın refah ve mutluluğu yönünde ciddi adımlar atalım. Ha; Rum tarafının keyfi olur ve müzakere süreci ileride yeniden başlayacak olursa, ona göre de önlemlerimizi alalım. Ne Rum tarafının oyuncağı olalım, ne de bu güne kadar Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri yerine getirmeyen AB’nin!

Akıncı’nın dediği gibi, süreç bu raddeye getirilmişse, bunda Kıbrıs Türk tarafının inatla yoğun bir şekilde sürdürdüğü çabaların sonucudur. Karşı taraf da aynı çabayı göstermiş olsaydı, bu sorun çözülebilirdi. Ama Türk tarafının ve de Türkiye’nin iyi niyet çabaları maalesef karşılıksız kalmış oldu. Kısacası; Annan Planı referandumunda olduğu gibi, bu kez de çıkmazın sorumlusunun hangi taraf olduğu bizzat BM Genel Sekreteri veya Özel Danışmanı tarafından dünya kamuoyuna açıklanmalıdır!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık