• 31 Ağustos 2017, Perşembe 10:24
AkayCEMAL

Akay CEMAL

‘B Planı’ mı diyordunuz; işte Akdağ’ın projeleri…

Malazgirt Meydan Muharebesi ile Kurtuluş Savaşı, Türk tarihinde çok önemli dönüm noktalarıdır. Büyük taarruzla başlayan Kurtuluş Savaşı, 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşu ile noktalanmış, Türk milleti, bağımsızlık ve egemenliğine dokunulamayacağını dosta düşmana göstermişti…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında Türk beldeleri teker teker geri alınırken, Yunan birliklerinin komutanı General Trikopis, Afyonkarahisar’lı Ahmet Çavuş tarafından esir alınmıştı… Türk birliklerinin ilerleyişini önlemek, frenlemek için köprüler, geçiş yolları berhava ediliyor, köyler yakılıp yıkılıyordu… Yunan birlikleri illa ki soykırım yapmaktan da geri kalmıyorlardı.

Aynen Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci aşamasında burada olduğu gibi… Mehmetçik’in kendilerini yakalamasından korkan Rum-Yunan birlikleri, zamanında atalarının Anadolu’da uyguladıkları taktiklere özenerek, geçtikleri köylerde benzeri taktikler uygulamış, kadın erkek, genç ihtiyar demeden toplu katliamlar yapmışlardı…

Babalarımız, dedelerimiz anlatırdı… Yunan orduları İzmir’e girip de işgal ettiklerinde Kıbrıs’ta Rumlar da bayram yapıyorlardı… Kilise çanlarının çalmasıyla sokaklara dökülen Rumlar, başta Lefkoşa’nın Rum kesimi olmak üzere; Ada’nın her yanında Yunan bayraklarıyla gösteri yapmış, İzmir’in işgalini kutlamışlardı… Kıbrıslı Türklerse, zaman zaman tehlike boyutlarına varan tahrikler karşısında evlerine çekilmişlerdi…

Bunlar, çoğumuzun bilmediği ancak geçmişte Kıbrıs’ta yaşanan olaylar…  Hani Kıbrıslı Rumlar, sevinçte ve tasada Yunanistan’la bir bütünse, aynı duyguları paylaşıyorsa, Kıbrıs Türkü de anavatan Türkiye ile aynı şekildedir. Et-tırnak misali…

Bunları niye yazma gereğini duyuyoruz? Türkiye, Kurtuluş Savaşı ile zafere ulaştığında, Mustafa Kemal Atatürk, kazanılan askeri zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlandırılmadığı takdirde bir anlam ifade etmediğini söylemişti…

Geçmişten esinlenerek, süregelen gelişmeler ışığında Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ’ın ziyareti, bizzat yerinde yaptığı incelemeler ve açıklamaları, Türkiye’nin, KKTC’de bundan sonra neler yapılması gerektiğine ilişkin mesajlar olarak algıladık. Bu güne kadar uygulanan ve bundan sonra uygulanacak olan önemli projeler, Türkiye’nin, Türk Milleti’nin, onun buradaki parçası olan Kıbrıs Türküne vermekte olduğu önemin örneği ve kanıtı değil midir? Öyle olmasaydı, ‘Asrın Projesi’ diye tanımlanan ‘Anamur Suyu’ buraya taşınır mıydı?

Nitekim Recep Akdağ, Türkiye’nin nezdinde KKTC’nin bir göz bebeği mesabesinde olduğunu belirterek, “Göz bebeğimiz bizim için ne kadar kıymetliyse, KKTC’nin refahı, güvenliği ve huzuru da bizim için o kadar önemlidir” ifadesini kullandı. “Yeni bir gelecek inşa etmenin zamanıdır” dedi.

Rum ve Yunan tarafının, son olarak İsviçre’nin Crans-Montana kentinde yapılan müzakerelerde Türklerle bir ortaklığa yanaşmaması, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin gösterdiği her türlü iyi niyet ve esnekliğe karşı her zamanki katı tavrını sergilemesi görüşmelerin sonuçsuz kalmasına neden olmuştu… Ondan sonra ‘herkes kendi yoluna’ denilmiş, hatta B ve C planlarından söz edilmişti…

Plan mı istiyorsunuz, alın size plan… Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ’ın KKTC temasları ve yaptığı açıklamalar, her tür plandan çok daha önemli ve anlamlıdır.

Varsın bazı siyasiler ve de çevreler, Kıbrıs Türkünü eşit olarak görmeyen, ortaklığımızı hazmedemeyen Rum Yönetimine yaranabilmek için çırpınıp dursun, ‘birleşik Kıbrıs’ adına ahkâm kessin; Kıbrıs Türkleri olarak gerçekleri görüp, ona göre yolumuza devam etmek tek çıkış yoludur.

Hani Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, bir noktadan sonra “Tek sığınacağımız liman Türkiye’dir” demedi miydi? Rum değişmediği, kilisenin etkisinde kaldığı, eğitim sisteminde reforma gitmediği sürece ‘iki toplumlu etkinlikler’ de şovdan öteye gidemez.

30 Ağustos Zafer Bayramı’ndan girdik, geçmişte yapılanlara değindik ve Kıbrıs’ın, buradaki halkın Türkiye açısından önemini vurgulamaya çalıştık… Daha küçük çapta da olsa, benzeri badirelerden biz de geçtik. Özgürlüğümüz için yıllar boyu mücadele ettik. En umutsuz dönemlerde Afyon’dan, Dumlupınar’dan, Çanakkale’den ilham aldık. O Çanakkale ki, her yıl Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan bile yüzlerce konuk ağırlarken, bizdeki bazı ‘birleşikçiler’ oralara öğrencilerin ziyaretini bile hazmedemiyor. Ama bir grup Türk ve Rum öğrencinin Karadeniz’de Sümeyna Ermeni Manastırı’nı ziyaretlerine ses çıkarmazlar.

Her neyse; zamanında Hacettepe’de, İbn-i Sina’da, Gazi Hastanesi’nde, hatta Nümune’de pabuçlarımız kaldı… “Bizler de böyle hastanelere kavuşabilecek miyiz?” diye kendi kendimize mırıldandık, durduk. Gün geldi, Akdağ “Yeni yapılacak hastane küçük bir kasaba olacak” dedi. Halkımızın yüreğine su serpti. ‘Anamur Suyu’ gibi… Şimdi sırada elektrik de var. Akdağ, “Su konusunda olduğu gibi, elektrik konusunda da bir çığır açmayı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

İşte bu!.. Helal olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık