• 31 Temmuz 2017, Pazartesi 9:45
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Bitmeyen su sorunu…

‘Anamur Suyu’ bu ülkeye hayat verdi. Böyle bir projenin gerçekleşeceğine ve suyun geleceğine inanmayanlar bile sonunda imana geldi. Şapkayı çıkarıp önlerine koydular.

Ancak gel gör ki, su geldi, fakat su şikâyetleri bitmedi, devam ediyor. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 3 buçuk kilometrelik asbestli su borularıyla ilgili Alaniçi köyü halkının tepkileri üzerine, köyü ziyaret ederek, iki hafta içinde boruların değiştirilmesine başlanacağına dair söz verdi.

Köy halkı, kanserojen bir madde olan asbestten dolayı köyde çok sayıda kişinin kanser olduğunu belirtti ve boruların bir an önce değiştirilmesini istedi.

Beri yandan Serdarlı halkı da su konusunda şikâyetlerini dile getirerek, Yeniceköy deposundan verilen suyun yeterli olmadığını, susuzluk çektiklerini ve patlayan borular nedeniyle su kaybının olduğunu dile getirdiler.

Bildiğimiz kadarıyla köyde eskiden beri su konusunda şikâyetler işitilmektedir. Belediye Başkanı Salih Bayraktar, borularda patlak olduğunu kabul ederken, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) soruna el atacağını ifade etti.

Kısacası Türkiye’den su geldi, ancak çeşitli nedenlerden dolayı henüz tamamıyla yararlanamayan beldelerimiz bulunuyor. Alaniçi’ne su nakleden borular asbestli, Serdarlı’ya su taşıyan borular yıpranmış durumda. Bu nedenle ciddi kayıp ve kaçaklar meydana geliyor. Bundan dolayı da halk su sıkıntısında… Eski belediye başkanı Mehmet Kerimoğlu da, “Suyun Yeniceköy’den gelmesi en başından kabul edilmemeliydi. Yıllarca kullanılan bu hattın yıpranmış olduğunu başkan da biliyordu” şeklinde görüş belirtti.

Yalnız söz konusu iki köy mü şikâyetçi? Daha nice şikâyetler gelmektedir su konusunda… İşin teknik yönünü bilmesek de, bu sorunların çoktan çözümü gerekirdi…  Belediyelerin bütçeleri belli… Ama bakıyorsunuz, bir yanda ‘Asrın Projesi’ gerçekleşiyor, beri yanda da biz hala suyun hangi bölgeye kadar ulaştığını, ya da ulaşmadığını, asbestli ya da yıpranmış, su kaçağına neden olan boruları konuşuyor, bunlarla uğraşıyoruz.   Halbuki bu işler su çeşmelere akmadan önce tamamlanmalıydı…

“Efendim, bunu biz değil de, başkaları yapacaktı” şeklindeki mazeretler geçerli değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz verdi, projeyi yakından takibe aldı ve Geçitköy Göleti’ne de su akmaya başladı. O an gelene kadar Kuzey Kıbrıs’ın her bölgesine ulaşacak şekilde altyapının tamamlanması gerekirdi. Peki; bu sorunların çözümü mümkün değil miydi? Eğer bunların çözümü olsaydı, bugün bu şikâyetlere gerek kalmayacaktı.

Türkiye’de yeni kabinede Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Recep Akbaş’ın

diğer konularda olduğu gibi, su konusunda da herhalde bilgi talep edeceği ve yarım kalan işlerin bitirilmesi için gerekeni yapacağına inanıyoruz. Nüfusun giderek arttığı bir ülkede, Türkiye’den su gelmesine rağmen yukarıda sözünü ettiğimiz nedenlerden dolayı susuzluk çekmek kabul edilebilir değildir. Bunun adı ancak ‘Bolluk içinde yokluk’ olabilir.

***

İhtiyaç fazlası inşaat sorunu

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, ilginç bir açıklama yaparak, son üç yılda 6 bin 328 inşaat yapıldığını, oysa ihtiyacın sadece 800 olduğunu söyledi. Amca, yıllık ihtiyacın üzerinde inşaat yapılmasının tehlike yarattığını ve olumsuz sonuçları olacağına işaret etti.

Arada büyük bir fark var. İhtiyaç 800 idi, ama 6 bin 328 oldu. Amca’nın verdiği rakamlar düşündürücü olduğu kadar, ürkütücüdür de!

Çiftçiler Birliği de geçmişte bu konuyu gündeme getirerek, gelişigüzel inşaat furyası yüzünden üretim yapılan toprakların giderek azalmakta olduğuna dikkat çekmişti…

Plansız ve programsız yapılaşmanın başımıza ne tür dertler açtığını Girne örneğinde görmekteyiz. Rumlar, bu konuda Limasol’u örnek gösteriyor ve gelişigüzel inşaatlar nedeniyle kentin beton yığınına döndüğünü ifade ediyorlar. Aynı durum burası, en başta da Girne için geçerli değil midir?

Barış Harekâtı’ndan sonra nüfusu azar azar artmaya başlayan turizm kenti Girne, şimdilerde artık kabına sığmaz oldu. Yıllardan beri uygulanan plansızlık sonucu, başta trafik olmak üzere; çeşitli sorunların yaratılmasına yol açmış bulunmaktadır. Eskiden çekiciliği olan bu şirin kentimiz, gün gele itici bir konuma gelmiş bulunmaktadır.

Kimi zaman dost-ahbap ilişkileri, kimi zaman popülizm ve rant yüzünden bu hallere geliverdik. Şimdi de ayıkla pirincin taşını.

Daha Annan Planı döneminde temeli atılan veya iskelet halinde kalan binlerce konut kendi kaderine terk edilir ve çevre kirliliği yaratırken, şimdilerde gelişigüzel betonlaşmanın ileride başımızı çok ağrıtacağını kabul etmek gerek. Evet; Türkiye’de bu yıl inşaat patlaması olduğu doğrudur. Ama burası Türkiye’nin arazilerine kıyasla devede kulak bile değildir. Avuç içi kadar bir ülkedeyiz ve her sektörde olduğu gibi, inşaat sektöründe de adımlarımızı dikkatli atmalıyız. Osman Amca’nın bu konudaki uyarlarındaki haklılık payı büyüktür.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık