• 14 Temmuz 2017, Cuma 8:46
AkayCEMAL

Akay CEMAL

BM Genel Sekreteri Guterres’e gönderilmesi gereken mektup…

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterleri, her altı ayda bir Güvenlik Konseyi’ne rapor sunarak, Ada’da görev yapan BM Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay daha uzatılmasını talep ve tavsiye ederler. Mart 1964’ten beri böyle devam eder, gider.

Genel Sekreter, altı aylık raporunda, Ada’da meydana gelen önemli gelişmelere değinir, iki taraf arasında dengeyi korumaya çalışır.

Anlayacağınız; etliye sütlüye pek dokunmaz. Görüş beyan eder, bir takım tavsiyelerde bulunur. Yeni Genel Sekreter Antonio Guterres de, geçmiş Genel Sekreterler gibi aynı yöntemi uygulamakla mükellef. Guterres, Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporun taslağında, başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs Konferansı’na da değindi ve Akıncı ile Anastasiadis’e derin düşünme çağrısı yaptı, BM’nin liderlerin emrinde olmaya devam ettiğini vurguladı.

Raporda ilginç bir nokta da, Limasol’da Türkçe eğitim veren okul açılması konusunda herhangi bir gelişme olmadığının ifade edilmesi…

Bu ifade, Kıbrıs’ta eşitsizliğin net bir örneğidir. Karpaz’da Rum çocuklarına okul var, ama Limasol’da Türk çocuklarına okul yok! Bu kadar da adaletsizlik olabilir mi? Basit bir okul açılmasına bile izin vermeyen, tahammülü olmayan Rum tarafının, eşit ortaklığa tahammülü olabilir mi?

Bu esas konumuz olmadığından kısa kesiyor ve meselenin esasına dönüyoruz. Crans- Montana şunu kanıtladı ki, Kıbrıs konusunda BM parametreleri ile bir yere varmak mümkün değildir. Rum tarafı, izlenen bu yöntemle Kıbrıslı Türklerin 50 yılını çaldı. Bir elli yılın daha çalınmasına kimsenin izni ve tahammülü yoktur! Gerçek eşitlik sağlanmadığı sürece müzakere masasına oturmak boşuna zaman kaybıdır. Eşitsiz görüşmelerde de eşit sonuç üretilemez.

Zaten Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Rum tarafından kaynaklanan başarısızlığın nedenlerini sıralarken, Kıbrıs Türk tarafının büyük bir haksızlıkla karşı karşıya bulunduğunu, sorun çözülmeden Rum tarafının AB’ye alınmasının, müzakerelerin sonuçsuz kalmasında etkin payı olduğunu ifade etti. Akıncı ayrıca iki kesimli, iki toplumlu federal bir çözüm yönünde çalışmak için aday olduğunu, ancak her ne pahasına olursa olsun bir anlaşmanın altına imza atacağını söylemediğini kaydetti. Akıncı, “Bir anlaşmaya imza atıp Kuzey’de insanımızı belirsizliğe itemem” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, aynı noktaya değinirken, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı AB üyeliğinin, bugünkü çıkmazın altyapısını oluşturduğunu vurguladı.

Elli yıldır çözülemeyen sorunun çözümsüz kalmasının nedenleri bilinmektedir. Bilinen bir diğer gerçek de, bu koşullar altında belirsizlikten kurtulabilmek için Rum yönetimine ödenmesi gereken ağır bedeller olduğudur. Bunun bir başka adı da teslimiyettir. Böyle bir bedel ödenmesi, Kıbrıs Türk halkının onurlu mücadelesine ters düşmektedir.

O halde yapılması gereken, Türkiye ile istişare ederek, ortak bir karara varmak, ambargolar ve izolasyonlar kaldırılıncaya kadar müzakere masasına dönmemektir. Bu konuda BM Genel Sekreteri’ne bir mektup gönderilerek, haklı konumumuzun anlatılması lazım. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın böyle bir girişimi, emin olun dünya kamuoyunda olumlu yankılar bulacak ve Annan Planı referandumu döneminde olduğu gibi, haklılığımız tescil ettirilecektir.

Böyle bir çıkış Annan Planı referandumundan hemen sonra yapılmalıydı, ancak yine de geç sayılmaz. Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin çözüm konusunda ortaya koyduğu irade ve gösterdiği bunca iyi niyete rağmen, Rum tarafı ve Yunanistan’ın tavırları bir çözüme izin vermemişse, Kıbrıs Türk tarafının da çaresiz olmadığı anlatılmalıdır.

Nitekim Meclis Başkanı Sibel Siber’in, “Rum halkı federasyona hazır değilse, bizim izolasyon ve ambargolar altında yeni bir çözüm modelini beklememiz istenmemeli” şeklindeki değerlendirmesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın atacağı adım konusunda cesaret verici bir destek anlamındadır.

Akıncı’nın, konuya ilişkin olarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e göndereceği mektup, Kıbrıs Türk halkı tarafından alkışlanacak ve takdirle karşılanacaktır. Ama önce Genel Sekreter’in raporunun görülmesi gerek. Çünkü Akıncı, “Ben, başarısızlığın nedenlerinin BM Genel Sekreteri tarafından açıklanmasını arzu etmekteyim” demişti…

Onun için Genel Sekreter’in raporunu bekleyelim bakalım. Ancak yine de tahminimiz, Genel Sekreter’in, başarısızlığın nedenlerine değinmeyeceği, Türkiye ve Kıbrıs Türk öneriler hazırlarken, Crans- Montana’dan ayrılmak için valizlerini toplamakla meşgul Rum ve Yunan tarafına çıkmazın sorumluluğunu yüklemekten kaçınacağı yönündedir.

Dün de yazdık ya; BM, bu gibi hallerde ‘ne şiş yansın ne kebap’ politikasını yeğlemektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık